Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
programatori - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


programatori


9 replies to this topic

#1 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 16 May 2008 - 10:36 AM

M-a sunat avocatul firmei sa-mi spuna ca a auzit cum ca de la sf lui 2007 s-a introdus din nou facilitatea ca programatorilor sa nu li se opreasca impozit pe salariu si mai mult, contributia la sanatate s-ar plati la nivelul salariului minim pe economie, nu la nivelul salariului realizat. Imi poate spune cineva daca e adevarat? Baza legislativa?
Multumesc



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 16 May 2008 - 11:44 AM

Scutirea de impozitul pe salarii a programatorilor este valabila de cativa ani, dar nu toti programatorii sunt scutiti ci doar cei din firmele de soft care au un export mare de soft. Nu s-au modificat nimic in 2007 sau 2008.
Codul fiscal ART. 55
(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
l) veniturile din salarii, ca urmare a activitatii de creare de programe pentru calculator; incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru calculator se face prin ordin comun al ministrului muncii, solidaritatii sociale si familiei, al ministrului comunicatiilor si tehnologiei informatiei si al ministrului finantelor publice;
Daca lucrati la o firma de soft atunci merita sa cautati acel ordin care stabileste conditiile.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 July 2008 - 01:50 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 16 May 2008 - 11:50 AM

lucrez la o firma de webdesign. nu cred ca se aplica. dar seful va insista sa aplice aceasta facilitate.
multumesc.



#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2008 - 12:00 PM

Pentru sanatate:
Art. 5. - (1) Contribuția lunară a persoanelor asigurate se stabilește sub forma unei cote stabilite de lege, aplicată asupra veniturilor din salarii sau a celor asimilate acestora, care sunt supuse impozitului pe venit. Angajatorul are obligația calculării, reținerii și virării lunare integrale a contribuției datorate de către persoana asigurată în contul deschis pe seama CNAS la unitățile teritoriale ale Trezoreriei Statului în a căror rază angajatorii sunt luați în evidență ca plătitori de impozite și taxe.
(6) Persoanele care realizează exclusiv venituri din salarii, care, potrivit Codului fiscal, nu sunt impozabile, au obligația plății contribuției lunare calculate la un salariu de bază minim brut pe țară. Contribuția pentru aceste persoane se reține de către angajator și se virează prin organele fiscale teritoriale. În acest caz, angajatorul are obligația de a calcula și vira contribuția angajatorului în condițiile art. 3 și 4.
(7) Persoanele care realizează în același timp atât venituri din salarii neimpozabile, cât și venituri de natura celor prevăzute la art. 257 alin. (2) lit. b)-f) din lege, plătesc contribuția numai la acestea din urmă în condițiile art. 6-17. În acest caz, angajatorul nu are obligația reținerii și virării contribuției individuale aplicate la veniturile din salarii neimpozabile, cu menținerea obligației de virare a contribuției angajatorului, calculată în condițiile art. 3 și 4.
Normă metodologică din 13/08/2007
Dragos



#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 16 May 2008 - 12:34 PM

Vezi postareaandreea, la May 16 2008, 11:50 AM, a spus:

lucrez la o firma de webdesign. nu cred ca se aplica. dar seful va insista sa aplice aceasta facilitate.
ORDIN nr. 250 din 31 mai 2004 privind incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru calculator
EMITENT: MINISTERUL MUNCII, SOLIDARITATII SOCIALE SI FAMILIEI etc (M.O. 573 din 29 iunie 2004)
Vezi daca firma se incadreaza in cod CAEN 7221, 7222 (codurile vechi). Mai trebuie si alte conditii, de ex.:
un venit anual de cel putin echivalentul in lei a 10.000 dolari S.U.A... pentru fiecare angajat.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 Melissa24

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 June 2008 - 06:08 PM

Salut.
Are cineva vreo idee referitor la salariul unui informatician dintr-o primarie?
Va multumesc anticipat.



#7 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 June 2008 - 07:50 AM

Nu este permisa postarea unui mesaj in mai multe sectiuni cu scopul de a atrage mai repede atentia asupra subiectului respectiv.
melissa 24, ai postat aceeasi intrebare de doua ori, in doua locuri diferite. una dintre postari am sters-o.



#8 Melissa24

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 June 2008 - 07:33 PM

Vezi postareaMIKY2010, la Jun 16 2008, 08:50 AM, a spus:

Nu este permisa postarea unui mesaj in mai multe sectiuni cu scopul de a atrage mai repede atentia asupra subiectului respectiv.
melissa 24, ai postat aceeasi intrebare de doua ori, in doua locuri diferite. una dintre postari am sters-o.

Am inteles MIKY2010. Sunt noua aici si nu stiam regula asta. O zi buna.



#9 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2008 - 09:22 AM

Vezi postareaMelissa24, la Jun 14 2008, 06:08 PM, a spus:

Salut.
Are cineva vreo idee referitor la salariul unui informatician dintr-o primarie?
Va multumesc anticipat.

Nu se incadreaza la scutire de impozit. Trebuie sa fie absolvent de informatica cu studii superioare, angajat intr-o firma de creatie softwere si mai sunt cateva conditii pe care trebuie sa le indeplineasca firma.
Dragos



#10 Alexandra80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 October 2008 - 11:02 AM

Buna tuturor,

M-ar interesa daca scutirea de impozit pentru programatori (cf ordinului 250/2004) este conditionata de alegerea functiei de baza la angajatorul a carui activitate principala este cea de creare de programe pentru calculator.
Mai exact, ma confrunt cu urmatoarea situatie: suntem o firma de programare si avem un angajat cu 6 ore/zi, care mai are un alt contract de munca in alta parte si care si-a ales acolo functia de baza. In acest caz, mai poate fi scutit de impozit la firma noastra, daca indeplineste toate celelate conditii?

A doua chestiune: ma poate ajuta cineva cu un model de "comanda interna, aprobata de organul de conducere abilitat al angajatorului, care sa ateste procesul de creare de programe pentru calculator"? Sau macar sa-mi spuneti ce trebuie sa cuprinda.

Multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL