Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
INVATAMANT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

INVATAMANT

31 replies to this topic

#1 OPRICA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 12 May 2008 - 01:54 PM

Cine ma poate ajuta cu recomandari de carti sau legislatie utilizata IN INSTITUTIILE DE INVATAMANT.
mentionez ca am facut contabilitate din 1998 dupa terminarea ASE dar nu contabilitate bugetara. Am devenit mamica si nevoia m-a indrumat spre o institutie de invatamant pentru un program de 8 h, numai ca aici contabilitatea este cu totul alta decat ceea e am lucrat eu atata timp. de aceea vin cu rugamintea la cei care ma pot ajuta cu recomandari de material pt studiu pentru a ma integra in timp util.VA MULTUMESC!



#2 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 21 May 2008 - 09:15 PM

Vezi postareaOPRICA, la May 12 2008, 02:54 PM, a spus:

Cine ma poate ajuta cu recomandari de carti sau legislatie utilizata IN INSTITUTIILE DE INVATAMANT.
mentionez ca am facut contabilitate din 1998 dupa terminarea ASE dar nu contabilitate bugetara. Am devenit mamica si nevoia m-a indrumat spre o institutie de invatamant pentru un program de 8 h, numai ca aici contabilitatea este cu totul alta decat ceea e am lucrat eu atata timp. de aceea vin cu rugamintea la cei care ma pot ajuta cu recomandari de material pt studiu pentru a ma integra in timp util.VA MULTUMESC!




#3 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 May 2008 - 10:04 PM

Cred ca ar trebui sa incepi cu legea invatamantului si cu statutul personalului didactic pe care le gasesti pe www.edu.ro iar apoi ar fi:

Legea nr. 500/2002 privind finantele publice

Legea nr. 189/1998 privind finantele publice locale

Ordonanta Guvernului nr. 119/1999 privind controlul intern si controlul financiar preventiv

Ordonanta Guvernului nr. 34/2006 privind achizitiile publice si normele de aplicare ale acesteia pe care le gasesti aici

Hotărârea Guvernului nr. 1860/2006 privind drepturile și obligațiile personalului autorității și instituțiilor publice pe perioada delegării și detașării în alta localitate, precum și în cazul deplasării, în cadrul localității, în interesul serviciului

Ordinul nr. 1792/2002 al ministrului finanțelor publice, pentru aprobarea Normelor metodologice privind angajarea, lichidarea, ordonanțarea și plata cheltuielilor instituțiilor publice, precum și organizarea, evidența și raportarea angajamentelor bugetare și legale

si bineinteles legea contabilitatii, codul muncii, codul fiscal, legea bugetului de stat pt 2008 ....si or mai fi.

Daca mai intampini alte dificultati da un semn si in limita cunostintelor te ajut cu drag. Daca esti nou angajata nu uita sa iti faca decizie CFP (daca tu vei avea viza de preventiv) vizata de ordonatorul principal de credite. Succes!



#4 iris87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 July 2008 - 04:06 PM

Lucrez de foarte putin timp contabil la o scoala.Fiind incepatoare in ceea ce priveste contabilitatea ...ma poate ajuta cineva cu o monografie contabila,care sa cuprinda inregistrarile contabile frecvente legate de scoala?Va multumesc anticipat!!!



#5 rodi2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 22 July 2008 - 12:04 PM

Vezi postareairis87, la Jul 7 2008, 05:06 PM, a spus:

Lucrez de foarte putin timp contabil la o scoala.Fiind incepatoare in ceea ce priveste contabilitatea ...ma poate ajuta cineva cu o monografie contabila,care sa cuprinda inregistrarile contabile frecvente legate de scoala?Va multumesc anticipat!!!
adica ce monofrafie vrei in ce priveste ce ? casa trezoreria venituri proprii?



#6 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 22 July 2008 - 10:02 PM

Vezi pe acesta legartura:
http://www.mfinante.....jsp?selected=5



#7 bianca260

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:sa devin un contabil bun

Postat 04 August 2008 - 02:44 PM

Vezi postareaOPRICA, la May 12 2008, 02:54 PM, a spus:

Cine ma poate ajuta cu recomandari de carti sau legislatie utilizata IN INSTITUTIILE DE INVATAMANT.
mentionez ca am facut contabilitate din 1998 dupa terminarea ASE dar nu contabilitate bugetara. Am devenit mamica si nevoia m-a indrumat spre o institutie de invatamant pentru un program de 8 h, numai ca aici contabilitatea este cu totul alta decat ceea e am lucrat eu atata timp. de aceea vin cu rugamintea la cei care ma pot ajuta cu recomandari de material pt studiu pentru a ma integra in timp util.VA MULTUMESC!
Imi poate trimite si mie cineva planul de conturi actual pt Institutiile publice?Daca nu cer prea mult si cartea aceea albastra...
Bianca260@gmail.com
Va multumesc din suflet



#8 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 04 August 2008 - 03:14 PM

Gasesti aici totul despre contabilitatea bugetarilor.

http://www.mfinante.....jsp?selected=5

Contacteaza-ma daca ai probleme;lucrez in invatamntul superior.



#9 iris87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 August 2008 - 09:31 AM

va multumesc!am nevoie de ajutor,nu prea stiu sigur sa fac inregistrarile contabile privind urmatoarele:
-am achizitionat abonamente transport in comun;
-am primit de la inspectorat 50 mil pt achizitionare mobilier si 30 leipentru plata internetului;
mi-e putin cam greu fiindca sunt la inceput si nu cunosc prea bine conturile.



#10 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 August 2008 - 10:01 AM

Din pacate nu e simpla contabilitatea unei scoli. E ca la o firma medie (cu stocuri, facturi, mijl.fixe, ob.de inventar, salarii, declaratii etc.). E chiar mai complicata ca se folosesc si articole bugetare nu doar conturi. Si conturile bugetare difera uneori de cele ale unei firme. Ia monografia completa a unei firme si incearca sa o adaptezi. Cel mai bine e sa vezi contabilitatea unei luni la o alta scoala sau sa stai un timp pe langa contabila altei scoli.
Printr-un mesaj pus aici nu poti afla nici 1% din ce trebuie facut. Cam jumatate din ce e scris in acest forum cred ca se aplica si la o scoala.
Conturi si contari la unitati bugetare gasesti in:
ANEXA din 12.12.2005 privind conducerea contabilitatii institutiilor publice (actualizata cu Anexa din 16.04.2008). Cauta-le pe saitul Min.de finante sau pe acest forum, sau in Monitorul Oficial.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#11 giov13

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 26 August 2008 - 02:05 PM

Vezi postareaBIBI, la Aug 4 2008, 04:14 PM, a spus:

Gasesti aici totul despre contabilitatea bugetarilor.

http://www.mfinante.ro/legislatie/index.jsp?selected=5

Contacteaza-ma daca ai probleme;lucrez in invatamntul superior.


Va rog mult,imi puteti spune daca pt.un mijl.fix achizitionat din donatii, la o congregatie numai cu activitati fara scop patrimonial,sunt corecte inregistrarile contabile:
5121-7331
2133.01 - 404
404 - 5121
6811 - 2815.01
Mii de multumiri!



#12 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 02 September 2008 - 02:41 PM

Am putea crede ca organizatiile non-profit fac o contabilitate in partida simpla (fara conturi), daca e sa ne luam dupa
REGLEMENTARI din 9 noiembrie 2007 ale MEF
privind organizarea si conducerea contabilitatii in partida simpla de catre persoanele juridice fara scop patrimonial
PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 846 bis din 10 decembrie 2007.
Dar daca e sa ne luam dupa contabilitatea unei firme obisnuite:
1) conturile 2815 si 7331 nu exista in planul de conturi, deci nu se pot folosi;
2) Ati putea folosi contul 7584. Venituri din subventii pentru investitii (in locul lui 7331);
3) Fiind vorba de un autoturism, se poate folosi 2813 pentru amortizare (in locul lui 2815).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#13 maryssnake

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 November 2008 - 08:40 PM

Buna seara,

Ma scuzati ca intreb ceva in afara subiectului:
Cine trebuie sa-mi dea decizia de CFP?
Mentionez ca: sunt administrator financiar cu jumate de norma la o scoala din judetul Giurgiu de 1 an si jumatate; am intrebat diferite persoane despre aceasta decizie de CFP dar am primit raspunsuri diferite si nu mai inteleg nimic. Nu stiu care este legala:
- directorul scolii da decizia de CFP;
- directorul scolii da adecizia si o semneaza primarul;
- se face dosar stufos la ISJ;
- sau CUM???
Va rog, cine stie, sa ma lamureasca si pe mine.



#14 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 November 2008 - 04:37 PM

Vezi postareamaryssnake, la Nov 15 2008, 08:40 PM, a spus:

Buna seara,

Ma scuzati ca intreb ceva in afara subiectului:
Cine trebuie sa-mi dea decizia de CFP?
Mentionez ca: sunt administrator financiar cu jumate de norma la o scoala din judetul Giurgiu de 1 an si jumatate; am intrebat diferite persoane despre aceasta decizie de CFP dar am primit raspunsuri diferite si nu mai inteleg nimic. Nu stiu care este legala:
- directorul scolii da decizia de CFP;
- directorul scolii da adecizia si o semneaza primarul;
- se face dosar stufos la ISJ;
- sau CUM???
Va rog, cine stie, sa ma lamureasca si pe mine.

Ordanatorul secundar, sau principal, depinde de subordonare.



#15 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 November 2008 - 10:53 AM

Decizia CFP o da clar directorul tau care e si ordonator (probabil tertiar de credite) si ti-o aproba ordonatorul principal de credite (cel la care depui bilantul, care va aproba organigrama, buget, etc).

Dosarul nu-i stufos defel. E doar decizia si cu anexele la aceasta. Daca retin bine sunt si pe forum postate modele.



#16 Elena Ganj

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 27 November 2008 - 02:40 PM

Buna seara,

Va atasez documentele din dosaril meu de CFP

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  cfp.doc   88.5K   647 downloads
  • Fisier atasat  cfp1.doc   61K   291 downloads




#17 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 28 November 2008 - 09:15 AM

proiect de operatiuni supuse cfp ai? celelalte sunt excelente.



#18 pirina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 07 December 2008 - 04:23 PM

pentru OPRICA-daca mai ai nevoie de ajutor trimite-mi un email sau un mesaj, lucrez de 3 ani la o instit publica



#19 aurelias

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 December 2008 - 05:47 PM

Vezi postareaOPRICA, la May 12 2008, 03:54 PM, a spus:

Cine ma poate ajuta cu recomandari de carti sau legislatie utilizata IN INSTITUTIILE DE INVATAMANT.
mentionez ca am facut contabilitate din 1998 dupa terminarea ASE dar nu contabilitate bugetara. Am devenit mamica si nevoia m-a indrumat spre o institutie de invatamant pentru un program de 8 h, numai ca aici contabilitatea este cu totul alta decat ceea e am lucrat eu atata timp. de aceea vin cu rugamintea la cei care ma pot ajuta cu recomandari de material pt studiu pentru a ma integra in timp util.VA MULTUMESC!


vezi

Norma metodologica din 12/12/2005
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1186bis din 29/12/2005
privind organizarea și conducerea contabilității instituțiilor publice, planul de conturi pentru instituții publice și instrucțiunile de aplicare a acestuia



#20 todi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 January 2009 - 09:19 PM

Chiar nimeni nu are o monografie cu operatiuni specifice unei institutii de invatamant preunivesitar?
O carte, nu legi, ordine, norme etc., ceva concret!
Multumesc anticipat!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL