Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Conturi in afara bilantului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Conturi in afara bilantului

4 replies to this topic

#1 vgiani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 16 May 2008 - 02:32 PM

buna!
am si eu nevoie de un mic ajutor:poate cineva sa ma lamureasca in ceea ce privesc conturile in afara bilantului:8035 si 8052;ce sume se trec, de ce si dc se trece aceeasi suma in fiecare luna ?
merci!



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2008 - 09:21 PM

EXEMPLU:
cumpar obiect de inventar si il dau in folosinta. cand inreg. achizitia, obiectul de inventar intra in gestiune( sold debit 303), cand inregistrez darea in folosinta am credit 303, sold = 0(in situatia in care nu mai am alte ob/inv in 303) si scriptic ar parea ca nu mai am nimic in gestiune. Practic, insa, obiectul de inventar exista in gestiunea societatii si, pentru a evidentia treaba asta folosesc un cont extrabilantier - 8035Debit. Cand casez obiectul de inventar inregistrez 8035Credit.

Madalina



#3 vgiani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 19 May 2008 - 07:56 AM

k
am inteles
merci mult!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 August 2009 - 02:52 PM




#4 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2008 - 11:17 AM

Eu nu am inteles in contrapartida ce cont folosesti?

adica: 8035= ???

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 August 2009 - 02:52 PM




#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 23 May 2008 - 12:35 PM

Conturile din clasa 8 nu au contrapartida. Ele nu se folosesc in contabilitatea de partida dubla ci in cea de partida simpla.
- Intrarea obiectelor in folosinta: 8035=null cu valoare intrarilor
- iesirea din folosinta (in casare): null=8035 cu val.iesirilor.
Unele programe se contabilitate folosesc in loc de nul un cont neutru din clasa 8 (de ex.888).
Dar aceasta evidenta se poate tine doar pe hartie, daca programul de contabilitate nu foloste conturile din clasa 8.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 August 2009 - 02:52 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL