Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Autofacturarea - cand este necesara? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Autofacturarea - cand este necesara?


4 replies to this topic

#1 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2008 - 04:56 PM

In 2007 o societate a facut o sponsorizare prin livrarea unor marfuri din stoc. La sfarsitul exercitiului s-a calculat plafonul de 3 la mie din CA si 20% din imp pe profit si a reiesit ca valoarea sponsorizarii este mai mare. Prin urmare trebuie colectata TVA pt ceea ce deopaseste plafonul si deci autofacturare.
Intrebarea ar fi: daca inchiderea exercitiului si finalizarea calculului s-a facut in luna mai 2008 cu ce data se va emite autofactura avand in vedere ca nu s-a oprit un nr de ordine din facturier in luna decembrie si oricum TVA-ul va fi declarat in decontul lunii mai 2008?



#2 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2008 - 10:48 AM

cred ca in mai

Aceasta postare a fost editata de mihael@: 23 May 2008 - 10:57 AM




#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 23 May 2008 - 11:54 AM

Citat din Normele CF: "Taxa colectată aferentă depășirii se calculează și se include în decontul întocmit pentru perioada fiscală în care persoana impozabilă a depus sau trebuie să depună situațiile financiare anuale."
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 25 September 2008 - 12:53 PM

cumpar servicii electronice de la o firma din India, care nu-mi trimite factura. operatiunea intra in sfera celei pentru care beneficiarul(eu) este obligat la plata taxei(taxare inversa). trebuie sa emit autofactura? chiar daca nu stiu nici datele firmei, doar denumirea unei pagini web? (serviciul se presteaza, nu e firma fantom, insa nu am date despre firma, si se pare, ca nici nu o sa obtin...)

si cu ce sa completez autofactura, in rubricile care se refera la furnizor(prestator)? a avut cineva caz asemanator?
Bea



#5 ramona_banica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 15 January 2009 - 12:09 PM

Pentru ajustare TVA ca urmare a aplicarii pro-ratei definitive la sfarsit de an, trebuie sa emit autofactura?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL