Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
INVATAMANT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

INVATAMANT

31 replies to this topic

#21 Carla AA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 09 March 2009 - 02:48 PM

Vezi postareatodi, la Jan 21 2009, 09:19 PM, a spus:

Chiar nimeni nu are o monografie cu operatiuni specifice unei institutii de invatamant preunivesitar?
O carte, nu legi, ordine, norme etc., ceva concret!
Multumesc anticipat!
Pai vezi ca in normele alea ai si inregistrarile ce trebuie facute .... daca ia o problema , intreaba punctual... ca sunt cam multe inregistrari si in plus is specifice fiecaruia, conforme cu dezvoltarile planului de conturi .



#22 simona73

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 September 2009 - 03:29 PM

Buna ziua,
M-ar interesa si pe mine un raspuns. Pot sa desfasor programul "Scoala dupa scoala" prin contabilitatea scolii? Exista cadrul legal in privinta incasarilor care se fac de la parint?




#23 mihaela_colea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 16 November 2009 - 12:36 PM

lucrez la o facultate particulara. studentii cazati in camin trebuie sa plateasca la inceputul anului univesritar o taxa de garantie, care li se returneaza la sfarsitul anului univ daca nu au produs pagube.Cum inregistrez incasarea acestei taxe in contabilitate?
multumesc



#24 Anitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 26 May 2012 - 04:18 PM

Buna ziua .

Nu stiu daca am nimerit bine aici cu problema mea dar voi incerca.

Lucrez ca secretar si contabil intr-o institutie de invatamant si pana la momentul acesta nu sunt lamurita cum trebuie procedat cu situatiile financiare anuale respectiv bilantul. Unde se depune ? Ce trebuie sa contina dosarul ? Formularul de bilant si contul de profit si pierdere de unde se procura? exista si pentru bugetari un program gen PFD? Eu formularele le-am redactat in word dar nu stiu daca este corect asa.
Tin sa precizez ca unitatea noastra este ordonator tertiar de credite . Cheltuielile curente (apa, curent, telefon, incalzire.....etc.) , salariile si alte cheltuieli le face primaria de care apartinem. Pentru ce cheltuim din contul nostru ( adica bani veniti prin inspectorat) face periodic raportari la ISJ, dar cu bilantul nu stiu cum se procedeaza. S-a intamplat odata ca domna contabila de la primarie sa imi ceara bilantul si l-a dus cu al primariei ..... sau imi mai cerea extrasele de cont cateodata ...........dar acum nu mai misca nimic ........... Sa se fi schimbat ceva ? .



VA ROG MUUULT DE TOT SA MA LAMURITI SI PE MINE CUM ESTE MAI CORECT CU BILANTUL ASTA . cE TREBUIE SA CONTINA DOSARUL? UNDE SE DEPUNE ................. NISTE NORME .............CEVA ............

STIU CA ESTE RUSINOS .......DAR VA ROG LAMURITI UN NEPRICEPUT .............


Multumesc anticipat.



#25 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 28 May 2012 - 07:15 PM

Bilantul se depune la primarie (ordonatorul principal de credite). Formularele si normele le gasesti pe min finantelor. Ai aruncat vreodata vreun ochi pe acolo?



#26 DIRECTRICE

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 October 2012 - 10:26 PM

am nevoie si eu de o decizie pentru un contabil sef liceu


ms!



#27 Emii Adam

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 October 2012 - 08:07 PM

Buna seara,

va rog sa ma ajutati cu un sfat:

sunt contabil la o scoala si vreau sa stiu cum se inregistreaza recuperarea sumelor primite de la FNUASS in 2012, ptr. anii precedenti si din anul curent?
mentionez, ca scoala a devenit cu personalitate juridica din ianuarie 2012, primaria ocupandu-se de invatamant, pana atunci.
am facut niste inregistrari, dar nu cred ca sunt corecte, ptr. ca mi-au majorat soldul platilor vs extrase cont, observand din situatia fluxurilor de trezorerie.

multumesc!



#28 elenasab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 October 2012 - 11:57 AM

buna inregistrarile sunt:
7702 - 4316 cu suma in minus - pentru sumele din anii precedenti
4316 - 7702 tot cu minus - pentru anul in curs



#29 ally eu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 04 January 2013 - 07:42 PM

5311=4621 apoi depunerea in contul din banca



#30 laculalbastru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 January 2013 - 08:51 PM

Buna seara,
trebuie sa invat contabilitate bugetara , concret ce trebuie sa stiu sa fac in liceu. sincer sunt cam speriata. monografie specifica nu am gasit nicaieri. Intr-o reclama am vazut ca in revista finante publice si contabilitate nr10/2012 a aparut o monografie despre inreg contabila a principalelor operatiuni specifice ale institutiilor publice. si normal reclama la un ghid la rentrop straton de 700 de lei.
m-as bucura de orice ajutor avizat.



#31 laculalbastru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 January 2013 - 09:06 PM

Buna seara,

daca mai lucrati in invatamant , sunt igura ca sunteti experta. De unde ati incepe daca ar trebui sa incepeti din nou? ati gasit o monografie valoroasa? ati putea sa mi-o trimiteti si mie?
multumesc.



#32 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 January 2013 - 11:21 PM

Rentrop este ceva ce ar trebui sa evitati, bani multi si cam aruncati pe geam. Monografii sunt in 1917/2005, nu inteleg de ce nu citeste nimeni legile de baza. Monografii specifice nu exista.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL