Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
grad de indatorare 2004 - amanunte - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


grad de indatorare 2004 - amanunte

30 replies to this topic

#1 iuliav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 July 2004 - 12:13 PM

buna ziua!
as dori mai multe amanunte despre calculul gradului de indatorare - impozit profit.societatea are un leasing financiar din iulie 2003.Cheltuielile cu dobanzile si diferentele de curs valutar luate in calcul la stabilirea profitului impozabil sunt cele aferente leasingului financiar sau intra si dierentele de curs valutar din alte operatiuni?
a doua intrebare este ce inseamna "pierdere neta din diferente de curs valutar"?
va ultumesc



#2 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2004 - 08:14 PM

1. daca e vorba de leasing financiar intern iei in calcul doar dobanda aferenta; dif de curs se interpreteaza ca diferente de pret si de altfel se inregistreaza pe 658.
2. "pierderea neta" reprezinta Cheltuieli din diferente de curs - Venituri din diferenta de curs , atentie! calculata fiscal si nu contabil (adica tinand cont eventual de retratare)




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2005 - 01:44 PM

LEXUS a spus:

1. daca e vorba de leasing financiar intern iei in calcul doar dobanda aferenta; dif de curs se interpreteaza ca diferente de pret si de altfel se inregistreaza pe 658.

Site cineva exact unde scrie ca dif de curs LA LEASING FIN. INTERN se interpreteaza ca diferente de pret si de altfel se inregistreaza pe 658 ???

URGENT DE TOT !!! VA ROG !!!



#4 OLTEAN ZORITA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 10 January 2005 - 01:43 PM

Sint de acord cu Lexux. Nu scrie negru pe alb ca dif. de curs valutar la leasing-ul intern se interpreteaza ca dif. de pret, dar fiind leasing intern toate documentele fiscale se intocmesc in LEI.
Intr-adevar, in practica se obisnuieste stabilirea pretului in valuta, in special la auto, pentru a evita pierderile din devalorizare.
Leasing-ul financiar intern nu reprezinta o datorie in valuta, iar ct. 665 si 765 (?!) se utilizeaza ptr. inregistrarea dif. de curs valutar in urma incasarii/platii creantelor/datoriilor in valuta.
Un intreg este mai mare decit suma partilor sau 1 + 1 = 3



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2005 - 02:48 PM

Foarte logic ce zici, Zorita ! Pe deplin de acord cu punctul tau de vedere !
Dar, pt. a nu putea fi suciti la un control, m-as fi bucurat sa fi fost ceva scris clar.

Multumesc mult pt. raspuns si sa ai o zi buna.



#6 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2005 - 04:41 PM

Ma bucur ca am provocat consens si ca Zoritza va da un miel http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif , dar am inceput sa am anumite indoieli; de ce sa face reevaluarea leasingului la sfarsit de an atat la locator cat si la locatar daca raportarea contractului se face la leu? :?



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2005 - 05:03 PM

Pai, n-ar trebui sa se mai faca reevaluare. Daca scrie undeva clar ca se face, atunci s-a terminat cu dif. pe 658.

altfel, tot ce ne "ajuta' e :

Text extras din: Norma metodologica 2004 - de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal

Cheltuieli cu dobânzile si diferente de curs valutar

Art. 23. - . .....................................
(5) În cazul împrumuturilor obtinute de la alte entitati, cu exceptia a societatilor de credit ipotecar si a persoanelor juridice care acorda credite potrivit legii, dobânzile deductibile sunt limitate la:
a) nivelul ratei dobânzilor de referinta a Bancii Nationale a României, corespunzatoare ultimei luni din trimestru, pentru împrumuturile în lei, si
B) nivelul ratei dobânzii anuale de 9%, pentru împrumuturile în valuta. Acest nivel al ratei dobânzii se aplica la determinarea profitului impozabil aferent anului fiscal 2004. Nivelul ratei dobânzii pentru împrumuturile în valuta se va actualiza prin hotarâre a Guvernului.

Norme metodologice:
67. ĂŽn cazul leasingului financiar, utilizatorul nu aplica limita prevazuta la art. 23 alin. (5) din Codul fiscal.




#8 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2005 - 09:57 AM

Otilia, nu ma asteptam sa amesteci problemele contabile cu cele fiscale :twisted: Ce legatura are deductibilitatea cu inregistrarea contabila? Intre timp m-am lamurit si eu, adica mi-am adus aminte ca am mai avut discutia asta si la niste cursuri IAS, drept pentru care:
1.- diferentele la leasingul financiar sunt inregistrate pe contul de rezultate din activitatea de exploatare (e chiar logic);
2. - la sfarsitul exercitiului toate elementele patrimoniale se inregistreaza la valoarea justa! , la contractele ce fac referinta in valuta facandu-se reevaloarea la cursul de la 31.12.
Daca gasiti niste precizari de inchidere (pt 2002,2003 parca) cred ca si acolo se mentiona ceva in acest sens. Acum imi aduc aminte ca erau probleme la firmele de leasing pentru ca isi inregistrau profituri din dif de curs.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2005 - 11:13 AM

LEXUS a spus:

Otilia, nu ma asteptam sa amesteci problemele contabile cu cele fiscale  :twisted:  Ce legatura are deductibilitatea cu inregistrarea contabila? Intre timp m-am lamurit si eu, adica mi-am adus aminte ca am mai avut discutia asta si la niste cursuri IAS, drept pentru care:  
1.- diferentele la leasingul financiar sunt inregistrate pe contul de rezultate din activitatea de exploatare (e chiar logic);
2. - la sfarsitul exercitiului toate elementele patrimoniale se inregistreaza la valoarea justa! , la contractele ce fac referinta in valuta facandu-se reevaloarea la cursul de la 31.12.
Daca gasiti niste precizari de inchidere (pt 2002,2003 parca) cred ca si acolo se mentiona ceva in acest sens. Acum imi aduc aminte ca erau probleme la firmele de leasing pentru ca isi inregistrau profituri din dif de curs.


Draga LEXUS, vad ca ti-a ramas intacta placerea de a intepa...
Intrebarea mea era: unde scrie ca se foloseste 658 in loc de 665 ? Discutiile de la cursul de IAS nu au furnizat si baza legala (cu un art. de lege, ceva ...) ?
Cat despre reevaluare, o sa caut prin precizarile indicate de tine, desi ii dau dreptate Zoritei in ceea ce priveste reevaluarea. Societatile de leasing probabil fac reevaluarea din cauza ca ele iau auto (de ex.) in valuta, de la extern. In schimb noi, primim toate fact. in lei. Datoria mea nu este generata de o fact. in valuta, ca la furnizori externi.
Pana la urma, care e parerea ta: 658 intra sau nu la calc. deductibilitatii ? Daca NU, cum ai spus in mesajele tale la acest subiect, nu vad cum am amestecat problemele contabile cu cele fiscale.
Daca s-ar putea un raspuns fara ironie l-as aprecia si mai mult ! Zilele astea chiar nu stau prea bine la capitolul "simt al umorului englezesc", iarta-ma...

O zi buna.



#10 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2005 - 02:56 PM

Umorul meu neaos/romanesc http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif a tratat cu indiferentza o alta atitudine indiferenta :roll: .
Bineinteles ca sunt deductibile/impozabile diferentele.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2005 - 04:04 PM

LEXUS a spus:

Umorul meu neaos/romanesc   http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif  a tratat cu indiferentza o alta atitudine indiferenta   :roll: .

ups... dar n-a fost cu intentie, crede-ma ! Ma voi corecta cat de curand, o.k. ? :P
Si daca sunt deductibile nu mai sunt impozabile fiindca se scad din baza de impozitare, nu ?



#12 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2005 - 08:48 AM

ALUPEI OTILIA a spus:

Si daca sunt deductibile nu mai sunt impozabile fiindca se scad din baza de impozitare, nu ?

Nu Otilia, stiu ce vorbesc. :evil: Diferentele de pret, negative sau pozitive, pot fi tratate ce niste cheltuieli deductibile sau venituri impozabile la calculul impozitului pe profit. Evolutia cursului din ultima vreme a facut ca diferentele datorate valutei sa reprezinte venituri la rezultatul exercitiului. :roll:



#13 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 12 January 2005 - 09:25 AM

Sorry, se foloseste contul 665(765) si nu 658.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2005 - 09:57 AM

LEXUS a spus:

...Diferentele de pret, negative sau pozitive, pot fi tratate ce niste cheltuieli deductibile sau venituri impozabile la calculul impozitului pe profit. Evolutia cursului din ultima vreme a facut ca diferentele datorate valutei sa reprezinte venituri la rezultatul exercitiului.  :roll:

Ai dreptate, LEXUS; evident, e asa cum spui ! Am ramas in minte doar cu chelt., ca punct de discutie... Scuza-ma... cam zapacita zilele astea !

Multumesc inca o data pt. raspunsuri.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2005 - 10:05 AM

aNgelica pop a spus:

Sorry, se foloseste contul 665(765)  si nu 658.

Draga mea, LEXUS are dreptate ! Am verificat si la finantele de Bucuresti; au spus ca e sigur-sigur pe diferente de pret / 6588 ! Din pacate, in ce priveste baza legala, mi-au zis, ca si LEXUS, ca e ceva scris (in niste norme) prin 2002-2003, fara a le putea preciza, insa. Ieri am cautat prin legislatia 2000-2004 de-am facut spume si n-am gasit nimic, totusi. Asta nu inseamna ca nu exista intr-adevar...

O zi frumoasa.



#16 LAURA DODA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 January 2005 - 03:01 PM

A fost o data ca niciodata, ca de n-ar fi fost.... nu s-ar mai povesti.....
Pe vremuri imparatesti......... a existat Ordinul 686/1999 publicat in M.OF. nr.333/14.07.1999 referitor la inregistrarea in contabilitate a operatiunilor de leasing din care redau:
" 3. In aplicarea art.21 lit.B) din OG 51/1997, devenit art.15 lit.B) din Legea 90/1998 si ulterior modificat prin Legea 99/1999, partile au obligatia de a stabili prin contract atat valoarea ratelor initiale , cat si criteriile de indexare a acestora, criterii care vor sta la baza calcularii valorii ratelor de leasing indexate, inscrise in facturi unde pe un rand distinct, intitulat "Diferente de pret", se va reflecta valoarea indexarii.
In contabilitatea locatorului "diferente de pret" inscrise distinct in factura se vor reflecta in creditul contului 758"Alte venituri din exploatare", iar in contabilitatea utilizatorului, in debitul contului 658"Alte cheltuieli de exploatare"
In contabilitatea utilizatoruluio, diferentele de pret aferente ratelor dintr-un an fiscal, conform contractului, inregistrate in debitul contului 658, pot majora valoarea imobilizarilor corporale potrivit prevederilor HG 22/1998 (articol contabil 212=758)""

Nu am timp acum sa ma uit, dar nu stiu cate din actele normative din cele care apar mai sus mai sunt in vigoare ?



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2005 - 03:54 PM

Saru'-mana, Laura ! :D M-am uitat si eu prin ordinul ala, dar, vazindu-l abrogat, l-am lasat. Oricum, acum stim unde scria ... Uff... :(

O zi buna.



#18 LAURA DODA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 January 2005 - 04:17 PM

Referitor la aceeasi problema :
Pina la urma, cum e corect?
Inregistram pe 658 sau pe 665 diferentele de curs ?
Am cautat peste tot ........ in afara de ordinul 686/1999 (abrogat)......... nu am gasit nimic concret........



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2005 - 05:18 PM

Parerea mea e ca, avand in vedere toate cele spuse pana acum, le inreg. pe 658, respectiv 758 cu tratamentul fiscal spus de LEXUS.
Eu asa o sa fac...

O seara frumoasa.



#20 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 January 2005 - 08:30 PM

Eu ce sa fac acum daca din martie 2004 le-am inregistrat pe 665 si nu pe 658?Stornez,le las asa-sunt cu impozit pe venituri-ziceti-mi si mie ce sa fac inainte de bilant si cum fac in 2005,va rog!
O seara buna si voua!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL