Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bILANT IUNIE 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


bILANT IUNIE 2008

225 replies to this topic

#41 iulia51

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:
  • Location:BAIA MARE

Postat 05 July 2008 - 08:16 AM

Si eu am aceleasi probleme cu firmele..!nici unul nu si-au schimbat certificatul..spun ca au vreme pina la sf. anului..Deci voi depune bilantul cu vechiul certificat..Daca aflati ceva dati de stire..o duminica placuta sa aveti.. :biggrin:
CU GINDURI BUNE !



#42 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2008 - 07:18 PM

Am vazut , credeam ca ne fac si noua finantele o surpriza sa nu mai apara. :frusty:




#43 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2008 - 09:03 PM

programul l-a pus cineva si mai sus ....................



#44 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2008 - 11:44 AM

:frusty: :thumbup:

l-am sters pe al meu



#45 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 06 July 2008 - 09:49 PM

Scuze de intrebare, dar poate semna situatiile financiare la 30.06.2008 persoana care ocupa postul de contabil sef, dar nu in calitatea sa de contabil sef(nu scrie in fisa postului sau ca trebuie sa intocmeasca si bilantul contabil si situatiile la 30.06), ci in calitatea sa de expert contabil autorizat CECCAR??? Ati auzit de asa ceva?
Mersi anticipat.



#46 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 07 July 2008 - 02:17 AM

Am infiintat firma in febr, nu am avut activitate, ca si acte am doar taxele de la reg com, fact de la stampila si fact de la firma care mi-a intocmit actele (firma de consultanta), insa capitalul social l-am ridicatdin banca ca sa inchid contul. Se considera ca am avut activitate? Practic nu am vandut nimic, iar ce am cumparat sa zuc asa..sunt numai legate de infiintare... pot sa depun declaratie sau raporatre (bilant)? Merci
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#47 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 07 July 2008 - 12:01 PM

cel mai bine ar fi sa depui raportare; e cel mai sigur si nu lasa loc de interpretari.



#48 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2008 - 12:08 PM

Vezi postareaflorimanea, la Jul 7 2008, 03:17 AM, a spus:

Am infiintat firma in febr, nu am avut activitate, ca si acte am doar taxele de la reg com, fact de la stampila si fact de la firma care mi-a intocmit actele (firma de consultanta), insa capitalul social l-am ridicatdin banca ca sa inchid contul. Se considera ca am avut activitate? Practic nu am vandut nimic, iar ce am cumparat sa zuc asa..sunt numai legate de infiintare... pot sa depun declaratie sau raporatre (bilant)? Merci

parerea mea este ca, daca nu ai decat taxele pt infiintarea firmei si ti-ai retras si capitalul social din banca poti depune declaratie pe propria raspundere ca nu ai desfasurat activitate ! este mai simplu pt tine !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#49 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 July 2008 - 01:26 PM

Vezi postareaiulie012006, la Jul 6 2008, 09:49 PM, a spus:

...poate semna situatiile financiare la 30.06.2008 persoana care ocupa postul de contabil sef, dar nu in calitatea sa de contabil sef(nu scrie in fisa postului sau ca trebuie sa intocmeasca si bilantul contabil si situatiile la 30.06), ci in calitatea sa de expert contabil autorizat CECCAR???
Contabilul autorizat nu poate semna situatiile financiare semestriale.
Expertul contabil sau contabilul autorizat nu pot sa semneze in calitate de expert contabil sau contabil autorizat la firma la care sunt angajati ci doar cu functia pe care sunt angajati. Ei pot semna in calitatea de membrii CECCAR la firme la care nu sunt angajati dar cu care au contract de prestari servicii.
In ce priveste contabilul sef al firmei el este cel mai indreptatit sa semneze situatiile financiare in calitate de "contabil sef". Daca nu e prevazut acest lucru in fisa postului nu prea are importanta, ca e prevazut in lege ca atributie a lui. Dar e bine sa modificati fisa postului ca sa contina si aceasta sarcina.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#50 mihaana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 July 2008 - 02:30 PM

Vezi postareailav, la May 12 2008, 02:17 PM, a spus:

Se mai depune bilant la iunie 2008? Stie cineva?
Persoanele juridice care nu au desfasurat activitate de la data infiintarii pana la 30 iunie 2008 nu intocmesc raportari contabile la 30 iunie 2008, urmand sa depuna o declaratie pe propria raspundere la unitatile teritoriale ale Ministerului Economiei si Finantelor, care sa cuprinda toate datele de identificare a entitatii:
- denumirea completa (conform certificatului de inmatriculare);
- adresa si numarul de telefon;
- numarul de inregistrare la registrul comertului;
- codul unic de inregistrare;
- capitalul social.

O declaratie similara vor depune si persoanele juridice care se afla in curs de lichidare, potrivit legii.

3. TERMENUL PENTRU DEPUNEREA RAPORTARILOR CONTABILE LA 30 IUNIE 2008

Raportarile contabile la 30 iunie 2008, precum si declaratiile operatorilor economici care nu au desfasurat activitate, sau se afla in curs de lichidare se vor depune pana cel mai tarziu 15 august 2008.
Nedepunerea dischetelor si a formularelor listate, semnate si stampilate, sau a declaratiilor, dupa caz, pentru data de 30 iunie 2008, se sanctioneaza conform prevederilor art. 42 din Legea nr. 82/1991, republicata.



#51 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 07 July 2008 - 08:14 PM

Scuze dar daca exista director economic in firma semneaza el sau contabilul sef? Ce ziceti?



#52 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 07 July 2008 - 08:21 PM

Vezi postareaiulie012006, la Jul 7 2008, 06:14 PM, a spus:

Scuze dar daca exista director economic in firma semneaza el sau contabilul sef? Ce ziceti?

eu zic ca directorul economic semneaza



#53 pricipessa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:

Postat 07 July 2008 - 09:13 PM

la o frima care nu are contabil cu studii superioare trebuie incheiat contract cu un expert contabil pt semnare situatii la 30.06.2008?

Aceasta postare a fost editata de pricipessa: 07 July 2008 - 09:15 PM




#54 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 07 July 2008 - 09:17 PM

:frusty: Multumesc frumos.



#55 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 07 July 2008 - 09:22 PM

Vezi postareapricipessa, la Jul 7 2008, 07:13 PM, a spus:

la o frima care nu are contabil cu studii superioare trebuie incheiat contract cu un expert contabil pt semnare situatii la 30.06.2008?
categoric da vezi legea contabilitatii nr82/1991 republicata la zi si Ordin nr. 1958 din 24/06/2008
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 499 din 03/07/2008
Intrare in vigoare: 03/07/2008

pentru aprobarea Sistemului de raportare contabilă la 30 iunie 2008 a operatorilor economici
legea contabilitatii
Art. 10. - (1) Răspunderea pentru organizarea și conducerea contabilității la persoanele prevăzute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligația gestionării unității respective.
(2) Contabilitatea se organizează și se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare.
(3) Contabilitatea poate fi organizată și condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilității, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România.
(4) Răspunderea pentru aplicarea necorespunzătoare a reglementărilor contabile revine directorului economic, contabilului-șef sau altei persoane împuternicite să îndeplinească această funcție, împreună cu personalul din subordine. În cazul în care contabilitatea este condusă pe bază de contract de prestări de servicii, încheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România, răspunderea pentru conducerea contabilității revine acestora, potrivit legii și prevederilor contractuale.



#56 1vlad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 08 July 2008 - 12:15 PM

Tocmai am fost sa depun situatiile la ORADEA. Nu accepta nimic, numai membrii CECCAR.

Mie mi se pare cel putin ciudat, cum administratorul, persoana definita, numita si publicata in 'monitorul oficial', nu poate sa semneze situatiile financiare ale propriei firme (situatii curente, ca orice declaratie periodica nu bilantul anual). Adica el raspunde dar nu reprezinta firma ?



#57 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 July 2008 - 03:13 PM

buna ziua, sunt angajata ca si contabil la o firma, am studii medii ec cu superioare in curs, sunt singura contabila din firma dar pe ctr munca scrie doar contabil( nu contabil sef), pot semna eu bilantul la 30.06.08?????????



#58 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 July 2008 - 03:47 PM

Vezi postareablueeyes_hart, la Jul 8 2008, 03:13 PM, a spus:

sunt angajata ca si contabil la o firma, am studii medii ec cu superioare in curs, sunt singura contabila din firma dar pe ctr munca scrie doar contabil( nu contabil sef), pot semna eu bilantul la 30.06.08 ?
Eu cred ca se poate, cam la limita legii. Spune-i conducatorului unitatii sa scrie o decizie interna prin care te imputerniceste sa semnezi situatiile financiare. Decizia va fi valabila pana la angajarea unui contabil-sef (sau pana la numirea ta pe acest post dupa terminarea studiilor). Semnezi situatia financiara sub rubrica "alta persoana imputernicita". Daca zice cineva ceva, spune-i ca legea contabilitatii cere studii superioare doar pentru seful compartimentului de contabilitate.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#59 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 July 2008 - 09:18 AM

buna, daca sunt angajata ca si contabila, nu pot face un act aditional sa imi schimb fct in contabil sef pt a semna bilantul? precizez ca mai am un an de fac pana la terminarea stud superioare, dar sunt singura contabila dinh firma. La vechea firma contabila era sef desi nu avea decat liceul....



#60 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 09 July 2008 - 09:47 AM

Poti. La descrierea postului la Cod COR "contabil sef" scrie: "studii superioare dar nu neaparat".
Si eu sunt singura contabila din firma si ar cam trebuie sa fac si eu treaba asta. Eu sunt numai in anul I. :frusty:
irina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL