Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxa redeventa in EU ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Taxa redeventa in EU ?

6 replies to this topic

#1 Stefaniu Criste

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 May 2008 - 06:13 PM

Buna ziua tuturor.
Am urmatoarea problema (va rog nu dati cu pietre, sunt inginer si nu pricep limbajul fiscal)
Am achizitionat servicii electronice din UE si tot ceea ce primesc pe partea financiara este un invoice in euro.

In urma discutiilor cu contabila (doamna Mirela merita toate laudele) am inteles ca la Fisc trebuie sa duc un soi de Certificat de Rezidenta Fiscala, altfel trebuie sa platesc țtaxa de redeventaț (impozitul pe profit datorat de persoane juridice - nerezidenti). Ceea ce vreau eu sa aflu este cam asaȘ
- e musai asta in UE ? (daca stau sa ma gandesc, legislatia fiind aproape sincronizata, e ca si cum as cere un certificat de rezidenta fiscala pentru un furnizor din alt judet)
- aveti stire unde si sub ce forma sa cer acest certificat ? (furnizorul da din umeri, ca n-a auzit de asa ceva si mi-e destul de greu sa-i explic cum vine treaba)

Multumesc anticipat,
Stefaniu -gupi- Criste



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2008 - 07:14 PM

Poate va ajuta acest articol:
Impozitul prin retinere la sursa se datoreaza de catre nerezidentii care realizeaza venituri impozabile din Romania, in baza prevederilor art. 113 din Codul Fiscal, ca subiecti ai impunerii, plata acestui impozit fiind o obligatie legala a acestora, de la care nu se poate deroga prin conventii/contracte bilaterale incheiate intre parti. Baza de aplicare a cotelor de impozit prin retinere la sursa o reprezinta “veniturile impozabile obtinute din Romania”, in conformitate cu art. 115 din Cod Fiscal. Tratamentul fiscal
Venitul obtinut din prestarea serviciilor, respectiv venitul din redevente sau din dobanzi, trebuie inregistrat in contabilitate conform prevederilor contractuale. In cazul in care pretul negociat in contract este “net de orice impozite si taxe care ar fi datorate in Romania”, venitul inregistrat in contabilitate nu este egal cu pretul net mentionat in contract, ci au o valoare mai mare obtinuta prin insumarea pretului net cu toate impozitele si taxele care se datoreaza de catre prestator si cu alte contraprestatii obtinute de la beneficiar in legatura cu serviciul prestat, recunoscand si cheltuieli cu impozitele prin retinere la sursa in Romania.
In situatia in care prestatorul ar fi un contribuabil roman negociaza un pret net de orice impozite si taxe, nerecunoaste venitul in intregime, incluzand si valoarea impozitului retinut la sursa de catre beneficiar, intra sub incidenta prevederilor evaziunii fiscale si impune consecintele prevazute de lege.
In baza art. 118 din Codul Fiscal, prevederile conventiilor de evitare a dublei impuneri incheiate intre Romania si alte state, impun ca beneficiarul venitului sa prezinte organelor fiscale din Romania certificatul de rezidenta fiscala, eliberat de organul fiscal din tara de rezidenta, prin care sa ateste ca este rezident al statului respectiv si ca ii sunt aplicabile prevederile conventiei de evitare a dublei impuneri.
Beneficiarul venitului obtinut din Romania are dreptul sa solicite aplicarea conventiei de evitare a dublei impuneri incheiata de Romania cu statul sau de rezidenta. Organele fiscale au obligatia sa aplice prevederile acestei conventii pe baza certificatului de rezidenta valabil furnizat de beneficiarul venitului.
Conditiile impuse de lege, pentru aplicarea prevederilor conventiei de evitare a dublei impuneri sunt:
1- existenta unei conventiei de evitare a dublei impuneri incheiata de Romania cu statul de rezidenta al beneficiarului venitului;
2- prezentarea de catre beneficiarul venitului a unui certificat de rezidenta valabil
Tratamentul contabil
In baza unui contract de asistenta tehnica si consultanta incheiat intre “X” din Romania (beneficiar) si “Y” (furnizor) din Franta, se emite lunar o factura de prestari servicii de 20000 euro.
In contabilitatea firmei din Romania, se va inregistra cheltuiala cu serviciul furnizorului de asistenta tehnica:
628.asistentatehnica=4012Y 20000 euro x cursul BNR valabil in data emiterii facturii
Concomitent, se va inregistra in contabilitate impozitul pe redeventa aferent activitatii de consultanta 10%:
4012Y = 446.redeventa 20000euro x 10% = 2000 euro
Acest impozit se va declara in formularul 100 - “Declaratia privind obligatiile de plata la bugetul de stat”. Se va achita pana pe 25 ale lunii urmatoare celei in care se declara obligatia de plata.
Ulterior, cand se va achita furnizorul de asistenta tehnica din Franta, se va face operatiunea:
4012Y = 5124.euro 18000 euro x cursul bancii comerciale din data platii
La finalul anului fiscal, societatea din Franta va solicita societatii din Romania eliberarea certificatului fiscal. Societatea din Romania va obtine de la administratia fiscala certificatul de atestare fiscala, prin care se va demonstra ca aceasta a platit in numele si in contul societatii din Franta impozitul pe redeventa de 10%. Certificatul se va elibera in limba engleza.
Societatea din Franta va prezenta acest certificat de atestare fscala organelor fiscale franceze si in baza lui va obtine un credit fiscal, ce-i va da dreptul sa plateasca in Franta impozite reduse cu suma achitat in Romania.

Madalina



#3 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 14 May 2008 - 08:41 AM

Si eu m-am luptat mult cu furnizorii de servicii externi pana i-am facut sa inteleaga ce ne trebuie. Explicati-le ca daca nu primiti acest certificat, va trebui sa retineti aici impozitul pe care in mod normal ei il platesc in tara lor si care de regula la noi e 16% (e vorba de impozitul pe venit, daca va e mai usor sa asociati altfel, ganditi-va la imp pe profit). Si daca nu fac demersurile necesare, e posibil ca il vor mai plati odata si acolo.

Ratiunea pentru care se cere acest certificat la SERVICII (la livrarea de marfa nu trebuie), nu pentru parteneri UE ci pentru toate tarile cu care RO are conventii de evitare a dublei impuneri, este ca statul roman nu vrea sa piarda, de regula. Asa ca daca tu ca firma romana ai face aceleasi servicii cu o firma din RO, aceasta ar obtine venituri, care s-ar impozita si statul roman ar incasa banii de impozit. Insa daca prestatorul e extern, nu mai poate avea acesti bani si ca sa nu iasa in pierdere s-a gandit sa il impoziteze din start, ca sa fie sigur ca indiferent de decizia agentului economic el ramane cu aceleasi impozite incasate. Si intrucat furnizorul, cel caruia i s-au retinut in RO banii de impozit le mai plateste inca o data si in tara lui, ca sa nu fie impozitat de doua ori, ca asta e prea de tot, s-au facut totusi niste conventii intre state prin care se decide ce venituri unde se impoziteaza sau in ce proportii. Sunt de ex situatii in care in statul beneficairului se plateste o cota de X % si numai restul in tara furnizorului, sau situatii in care la beneficiar nu se retine nimic. Depinde ce este scris in conventie. Asta va vedea conatbila dvs sau Finantele dupa ce va vine certificatul fiscal de la furnizor. Insa pentru a se putea aplica prevederile conventiei, firma trebuie sa aiba certificatul de rezidenta de la furnizorul sau. Cam asta ar fi in cuvinte putine.

Deci ei trebuie sa faca dovada ca platesc acolo taxele si impozitele cu acest "certificat de rezidenta fiscala". Certificatul il vor primi de la Finantele unde sunt inregistrati. De principiu depun acolo cerere si li se elibereaza in aprox 2 zile. Este valabil pana la sfarsitul anului, insa trebuie sa vi-l trimita in original. In functie de tara de unde este emis, el se poate numi : "certificat on tax-payers residence", "certificate of fiscal residence" sau altfel. Trebuie oricum sa aiba pe el un text standard prin care se confirma de catre finante cum ca sc respectiva este rezident al tarii X in sensul conventiei de evitare a dublei impuneri intre Romania si tara X. Pentru a nu avea surprize si a constata ulterior ca v-au trimis alt certificat (un partener mi-a trimis trei certificate pana sa mi-l trimita pe cel bun), rugati-i ca dupa ce l-au obtinut sa vi-l trimita pe fax sau scanat si numai dupa ce contabila dvs va da confirmarea ca acela este actul, sa vi-l puna pe posta sau curier. Dvs. sunteti in regula sa faceti plata numai dupa ce aveti acest certificat tradus si legalizat in original (ceea ce presupune ca ati primit deja originalul). Daca veti avea mai multe tranzactii cu ei pe parcursul anului, certificatul obtinut odata este valabil pentru toate platile catre acel furnizor pana la sfarsitului anului (plus inca 60 de zile), deci nu va trebui sa mai cereti altul la o noua plata.

Deci lucrurile stau cam asa. Daca primiti certificat platiti factura normal (asta daca in conventie nu e vreo alta clauza).
Daca nu primiti certificat, atunci aveti doua posibilitati. Platiti la furnizor 84% din suma si 16% virati la stat. Din punct de vedere contabil nu mai aveti nici o datorie catre furnizor, chiar daca el va ramane cu suma neincasata. Furnizorul va cere din Romania un document care sa ateste faptul ca s-a platit impozit in numele lui aici (acest 16%) si atunci se va regla si el cu soldul. Cealalata posibilitate, asta in cazul in care ei fac presiuni asupra dvs ca trebuie neaparata sa le platiti tot, chiar daca nu ati primit certificatul (insa daca ar citi si ei legislatia in tara lor ar vedea ca nu au dreptate) este ca le platiti la furnizori factura integral insa in plus platiti si impozitul la stat. In acest caz se considera ca ceea ce ati platit la furnizor ar fi fost acel 84% si platiti 16% pe baza noua. Ex daca ati platit 100 euro la furnizor, ei sunt 84% din suma si la stat dati 16% din 100*100/84 deci 16% din 119 = 19. Insa trebuie sa stiti ca aceasta cheltuiala nu este deductibila pentru dvs. Si in plus scoateti mai multi bani pentru a plati o datori la un furnizor care initial consta doar in factura.

Bafta in a-i convinge pe partenerii dvs.



#4 razvang

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 28 May 2008 - 08:25 AM

Am avut si am si eu mari dileme cu acest certificat. La mine e situatia in felul urmator :

Cumpar publicitate de la Google,Yahoo etc si platesc la extern pentru aceste servicii. Am trimis o scrisoare la finate sa ma lamuresc daca ei considera aceste servicii redevente si am primit raspuns in care imi specifica ca daca nu se face un transfer de drepturi de proprietate atunci nu e redeventa. Si cum nu se face nici un transfer de drepturi de proprietate aceste servicii de publicitate pe internet nu pot fi considerate redevente, ceea ce scoteste de plata impozitului pe veniturile nerezidentilor din redevente.(cu certificat ori fara). Aceste tipuri de servicii nu pot fi incadrate in alta categorie : consultanta, management etc cum este specificat in codul fiscal.

Sunt curios daca cineva s-a mai lovit de acesta problema si citeste acest forum , l-as ruga sa imi raspunda. (sau oricine are o parere pertinenta despre cazul expus mai sus)

Mersi



#5 Marona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 May 2008 - 06:01 PM

Doua precizari, poate ajuta:

1) redeventa (royalties) e intr-adevar strict legata de transmiterea dreptului de folosinta a unei proprietati intelectuale .... ca urmare, in fara de cazul in care asa-numitele servicii transmit know-how (i.e. proprietate intelectuala), contravaloarea lor nu reprezinta redeventa platita.

2) statul roman il obliga pe beneficiarul platitor de redeventa sa retina la sursa impozit pentru venitul realizat din rRmania de nerezident. Dar, plata unor servicii furnizate de un nerezident unei companii straine nu e redeventa si nu se impoziteaza cu retinere la sursa, cu conditia ca serviciile sa fie executate de furnizor in afara teritoriului Romaniei (de ce? pai ala nu-i venit realizat in Romania, ci doar platit de un roman).

Asadar, daca cumperi servicii de publicitate de la google, care iti face serviciile in US sau UK, n-ai de ce sa soliciti lui gogle sau yahoo certificat de rezidenta fiscala, fiindca nu se pune problema sa-i retii impozit la sursa si sa-l incardrezi pe prevederile conventiei cu USA sau UK.



#6 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 01 June 2008 - 12:43 PM

as dori niste opinii referitor la locul prestarii serviciilor on-line, din punct de vedere al impozitului si al TVA.

dpdv TVA, cf. art.133 alin.2. lit.g pct.12, locul prestarii in cadrul UE(clientul fiind persoana impozabila din alt stat decat furnizorul, clientul in Ro), se considera Romania. e corect?
dpdv al impozitului pe venituri obtinute de nerezidenti, am gasit art.115 alin.1 lit.k." k) venituri din servicii prestate în România, exclusiv transportul internațional și prestările de servicii accesorii acestui transport;", deci prestarile de servicii on-line se includ aici(inclusiv publicitatea on-line). ceea ce ma framanta este ca nu pot decide, daca aceste servicii se considera ca fiind prestate in Ro, sau nu? dpdv TVA, sunt prestate in Ro, dar acele prevederi nu se aplica si titlului V. din CF...

deci, cum este?
Bea



#7 razvang

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 03 June 2008 - 10:26 PM

parerea mea este ca acest loc al prestarii serviciilor este definit doar la capitolul de TVA si doar in in vederea evidentierii TVA. El nu poate fi asociat locul prestarii fizic al serviciilor. Este folosit doar in scopuri de TVA si se considera ca locul prestarii servciiilor fiind rezindenta clientului. Dar TVA-ul intre companii din UE este doar o treaba virtuala , neplatindu-se si neincasadu-se.(un fel de taxare inversa).



Marona mersi de raspuns.

Ai experienta cu acest tip de operatiuni externe ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL