Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
executare silita - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


executare silita


5 replies to this topic

#1 adelinac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 14 May 2008 - 12:17 PM

buna,
am si eu o problema si se pare ca e mare de tot....am o firma din 2006 care din 2007 nu mai are activitate.contabila mea nu s-a ocupat de depunerea decl necesare si ulterior a pl din tara ca dupa ceva timp sa vad ca firma are datorii la stat si ca s-a inceput procesul de executare silita;intrebarea e ce pot fac in continuare intrucat nu as dori sa raman cu aceste datorii si ce inseamna mai exact executarea silita...mentionez ca nu am niciun fel de bunuri trecute pe firma ...
multumesc



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2008 - 06:44 PM

mergeti la afp si solicitati o fisa de platitor(va trebuie imputernicire si stick), vi se va spune ce declaratii nu s-au depus, eventual va vor da o situatie, cereti chiar o programare pt reglare(de regula, nu se poate rezolva pe loc), bifati apoi pe fisa sumele inscrise cu cele declarate(este posibil sa fie erori de prelucrare si sa nu corespunda sumele). Dupa ce constatati ce exista si ce nu, refaceti declaratiile lipsa si le veti depune, probabil cu amenda, pregatiti banutzii pt obligatiile neachitate. Executarea silita preusupune inceperea urmaririi contribuabilului in ideea aducerii la indeplinire a obligatiilor fiscale...se poate ajunge la blocarea conturilor curente de care afp are habar, judecata... Daca incepeti procedurile de aducere la zi nu cred sa fie cazul de asa ceva...eventual cand ajungeti la afp mergeti si la biroul executari silite si anuntati ca doriti sa rezolvati problemele.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 14 May 2008 - 06:45 PM

Madalina



#3 daniela pirvulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 14 May 2008 - 08:02 PM

Cam asa este, dar depinde de finantele la care este inregistrata firma sa va ceara imputernicire si merge si o discheta, sau altii le listeaza ei. Sfatul meu este sa va luati un contabil pt. a va face declaratiile din urma (unde nu cred ca scapati fara amenda) si sa va apucati sa platitisi pe cele viitoare, bilanturile si ce-o mai fi. Sper ca nu aveti prea multe datorii sa va fie greu.



#4 adelinac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 15 May 2008 - 05:38 AM

Multumesc tare mult de ajutor..sincer si eu sper sa nu fie f multe... :thumbup:



#5 adelinac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 21 May 2008 - 10:12 AM

Buna din nou,
Dupa sfaturile primite-apropo' :thumbup: multumesc,am fost la admin fin si mi s-a dat o fisa sintetica de unde rezulta ca am de plata cu tot cu penalizari si amenzi cam 7000 ron bani pe care insa ii voi plati esalonat...de aici insa imi vin alte intrebari:spre exemplu ce optiuni am in continuare intrucat firma nu mai are activitate de vreun an jumatate-exact perioada pt care nu am depus actele:o pot inchide daca are datorii sau pot suspenda activitatea-ce optiune ar fi cea mai potrivita ca sa nu fiu nevoita sa mai achit in continuare alte taxe...
De asemenea as dori sa stiu ce declaratii mai trebuie sa depun in conditiile in care venitul a fost 0 pe perioada pe care nu au fost depuse ......
Multumesc



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 May 2008 - 10:58 AM

Vezi postareaadelinac, la May 21 2008, 10:12 AM, a spus:

...am de plata cu tot cu penalizari si amenzi cam 7000 ron bani pe care insa ii voi plati esalonat... o pot inchide daca are datorii sau pot suspenda activitatea-ce optiune ar fi cea mai potrivita ca sa nu fiu nevoita sa mai achit in continuare alte taxe...
De unde aveti asa datorie mare daca spuneti ca nu ati avut activitate? Probabil pentru perioada de activitate in care nu ati platit toate datoriile. Pe viitor, daca nu aveti activitate (nici salariati angajati) nu aveti cum sa platiti vre-un impozit, taxa, contributie. Dar trebuie sa depuneti declaratiile cerute de lege si bilanturi. Poate va trebui sa platiti pe cineva care sa vi le faca si uneori costa destul de mult chiar daca nu ai activitate. Care declaratii trebuie sa le depuneti depinde de vectorul fiscal (daca aveti angajati, daca sunteti platitor de TVA, microintreprindere etc.). Atata timp cat aveti datorii la stat nu cred ca puteti suspenda firma. Puteti sa o inchideti prin procedura falimentului, dar daca o inchideti cu datorii neplatite nu cred ca mai aveti dreptul sa creati alta firma si poate nici sa conduceti una. Iar in faliment statul va valorifica toate activele puse pe firma ca sa-si recupereze cat mai mult din datorii. Eu va recomand sa incercati sa mergeti pe profit si sa va platiti datoriile. Atentie la ce contabil angajati. Puteti apela si la o firma de contabilitate.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL