Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
a fi sau a nu fi platitor de tva - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


a fi sau a nu fi platitor de tva


43 replies to this topic

#1 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 12 May 2008 - 10:23 AM

O societate neplatitoare de TVA care nu a avut activitate in 2008 si bineinteles nu a depasit plafonul de 35000 de euro CA, vrea sa faca noi activitati dar ca platitoare de TVA. Poate sa isi schimbe statutul din neplatitoare in platitoare de TVA in cursul anului? Care sunt formalitatile? Eu stiu ca se poate doar la inceputul exercitiului financiar prin declaratia 010, dar nu stiu daca este singura varianta.

Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 16 December 2009 - 01:14 PM




#2 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 May 2008 - 10:29 AM

prin depunerea declaratiei de modificare a vectorului fiscal, se poate schimba statutul de platitor/neplatitor TVA.

Bea



#3 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 12 May 2008 - 10:37 AM

Vezi postareaBea, la May 12 2008, 11:29 AM, a spus:

prin depunerea declaratiei de modificare a vectorului fiscal, se poate schimba statutul de platitor/neplatitor TVA.

deci pot sa ma duc cu o noua declaratie 010 si in cursul anului sa-i schimb statutul

multumesc mult Bea pt raspuns!



#4 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 May 2008 - 10:45 AM

da, si se bifeaza casuta conform careia soliciti inregistrare prin optiune.

cu placere. :thumbup:
Bea



#5 sobe83

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 May 2008 - 03:12 PM

In cat timp se poate schimba statutul de la neplatitor la platitor de TVA cu declaratia 010, si in cat timp se poate elibera un certificat in scopuri de TVA valabil?
Ar fi foarte urgent,mi-ar trebui in 5-6 zile.Oare este posibil?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 07:26 PM
citare mesaje anterioare




#6 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 20 May 2008 - 03:20 PM

mai bine intrebi la AFP de care apartii, la telefon, si o sa ai raspunsul pe loc. :thumbup:
Bea



#7 sobe83

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 May 2008 - 03:25 PM

Vezi postareaBea, la May 20 2008, 04:20 PM, a spus:

mai bine intrebi la AFP de care apartii, la telefon, si o sa ai raspunsul pe loc. :thumbup:

M-am gandit stiti voi mai bine. :-D Pentru asta e forumul, nu?



#8 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 20 May 2008 - 03:31 PM

daca e foarte important pentru tine, si urgent, mai bine intrebi la telefon de la institutia respectiva, decat sa te dai pe mana oricui, ca ti-a zis X asa, nu este o certitudine, pana nu are si baza legala.

de aia, n-am stat sa caut legislatia aferenta, ma gandesc la codul de procedura fiscala...
deci, ia telefonul si suna,
sau - asteapta un raspuns cu legislatie... :thumbup:
Bea



#9 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 20 May 2008 - 06:14 PM

Vezi postareasobe83, la May 20 2008, 04:12 PM, a spus:

In cat timp se poate schimba statutul de la neplatitor la platitor de TVA cu declaratia 010, si in cat timp se poate elibera un certificat in scopuri de TVA valabil?
Ar fi foarte urgent,mi-ar trebui in 5-6 zile.Oare este posibil?

ACTE NECESARE:

-balanta la luna anterioara (la sect 2 cer ultimile 3 balante si bilanturile pe ultimii 5 ani !!!)

-decl 010 cu bifarea prin optiune (ex: balanta la 31.05 si devii platitor de la 01.06)

optiunea se poate "cere" in orice moment al lunii, cu conditia ca devii platitor de tva de la 01 ale lunii urmatoare celei in care ai cerut acest lucru (si fara posibilitatea de a te mai intoarce in viitor la vechiul statut). Certificatul in scopuri de tva, insa, nu-l obtii mai devreme de 10 zile insa chiar si daca dupa 10 zile nu-l ai, poti verifica pagina VIES de pe mfinante.ro (oricum, la depunerea actelor, ceri sa-ti spuna ziua cand il poti ridica)

CODUL FISCAL
ART. 152
Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici
(1) Persoana impozabilă stabilită în România, a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 35.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabilește la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la data aderării și se rotunjește la următoarea mie poate solicita scutirea de taxă, numită în continuare regim special de scutire, pentru operațiunile prevăzute la art. 126 alin. (1), cu excepția livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).
(3) Persoana impozabilă care îndeplinește condițiile prevăzute la alin. (1) pentru aplicarea regimului special de scutire poate opta oricând pentru aplicarea regimului normal de taxă.


Daca devii platitor prin depasirea plafonului de 35.000 euro, cererea se va depune in maxim 10 zile de la ultima zi a lunii in care ai depasit acest plafon.

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 20 May 2008 - 06:21 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#10 sobe83

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 27 May 2008 - 10:49 AM

Am mai citit prin legi,si am inteles faptul ca trebuie sa predau formularul 091, "Declaratie de inregistrare in scopuri de TVA pentru neplatitori TVA in cazul achizitiilor intracomunitare".Si in 2 zile am primit certificatul de inregistrare TVA cu un cod de inregistrare fiscala diferit de cel de pe certificatul de inregistrare si cu prefixul RO.(Sper sa fie OK!,mie totul mi se pare suspect,ma refer la toate incurcaturile legii).M-am gandit sa va impartsesc experienta poate mai ajut si eu pe cineva.
Si mai este o "problema": Pe certificatul in scopuri de TVA mi s-a gersit o litera (am observat prea tarziu),in loc de "K de la kilogram" mi s-a scris cu "C" numele firmei(o litera dintre multe pe l-a sfarsit).Poate sa fie aceasta problema de care sa se agate furnizorul din Germania in scopul de a respinge facturarea pe net?Are el interes?
Mersi pt. raspunsurile voastre.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 04 December 2008 - 07:28 PM
citare mesaj anterior




#11 blue-ice

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 May 2008 - 02:56 PM

Buna ziua,
am o societate care se ocupa de inchirierea de imobile in Bucuresti. Imobilele sunt inchiriate de noi cu optiunea de subinchiriere.
Pana acum am lucrat cu TVA 19 % (cu declaratie din aceea depusa la Administratia Financiara).
Ma intereseaza daca pot trece la TVA 0 % (din cate stiu eu inchirierile sunt scutite de TVA). Plafonul ala de 35.000 euro conteaza si la
firmele care se ocupa de inchirieri de imobile ?
Si inca o intrebare - daca ai de plata TVA o suma foarte mare (10.000 ron) - nu s-au mai facut plati de prin 2006 - se poate esalona plata ?



#12 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 29 May 2008 - 04:03 PM

Vezi postareablue-ice, la May 29 2008, 02:56 PM, a spus:

am o societate care se ocupa de inchirierea de imobile in Bucuresti. Imobilele sunt inchiriate de noi cu optiunea de subinchiriere.
Pana acum am lucrat cu TVA 19 % (cu declaratie din aceea depusa la Administratia Financiara).
Ma intereseaza daca pot trece la TVA 0 % (din cate stiu eu inchirierile sunt scutite de TVA). Plafonul ala de 35.000 euro conteaza si la firmele care se ocupa de inchirieri de imobile ?
Si inca o intrebare - daca ai de plata TVA o suma foarte mare (10.000 ron) - nu s-au mai facut plati de prin 2006 - se poate esalona plata ?
In mod normal inchirierea de imobile e scutita de TVA. Vezi Codul fiscal, art.141:
(2) Urmatoarele operatiuni sunt, de asemenea, scutite de taxa:
e) arendarea, concesionarea, inchirierea si leasingul de bunuri imobile, cu urmatoarele exceptii:
1. operatiunile de cazare care sunt efectuate in cadrul sectorului hotelier sau al sectoarelor cu functie similara, inclusiv inchirierea terenurilor amenajate pentru camping;
2. inchirierea de spatii sau locatii pentru parcarea autovehiculelor; etc.
Din ce-mi aduc aminte, s-ar putea sa existe o optiune de a plati TVA, exprimata in scris la organul fiscal, dar nu am gasit acum textul.
Daca depasesti 35.000 euro nu poti reveni la TVA 0%. In acest plafon al cifrei de afaceri sunt incluse si inchirierile conform art.152 (2) din Codul fiscal actualizat.
Nu am auzit sa se permita esalonari fara plata dobanzilor si penalitatilor de intarziere. Ar putea sa existe in cazul importului unor utilaje scumpe pentru productie sau investitii, dar cererea probabil trebuie facuta inainte de atingerea termenului de plata.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#13 valiy77

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 August 2008 - 05:10 PM

Salut
Am si eu o mica problema. Am infiintat o firma mai demult (2005) la care nu am avut activitate pana in prezent. Domeniul de activitate este comert cu amanuntul. Acum as dori sa imi cumpar o masina de transport marfa si firma cu care trebuie sa inchei contractul imi impune ca si conditie sa fiu platitor de TVA. Ce acte si ce demersuri trebuie sa fac pentru aceasta problema.
Va multumesc anticipat.



#14 mona_99

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 19 August 2008 - 05:14 PM

Pin declaratia 010 se poate opta trecerea la platitor de tva.
Devii platitor de tva din luna urmatoare celei in care ai depus declaratia 010.



#15 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 November 2008 - 10:53 PM

Doar se depune 010? Fara alte tone de formulare, dclaratii, etc???
Sunt si eu in ceasta situatie. Vreau sa devin platitor de TVA incepand cu 1.01.2009. Trebuie sa depun 010 in decursul lunii decembrie 2008?

Merci.



#16 rony

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 December 2008 - 04:27 PM

In luna decembrie depasesc palfonul de 35000 EUR.
Ce documentatie trebuie depusa la Adm Financiara?

Multumesc!



#17 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2008 - 08:12 PM

Rony, vezi postul lui Robertantal, mai sus.

Te rog sa dai cautare inainte de a deschide topic nou...daca ai fi facut asta gaseai informatiile cerute si nu ai mai fi deschis topicul pe care l-am unit cu acesta.
Incearca sa aloci mai mult timp pentru cautarea individuala.

Multumesc pt. intelegere.
Madalina



#18 sabins

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 December 2008 - 11:53 PM

Buna ziua,

Problema este destul de simpla si s-a ajuns aici din cauza dezinformarii:
O firma recent infiintata s-a ales sa fie platitoare de TVA. Totusi, datorita faptului ca activitatiile firmei sunt preponderent in productia software si consultanta/servicii IT, este mai avantajos ca firma sa NU fie platitoare de TVA. Se mai poate acum, in orice fel, trecerea de la statutul de firma platitoare de TVA la firma NEplatitoare de TVA?

Multumesc



#19 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 December 2008 - 10:55 AM

Din pacate nu se mai poate face nimic ...
Totusi, relevanta nu are activitatea, ci clientii.
Daca sunt platitori de tva, atunci nu e asa problema.



#20 sabins

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 December 2008 - 11:18 AM

Am specificat activitatea pentru ca stiam ca unele sunt scutite de TVA (din cate stiu eu si productia software) si am crezut ca se poate schimba ceva avand acest lucru in vedere. Clientii sunt platitori de TVA, majoritatea, dar dpdv. al profitului cred ca era mai avantajoasa solutia de a NU plati tva, cel putin pt prestare de servicii.

Multumesc pt raspuns

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 December 2008 - 12:32 PM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL