Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
somaj - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


somaj


99 replies to this topic

#1 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 May 2008 - 02:59 PM

Buna ziua.

Am o intrebare pentru cine ma poate ajuta:
pentru a iesi in somaj, care sunt criterile si ce conditii trebuie sa indeplinesti?

Multumesc anticipat!



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2008 - 03:48 PM

Art. 17. - (1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizație de șomaj, șomerii prevăzuți la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situații:
a) le-a încetat contractul individual de muncă sau contractul de muncă temporară din motive neimputabile lor;
b) le-au încetat raporturile de serviciu din motive neimputabile lor;
c) le-a încetat mandatul pentru care au fost numiți sau aleși, dacă anterior nu au fost încadrați în muncă sau dacă reluarea activității nu mai este posibilă din cauza încetării definitive a activității angajatorului;
d) a expirat durata pentru care militarii au fost angajați pe bază de contract sau li s-a desfăcut contractul din motive neimputabile lor;
e) le-a încetat raportul de muncă în calitate de membru cooperator, din motive neimputabile lor;
f) au încheiat contract de asigurare pentru șomaj și nu realizează venituri sau realizează din activități autorizate potrivit legii venituri mai mici decât indemnizația de șomaj ce li s-ar fi cuvenit potrivit legii;
g) au încetat activitatea ca urmare a pensionării pentru invaliditate și care, ulterior, au redobândit capacitatea de muncă și nu au reușit să se încadreze în muncă;
h) le-au încetat raporturile de muncă sau de serviciu din motive neimputabile lor, în perioada de suspendare a acestora, potrivit legii;
i) Abrogat;
j) reintegrarea în muncă, dispusă prin hotărâre judecătorească definitivă, nu mai este posibilă la unitățile la care au fost încadrate în muncă anterior, din cauza încetării definitive a activității, sau la unitățile care au preluat patrimoniul acestora;
k) le-a încetat activitatea desfășurată exclusiv pe baza convenției civile.
(2) Sunt asimilate șomerilor persoanele aflate în situațiile prevăzute la art. 16 lit. b), dacă îndeplinesc următoarele condiții:
a) sunt absolvenți ai instituțiilor de învățământ, în vârstă de minimum 16 ani, care într-o perioadă de 60 de zile de la absolvire nu au reușit să se încadreze în muncă potrivit pregătirii profesionale;
b) sunt absolvenți ai școlilor speciale pentru persoane cu handicap în vârstă de minimum 16 ani, care nu au reușit să se încadreze în muncă potrivit pregătirii profesionale;
c) sunt persoane care, înainte de efectuarea stagiului militar, nu au fost încadrate în muncă și care într-o perioadă de 30 de zile de la data lăsării la vatră nu s-au putut încadra în muncă.
Lege nr. 76 din 16/01/2002

Dragos



#3 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 May 2008 - 03:11 PM

Multumesc pentru raspuns!

:thumbup:

Daca persoana in cauza este angajata de numai o luna, cu CIM pe perioada nedeterminata, si firma ii desfinteaza postul, poate beneficia de somaj?Precizez ca are 12 luni lucrate in ultimele 24 luni, dar nu are continuitate intre ultima si actuala angajare.
Multumesc.



#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2008 - 04:04 PM

Daca indeplineste si restul de conditii, da.
Art. 34. - (1) Șomerii prevăzuți la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizație de șomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
b) nu realizează venituri sau realizează din activități autorizate potrivit legii venituri mai mici decât indemnizația de șomaj;
c) nu îndeplinesc condițiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistrați la agențiile pentru ocuparea forței de muncă în a căror rază teritorială își au domiciliul sau, după caz, reședința, dacă au avut ultimul loc de muncă ori au realizat venituri în acea localitate.
Dragos



#5 3bf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 May 2008 - 09:49 PM

Multumesc din nou pentru raspuns!



#6 monica laura

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:iasi

Postat 06 August 2008 - 07:51 PM

Salutare la toti
Am o mare rugaminte la voi, poate ati avut sau poate stiti cum: am la o firma, angajati doar pentru perioada de vara 2 studenti. Administratorul a facut toate demersurile la somaj pentru obtinerea de subventii. Stie cineva cum se calculeaza o astfel de subventie? Trebuie sa depun aceeasi documentatie ca si in cazul absolventilor?
In asteptarea unui raspuns, va multumesc mult
:frusty:
monica



#7 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 August 2008 - 07:45 AM

angajatorii trebuie sa depuna o declaratie pentru a beneficia de stimulentul financiar, conform Legii nr. 72/2007 privind stimularea incadrarii in munca a elevilor si studentilor.

LEGE Nr. 72 din 26 martie 2007
privind stimularea încadrării în muncă a elevilor și studenților
EMITENT: PARLAMENTUL ROMÂNIEI
PUBLICATĂ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 217 din 30 martie 2007

Parlamentul României adoptă prezenta lege.

ART. 1
Angajatorul care încadrează în muncă elevi și studenți pe perioada vacanțelor beneficiază de un stimulent financiar lunar egal cu 50% din salariul minim brut pe țară garantat în plată, pentru fiecare elev și student.
ART. 2
Stimulentul financiar se acordă la cererea angajatorului din bugetul asigurărilor pentru șomaj.
ART. 3
Perioada maximă de acordare a stimulentului financiar prevăzut la art. 1 este de 60 de zile lucrătoare într-un an calendaristic.
ART. 4
Diferența dintre stimulentul financiar lunar acordat conform art. 1 și salariul realizat se suportă de către angajator din fonduri proprii.
ART. 5
Prezenta lege intră în vigoare la 30 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial al României, Partea I.
ART. 6
În termen de 30 de zile de la publicarea prezentei legi, Ministerul Muncii, Solidarității Sociale și Familiei împreună cu Ministerul Finanțelor Publice și Ministerul Educației și Cercetării vor supune aprobării, prin hotărâre a Guvernului, normele metodologice de aplicare a prevederilor prezentei legi.

Această lege a fost adoptată de Parlamentul României, cu respectarea prevederilor art. 75 și ale art. 76 alin. (2) din Constituția României, republicată.

p. PREȘEDINTELE CAMEREI DEPUTAȚILOR,
VALER DORNEANU

PREȘEDINTELE SENATULUI
NICOLAE VĂCĂROIU



#8 F.C.BAYERN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 04 November 2008 - 11:57 PM

Va salut cu respect.Am si eu situatia urmatoare : o societate angajeaza un salariat care vine dupa inkeierea perioadei de somaj.Deci omul a beneficiat de intregul ajutor de somaj.Referitor la textul urmator, si asta ma doare cel mai mult : "Firmele care angajeaza someri care au peste 45 de ani primesc subventii de la stat prin Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca.Angajatorii care incadreaza in munca pe perioada nedeterminata a acestor grupuri tinta sunt scutiti, pe o perioada de 12 luni, de plata contributiei datorate la bugetul asigurarilor pentru somaj, aferenta persoanelor incadrate din aceste categorii, si primesc lunar, pe aceasta perioada, pentru fiecare persoana din aceste categorii, o suma egala cu un salariu de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare, cu obligatia mentinerii raporturilor de munca sau de serviciu cel putin 2 ani "
Intrebarile mele sunt : 1. ce documente imi sunt necesare pt. intocmirea dosarului prin care sa beneficieze societatea de o asemenea subventie?
2. Daca persoana in speta nu mai este somer (a fost somer si dupa terminarea perioadei de incasare a indemnizatiei de somaj se angajeaza la o societate), mai poate beneficia angajatorul de aceasta facilitate fiscala?
Va multumesc anticipat!



#9 MI_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 05 November 2008 - 12:24 AM

Din cate stiam eu, firma care angajeaza someri trebuie sa fie inscrisa la Ag. de Somaj a judetului de unde este, in sensul ca doreste sa faca angajari. Cele mai noi si mai corecte informatii le vei afla de la Agentie sau de pe site-ul lor.



#10 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 05 November 2008 - 12:04 PM

vrem sa desfintam un post, ii inchidem cim cu art 65 alin 1 si apoi el poate intra in somaj????
in ultimele 12 luni el a avut si concediu medical. este vreo problema?
il poate impiedica asta sa intre in somaj?
cum se procedeaza?

nimeni nu a mai desfiintat vreun post? nimeni nu ma poate ajuta?va rog

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 18 December 2008 - 10:28 AM




#11 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 November 2008 - 03:21 PM

da...cele mai sigure informatii le afli de la A.J.O.F.M....trebuie o copie dupa contractul de munca, copie buletin, act studii, copie certificat nastere (cred ca in mare, actele care se solicita pentru repartitii, plus contractul de munca), si mai trebuie semnata o conventie cu ei ...insa eu stiam ca societatea nu beneficiaza de aceasta facilitate...daca persoana a primit ajutor de somaj in ultimii 2 ani dinaintea angajarii...s-ar putea sa gasesti ceva informatii si in legea 76...



#12 hajy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 November 2008 - 09:46 PM

NU POTI SA MAI IEI BANI DE LA STAT DACA NU MAI ESTE IN SOMAJ. DACA MAI ERA IN SOMAJ ATUNCI TREBUIA SA-L ANGAJEZI PE O DURATA DE 2 ANI



#13 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 06 November 2008 - 01:28 AM

Nu este nici-o problema pentru el. Important e sa aiba vechime minim 12 luni in ultimile 24 de luni. Concediul medical constituie stagiu de cotizare. Problema e pentru firma ca nu mai poate angaja pe altcineva pe postul acesta.
El trabuie sa mearga la AJOFM sa-si ia setul de formulare pe care le completeaza, societaea ii da decizia de incetare inregistrata la ITM si e posibil sa ceara si stagiul de cotizare de la societate - adica eliberareas unei adeverinte tip de la AJOFM.



#14 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 November 2008 - 02:39 PM

Cam aberant ce spui tu...eu stiu ca potentialii candidati pentru un post...pot face parte din 2 categorii:
- someri indemnizabili
- someri neindemnizabili - de unde obligatia de a avea ptr fiecare angajat repartitie de la somaj...altfel primesti amenda de la ITM

Asadar...daca prin " a fi in somaj" intelegi - somer care primeste indemnizatie...atunci informatia data de tine e total eronata, in caz contrar inaintea angajarii oricum e somer neindemnizabil, iar asta rezulta asa cum ziceam din obligatia de a avea repartitie, deci...



#15 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 15 November 2008 - 01:30 AM

Subscriu celor de mai sus. As mai avea de adaugat, ca trebuie sa anunti posturile vacante inainte de angajarea somerului respectiv pentru a primi subventie.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 12:07 PM




#16 andreea.dragusanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 November 2008 - 01:37 PM

Buna ziua, sunt angajata de 1 an si 2 luni la o firma pe post de economist, firma la care lucrez primeste subventie de la stat pentru ca m-au angajat imediat dupa facultate iar acum trebuie sa plec in alta localitate din diferite motive. Am facut cererea de demisie, decizia de incetare a contractului individual de munca nu cu acordul partilor si, ca urmare a demisiei angajatului comf.art.79 alin.3 Legea 53/2003 Codul Muncii, si inaintarea catre ITM. Mai trebuie altceva facut? Si in cat timp trebuie duse actele la ITM? Sau mai bine zis ce inseamna "prezenta decizie se va comunica la ITM in 5 zile de la PERFECTARE"? Multumesc frumos.



#17 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 November 2008 - 01:43 PM

din cate stiu subventia se accorda de la somaj asa ca trebuie facuta adresa catre ei si se va restitui de catre angajat suma primita
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#18 sima_laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 19 November 2008 - 10:33 PM

Nu se restituie nimic. E foarte bine ce a facut. Dupa ce se inregistreaza la ITM, se duce o copie dupa decizie si dupa demisie la somaj Din cate am auzit e in functie de ITM de modul cum au inteles cei de la ITM, nu e o practica unitara. Adica in unele localitati decizia se inregistreaza la ITM in 5 zile de la perfectare, adica in 5 zile de la data la care i-ai dat numar de inregistrare, iar in alte localitati in 5 zile de la data incetarii activitatii.



#19 ramo2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 December 2008 - 04:13 PM

buna ziua , am o situatie:vrem sa dam pe somaj 2 pers.:una este angajata din 10.09.08, iar cealalta din 01.11.07.
intreb. mele sunt:- pot beneficia de somaj ambele?pe ce perioada?si ce tb sa faca?de ce acte au nevoie?
- angajatorul ce acte tb sa intocmeasca?tb sa specifice de ce vor fi date pe somaj?
- firma mai plateste ceva dupa aceste persoane?ele nu vor mai aparea pe statul de plata?dar in declaratii?
poate parea stupid sa pun astfel de intreb.dar nu m-am mai confruntat cu asa ceva.
multumesc anticipat



#20 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 December 2008 - 07:26 AM

-angajatul din 01.11.2007 primeste somaj , celalalt nu deoarece nu are 12 luni de cotizare
-angajatorul face decizie de incetare contract de munca cu art 65 alin 1
-salariatul nu se mai trece in statul de plata si nu se mai plateste nimic pentru el , nu se mai trece in declaratii
-se completeaza aceasta adeverinta pentru la Somaj Fisier atasat  Adeverinta_societate__somaj.doc   58K   289 downloads

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 18 December 2008 - 10:29 AM

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL