Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Facturi de 2 ani - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Facturi de 2 ani


7 replies to this topic

#1 Irina Fodor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 May 2008 - 10:43 AM

Am o nelamurire.

Daca o companie a primit o somatie de plata a unei facturi dupa 2 ani de la emiterea ei, mai are obligatia sa o plateasca?

In conditiile in care, factura originala nu a ajuns la firma (trimisa prin posta), iar pana in momentul prezent nu s-a mai facut nici o somatie de plata. Factura avea scadenta in 5 zile de la emitere (O P).

Multumesc celor casre vor sa raspunda. :biggrin:



#2 mona_99

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 16 May 2008 - 11:23 AM

Din cate stiu stiu eu termenul de prescriptie este de 3 ani, deci obligatia de a o plati exista.
Trebuie lamurite doua aspecte:
- factura nu a fost platita pt ca nu a ajuns la firma factura originala sau,
- factura nu a fost acceptata , adica livrarea de bunuri sau servicii nu s-a executat ,

In primul caz s-ar putea discuta sa faca o stornare, sa o refaca cu o data mai recenta.
In al doilea caz faceti-le o notificare cum ca factura nu a fost acceptata la plata din cauza ca .......




#3 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 16 May 2008 - 12:57 PM

Vezi postareamona_99, la May 16 2008, 12:23 PM, a spus:

In primul caz s-ar putea discuta sa faca o stornare, sa o refaca cu o data mai recenta.
In contabilitatea clientului ce sa stornezi?
Factura ce contine?prestari servicii sau mijloace fixe, OI, materiale, etc?
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2008 - 01:49 PM

madalira, sunt convinsa ca mona s-a referit la stornare in ctb furnizorului.
Madalina



#5 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 May 2008 - 02:04 PM

Sa va faca furnizorul o copie de pe acea factura si sa o trimita prin fax sau mail. Ca sa vedeti despre ce anume e vb! Nu de alta, dar daca e sa platiti, sa stiti ce anume trebuie sa platiti. :thumbup:



#6 Irina Fodor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 May 2008 - 03:44 PM

Multam de raspunsuri. E vorba de prestari servicii, am primit factura prin fax de la furnizor, insa nu a venit nici un original, si nici nu ne-au cerut sa o platim in decurs de doi ani. Ne-am trezit cu ea din senin ca avem de plata.



#7 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2008 - 06:11 PM

Daca acu 2 ani vau trimis factura prin fax , trebuia sa o platiti chiar daca intre timp nu a sosit si factura originala.



#8 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 19 May 2008 - 08:00 AM

Daca prestarile de servicii care fac obiectul facturii s-au facut, trebuie sa o platiti (termenul de prescriptie este 3 ani - deci mai au 1 an la dispozitie sa va actioneze in instanta pt. recuperarea debitului). Pt. faptul ca nu aveti originalul facturii trebuie sa cereti furnizorului reconstituirea acesteia conf. Codului Fiscal (vezi si Normele de aplicare - pct. 46, alin. 1) :
"46. (1) Justificarea deducerii taxei se face numai pe baza exemplarului original al documentelor prevăzute la art. 146 alin. (1) din Codul fiscal sau cu alte documente care să conțină cel puțin informațiile prevăzute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal, cu excepția facturilor simplificate prevăzute la pct. 78. În cazul pierderii, sustragerii sau distrugerii exemplarului original al documentului de justificare, beneficiarul va solicita furnizorului/prestatorului emiterea unui duplicat al facturii pe care se va menționa că înlocuiește factura inițială."






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL