Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
curs valutar facturare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


curs valutar facturare

39 replies to this topic

#21 Boerescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 September 2009 - 10:32 PM

Hello all,

sunt proprietarul site-ului www.reclama.ro
Pentru ca in ultimul timp BNR-ul nu isi mai asuma nici o responsabilitate privind valabilitatea cursului anuntat de ei si pentru ca mai multi utilizatori ne-au pus intrebari similare cu cele din acest topic, am solicitat mai multor institutii un raspuns oficial la intrebarea: Care este cursul BNR din ziua X?

Dupa ce am primit mai multe amanari si refuzuri de a da un raspuns ferm, saptamana trecuta am reusit, in sfarsit, sa obtinem o pozitie oficiala de la Administratia Finantelor Publice sector 2 in care se stipuleaza clar faptul ca:

"Daca pentru decontari se va folosi cursul de schimb comunicat de BNR si nu de o banca comerciala, atunci trebuie avut in vedere faptul ca BNR comunica in fiecare zi la ora 13.00, cursul care este valabil in ziua urmatoare, informatie afisata oficial pe site-ul acestei institutii, practic intr-o zi lucratoare nu sunt valabile 2 cursuri de schimb valutar".

Deci nu sunt 2 raspunsuri la intrebare, este unul singur - cursul anuntat intr-o zi de BNR este valabil in ZIUA URMATOARE sau pana la anuntarea unui nou curs de catre BNR (adica in week-end este valabil cursul de vineri - sambata, duminica + luni, iar marti este valabil cursul anuntat luni).

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 September 2009 - 09:41 PM




#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2009 - 09:50 PM

mai, fratilor :smile:

V-am mai explicat acum 1 an cum e cu acest curs valutar, v-am dat si legislatia... (postul 13), d.p.v al BNR nu e nici un "valabil a 2-a zi" ! cititi si voi explicatiile pe care vi le-am furnizat in postul 13, ele nu sunt de la mama ci de la BNR !!! le-am obtinut cu multa truda, pe parcursul a catorva zile de telefoane si o caruta de vorbe cu persoane avizate.

Daca informatiile date de voi sunt oficiale si transmise de ANAF, atunci cei de acolo au o problema cu intelegerea semnificatiei cursului valutar calc. de BNR :lostit (13): si ce spun ei in textul pe care l-ati dat contravine acestei semnificatii/ calcul sau poate fi o chestie stabilita de ANAF cu de la sine putere, de genul "ia vopsiti voi gardul asta in roz, stiu ca nu e cea mai corecta culoare, dar asa zic eu sa faceti si am puterea sa decid asta."

de cand e "directiva" cu cursul ?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 September 2009 - 10:07 PM




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2009 - 10:16 PM

am gasit unde scrie ... http://chat.mfinante.ro/ANAFI.nsf/0/3198C6...F0?OpenDocument

Speta publicata la data 24.08.2009
Referitor la: Codul fiscal


Domeniu: 6 Taxa pe valoarea adaugata


Subdomeniu: 07 Baza de impozitare


Scurta descriere
Curs valutar operatiuni TVA

Intrebare
Care este cursul valutar folosit pentru stabilirea bazei de impozitare a unei operatiuni, alta decât importul de bunuri ?

Raspuns
Potrivit art. 139^1 alin. (2) din Codul fiscal dacă elementele folosite pentru stabilirea bazei de impozitare a unei operațiuni, alta decât importul de bunuri, se exprimă în valută, cursul de schimb care se aplică este ultimul curs de schimb comunicat de Banca Națională a României sau cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările, din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauză.
La pct. 22 alin. (1) din Normele metodologice de aplicare a Titlului VI privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, cu modificările și completările ulterioare, se stipulează că în contractele încheiate între părți trebuie menționat dacă pentru decontări va fi utilizat cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României sau cursul de schimb al unei bănci comerciale.
Dacă pentru decontări se va utiliza cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României și nu cel comunicat de o bancă comercială, atunci trebuie avut în vedere faptul că Banca Națională a României comunică în fiecare zi, la ora 13, cursul care este valabil pentru ziua următoare, informație afișată oficial pe site-ul acestei instituții, practic într-o zi lucrătoare nu sunt valabile două cursuri de schimb valutar.
În acest context, noțiunea œultimul curs de schimb comunicat de Banca Națională a României din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauzăœ, prevăzută la art. 139^1 alin. (2) din Codul fiscal, se referă la cursul de schimb care se aplică efectiv pentru ziua respectivă, respectiv la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României în ziua anterioară celei în care s-a emis factura.
De exemplu, pentru o factură emisă în data de 25 mai 2009, cursul de schimb care trebuie utilizat este cursul de schimb afișat de Banca Națională a României în data de 24 mai 2009.

Baza legala
Legea nr 571 / 2003 articolul 139^1 alin. (2)


Acesta nu reprezinta un act administrativ fiscal in sensul art. 41 din Codul de Procedura Fiscala sau un act administrativ de autoritate in sensul art. 1 din legea 554/2004 a contenciosului administrativ si nu este opozabil tertilor.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 September 2009 - 10:17 PM




#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2009 - 10:39 PM

am sesizat ANAF prin "Asistenta prin e-mail" asupra aspectelor privind pardalnicul de curs valutar. le-am dat cu copy-paste aproape tot postul 13 de aici.
astept(am) :biggrin: raspuns, sunt f curioasa sa vedem ce zic ... va anunt imediat ce il primesc.

numai bine.

PS : insist cu chestiunea asta fiindca pct de vedere al BNR mi se par just si f logic. apoi, ANAF nu-si asuma responsabilitatea pt ce zic acolo si asta imi da mult de gandit, voua nu ?

oricum, vreau sa le vad punctul de vedere, atat si nimic mai mult.
eu voi face ca si pana acum, adica asa cum v-am zis in postul 13 pt ca nu vreau sa ma trezesc cu vreun proces in contencios administrativ din cauza ca n-am respectat clauza contractuala referitoare la cursul valutar.



#25 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2009 - 11:58 AM

From: Asistenta@mfinante.ro <Asistenta@mfinante.ro>
Subject: asistenta contribuabili
Date: Thursday, September 10, 2009, 11:37 AM

Urmare e-mail-ului dvs. receptionat de Agentia Nationala de Administrare Fiscala-Directia generala de metodologii fiscale, indrumare si asistenta a contribuabililor si inregistrat sub nr.913210/09.09.2009, avem rugamintea sa ne transmiteti mai multe informatii cu privire la aspectele semnalate de dvs., in vederea formularii unui raspuns.

Cu stima,

Mihaela HUTANU- Director general adjunct
Intocmit:Cristina Ionescu-expert asistent
Directia generala de metodologii fiscale, indrumare si asistenta a contribuabililor



.... si am transmis azi :lostit (13): , am lasat si nr. de tel., acum astept(am) ...



#26 olalaaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 19 September 2009 - 04:39 AM

Otilia,

chiar tu ai copiat paragraful acela cu : "cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările, din data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauză."

Exigibilitatea taxei intervine atunci cand apare faptul generator, parca asa se spune, nu ??

Deocamdata nu s-a schimbat legislatia, dupa cate stiu ( facturezi, deci esti bun de plata a TVA-ului ), spre deosebire de "incasezi, deci esti bun de plata a TVA-ului" - cum ar dori oamenii de bun simt din tara asta ......

Faptul generator este insasi prestarea de servicii sau livrarea de bunuri care se factureaza !!!!

Exista UN SINGUR curs de schimb, nu doua in aceeasi zi, din simplul motiv ca Banca trebuie sa stabileasca un curs de schimb IN TIMPUL ORELOR EI DE PROGRAM, cand personalul mai este inca in birouri, asa spune bunul simt si normalitatea.

Nu exista nici o banca nationala din lume in care sa vina directorul ei in sediu la miezul noptii si sa anunte ce curs va fi in ziua ce urmeaza, voi ati vazut asa ceva ?

Mergand mai departe, de ce sa ne miram atunci si ca de ce nu e pus acest anunt chiar la ora 16, de pilda, cand se termina programul de lucru al angajatilor bancii, sa spunem ?

Pentru simplul motiv ca ora la care se anunta cursul de schimb pentru a doua zi este la finalul ORARULUI DE TRANZACTIONARE LA BURSA !!! Acolo se stabileste si se influenteaza cursul monedei nationale, nu la sediile de firma unde unii asteapta sau nu sa se faca ora 14 ca sa factureze :)

Ziua are 24 de ore, si nu e de la ora 14 pana la 14 a doua zi, ( fiindca o zi nu poate fi si "a doua zi", aceea e deja o alta zi, nu aceeasi ), ci e de la 00.00 pana la 23.59 inclusiv, atat si nimic mai mult.

In consecinta, stabilirea cursului pentru ziua care urmeaza se face corect, la sfarsitul zilei de tranzactionare (desi are loc mai devreme de ora cand ghiseul bancii se inchide).

Nici un schimb valutar, daca mergi la banca pentru a-l opera, fie ca esti persoana fizica sau juridica, nu isi schimba cursul instantaneu la ghiseele ce fac schimburi, ca prin minune, doar fiindca s-a facut ora 14 sau 15 sau 23.30, nicaieri in tara asta. Ar fi o aberatie sa se intample asta, deci nu avem voie nici noi sa facem asta creand prejudiciu firmelor cu care lucram.

Probabil ca inspectorii de la fisc nu o sa se lege de asta, fiindca variatia cursului de schimb se schimba cu procent din procent ( sutimi de sutimi ), si numai in cazuri grave apar schimbari de un procent in + sau in - fata de cursul de schimb anterior.

Totusi, daca dorim sa fim corecti, trebuie sa respectam principiul in sine, nu sa-l ignoram doar pentru ca variatia cursului (deci valoarea facturata in ansamblu) s-a schimbat cu doar mai putin de un procent.

Firmele de telefonie mobila, si in general cele ce factureaza automat pentru milioane de abonati simultan, nu cred ca si-ar permite sa faca asemenea greseala, mai ales ca acel curs de schimb este incarcat automat de pe serverele Bancii Nationale si actualizat pentru ziua IN CURS, si asta nu are loc la ora 14 ci dimineata cand incep sa intre in functiune computerele lor sub supravegherea personalului de la departamentul IT.



#27 ionut81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 21 September 2009 - 12:17 PM

Otilia, cursul stabilit la ora 13 pe 10 septembrie este valabil pentru toata ziua de 11 septembrie. Prevederile legate de orele de tranzactionare pe care le-ai dat mai sus privesc strict modul de compunere a ratei de referinta pentru ziua urmatoare.



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2009 - 12:12 PM

deci, dragilor :thumbup:

o tinem asa pana la anul....
nu aveti dreptate cu valabilitatea cursului a doua zi !! nu vreti sa intelegeti asta - e problema voastra, eu v-am explicat iar si iar, mai mult nu am ce face.
confundati posibilitatea de a folosi un curs valutar intr-o zi cu "valabilitatea" lui. tehnic, ca sa zic asa, sigur ca nu avem azi pana la pranz decat cursul de ieri, insa asta nu inseamna ca acel curs de ieri e "valabil" azi. altfel, de ce nu ar scrie BNR cursul calc. azi la data de maine ?? chiar nu va ganditi ? BNR afiseaza azi ce a calc. azi, cursul resp. nu apare la ziua de maine ci la ziua de azi fiindca reflecta tranzctiile pe piata valutara efectuate azi, nu maine, ce D-zeu tot vb ?
altfel, cand caut un curs BNR mai vechi, nu ma uit chiar la ziua aceea in tabel ?? voi luati cursul de cu o zi inainte chiar daca in lista figureaza clar cel din ziua pe care o cautati ? adica, daca vreau cursul BNR din 20 aug 2009, ma duc la lista si vad cursul din 20 aug. 2009, dar il iau pe cel din 19 aug. 2009 ? :lostit (13):

pt ionut81 : cursul din 10 sept. e "valabil" oricand vrei tu - fct. de ce ai in contractul respectiv, adica si peste 10 luni daca asa scrie in ctr. tau comercial (de ex. "pe toata per. ctr. se va factura cu cursul BNR din 10 sept. 2009), deci daca in acel ctr scrie "curs BNR din ziua de 10 sept.2009" il iei pe cel afisat in lista BNR in data de 10 sept. 2009 nu pe cel afisat la data de 09.sept.2009.

k, nu va suparati, dar eu renunt - parca vb chineza aici ... :smile:



#29 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 25 September 2009 - 07:25 PM

Ca sa confirm cele spuse de Otilia( nu ca ar mai fi nevoie), va intreb de ce la 31 decembrie nu luam in calcul cursul comunicat de BNR in 30 decembrie?, daca acela este corect, pentru ca nu-i asa si aceea este o zi?

Aceasta postare a fost editata de leu50: 25 September 2009 - 07:26 PM




#30 ionut81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 28 September 2009 - 05:04 PM

"Prezenta listă nu implică obligativitatea utilizării cursurilor valutelor și aurului în tranzacții efective de schimb valutar și înregistrări contabile". - spune BNR.

Deci acuma, stand stramb si judecand drept, incep sa-ti dau dreptate. Dar ramane interpretabil.



#31 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 28 September 2009 - 08:57 PM

Vezi postareaionut81, la Sep 28 2009, 06:04 PM, a spus:

"Prezenta listă nu implică obligativitatea utilizării cursurilor valutelor și aurului în tranzacții efective de schimb valutar și înregistrări contabile". - spune BNR.
Da asa este, dar inregistrarile in contabilitate se fac la cursul BNR din ziua tranzactiei acolo unde legea si reglementarile (codul fiscal, reglementarile contabile)o cer si acest curs este cel publicat de bnr pentru ziua respectiva.
De fapt acest curs asa cum a precizat si Otilia este cursul rezultat din tranzactiile de pe piata valutara din ziua respectiva si nu unul stabilit aleatoriu de catre BNR, chiar daca aceasta intervine cateodata in stabilirea lui.



#32 vics

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 209 Postari:
  • Gender:Male
  • Interests:IT

Postat 29 September 2009 - 07:07 AM

Cursul pe care BNR il calculeaza azi la ora 14 devine cursul oficial BNR de maine.

Azi in 29 sept, cautand in tabelele BNR cursul oficial din 10 sept, vom gasi un singur curs pentru 10 sept. Faptul ca el a fost stabilit efectiv in data de 9 sept pe la ora 14 (adica de atunci figureaza in tabele), nu e intereseaza, e doar o procedura tehnica.



#33 alinaivan2004

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 September 2009 - 07:59 AM

Dragi mei,

pentru a lamuri aceasta problema, v-as ruga sa verificati cursurile valutare inscrise in extrasele de cont pentru conturile deschise in valuta... acolo veti observa ca pentru operatiunile derulate in ziua N se foloseste cursul comunicat de BNR in ziua N-1. De asemenea se vede clar ca pentru toata ziua este valabil un singur curs si nu doua asa cum s-a tot spus aici.
Asadar cursul comunicat de BNR este valabil pentru ziua urmatoare.



#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2009 - 09:47 PM

NU sunt 2 cursuri BNR, ci DOAR UNUL, asta am afirmat mereu si e cel comunicat in ziua resp. la ora 13-14, v-am explicat cred ca de 3 ori deja...

faptul ca banca trece cursul BNR de "ieri" e doar o chestiune tehnica unanim acceptata si se datoreaza faptului ca bancile nu pot fi in stand-by pana la ora 13-14 cand BNR comunica cursul pe ziua respectiva - adica bancile nu pot sa nu aiba operatiuni pana la pranz si atunci iau ultimul curs al bnr afisat = cel comunicat in ziua precedenta fiindca altul nu au efectiv.

fratilor, ultima oara va rog insistent sa cititi si sa intelegeti corect ce inseamna cursul valutar calc. de BNR, v-am explicat asta in posturile anterioare !!! abia dupa aia vedeti daca mai puteti afirma ca "Cursul pe care BNR il calculeaza azi la ora 14 devine cursul oficial BNR de maine." :lostit (13): (daca te aude cineva de BNR ... te faci de cacao)

NU mai faceti confuzia intre "valabilitatea" cursului si posibilitatea "tehnica" de a folosi un anume curs.

haideti sa fim mai atenti ce vb, suntem contabili - ce D-zeu, avem pe mana o parte importanta a activitatii unei firme, ne facem de tot rahatul ca nu suntem in stare sa intelegem ce reprezinta un curs valutar calc. de BNR si sa facem distinctia intre notiuni legate de folosirea lui.



#35 ionut81

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 01 October 2009 - 01:47 PM

Ca sa punem punct acestei probleme, iata raspunsul BNR:

Stimate domn,

Ca urmare a mesajului dvs. transmis Bancii Nationale a Romaniei (B.N.R.) prin posta electronica, va aducem la cunostinta ca, in conformitate cu prevederile Normei B.N.R.
nr. 3/2005 privind functionarea pietei valutare interbancare (publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 297/08.04.2005, cu modificarile ulterioare si disponibila pe website-ul institutiei noastre www.bnro.ro, sectiunea Legislatie), ?calcularea si publicarea cursurilor de schimb ale pietei valutare din Romania de catre Banca Nationala a Romaniei se fac in fiecare zi bancara la ora 13.00, pe baza cotatiilor afisate de intermediarii pe piata valutara interbancara.? Prin urmare, institutia noastra calculeaza si comunica, in fiecare zi bancara, un curs indicativ al pietei valutare interbancare, afisat si pe adresa Internet a institutiei noastre www.bnro.ro, Statistica, Seturi de date.



Banca Nationala a Romaniei nu impune obligativitatea utilizarii cursurilor sale valutare in tranzactii efective de schimb valutar, inregistrari contabile sau alte operatiuni. In aceste cazuri, exista o serie de acte normative emise de autoritati ale statului, altele decat Banca Nationala a Romaniei, care impun utilizarea cursului pietei valutare calculat si comunicat de Banca Nationala a Romaniei. De asemenea, exista clauze contractuale intre partenerii comerciali, care fac referire la utilizarea cursului de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei si care impun modul de utilizare a acestuia.


Mentionam ca, potrivit reglementarilor legale in vigoare, banca centrala nu are atributii in emiterea de puncte de vedere referitoare la interpretarea oficiala a prevederilor legale sau a reglementarilor emise de alte organe de specialitate sau a unor prevederi contractuale convenite intre parti.



Fata de cele aratate, va comunicam ca pe website-ul Bancii Nationale a Romaniei, www.bnro.ro, sunt publicate cursurile pietei valutare calculate si comunicate de institutia noastra in ziua de cotare respectiva, la ora 13.00, dumneavoastra urmand sa decideti utilizarea cursului de schimb adecvat spetei in cauza.



Cu consideratie,



Serviciul Informare Publica

Banca Nationala a Romaniei

PS: jos palaria Otilia

Aceasta postare a fost editata de ionut81: 01 October 2009 - 01:51 PM




#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2009 - 05:52 PM

multumesc mult de tot, ionut :lostit (13): ne-ai ajutat decisiv cu acest rasp. in scris de la BNR !

dragilor, acum e clar, sper :smile:

numai bine.



#37 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2010 - 01:46 PM

Text extras din: Hotărâre nr. 1620/2009 - pentru modificarea și completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004

21. Punctul 22 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"22. (1) În sensul art. 1391 alin. (2) din Codul fiscal, prin ultimul curs de schimb comunicat de Banca Nationala a României se întelege cursul de schimb comunicat de respectiva banca în ziua anterioara si care este valabil pentru operatiunile care se vor desfasura în ziua urmatoare.
(2) În contractele încheiate între parti trebuie mentionat daca pentru decontari va fi utilizat cursul de schimb al unei banci comerciale, în caz contrar aplicându-se cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a României. În cazul încasarii de avansuri înainte de livrarea de bunuri sau prestarea de servicii, cursul de schimb valutar utilizat pentru determinarea bazei de impozitare a taxei pe valoarea adaugata la data încasarii avansurilor va ramâne neschimbat la data definitivarii operatiunii, respectiv atunci când se fac regularizarile avansurilor încasate.

Cred ca de abia acum este clar. Pentru cei carora le era neclar bineinteles. Otilia, ai aparat cu vehementa o parere care nu avea nici macar logica si in ciuda evidentelor si argumentelor. Am admirat acest fapt doar pentru puterea cu care ti-ai sustinut punctul de vedere dar nu si faptul ca nu a contat nimic indiferent de argumentele aduse. Probabil ca acum totusi iti vei schimba punctul de vedere. Oricum disputele ar trebui sa aiba un caracter constructiv daca urmeaza argumente logice si asta ar trebui sa fie criteriul judecatii in profesia noastra. Si daca altul are o alta parere (mai ales daca este si argumentata) nu trebuie luata peste picior. Sper sa nu te supere ceea ce am scris aici pentru ca nu am aceasta intentie si nici eu nu m-am suparat la replicile tale acide (cateodata). :pullhair:



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2010 - 02:03 PM

Hotărârea Guvernului nr. 1620/2009 – pentru modificarea și completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, a fost publicată în Monitorul Oficial nr. 927 din 31 decembrie 2009, discutiile noastre fiind apriori.
ma bate gandul ca tocmai discutii ca aceasta si o multime de mailuri/scrisori primite de MFP pe aceasta tema au determinat luarea unei pozitii f. clare de catre MFP in ceea ce priv., atentie, cursul valutar de folosit in contabilitate

oricum, referiri legate de subiect existau deja in legislatie si s-au comentat pe parcursul anului - pe ele s-a bazat toata discutia anterioara si, sincera sa fiu, nu-ti inteleg mesajul catre mine cum ca as fi lipsita de logica si alte alea ... ca fiind cu bunavointa si, prin urmare, fara suparare :notworthy:

din motivele aratate, consider ca acesta noua baza legala puteai sa o postezi onest pur si simplu ca o modificare legislativa, fara sa ma vizezi in mod expres cu ea, astfel :

Vezi postareaCornelia Cozos, la Jan 14 2010, 01:46 PM, a spus:

Otilia, ai aparat cu vehementa o parere care nu avea nici macar logica si in ciuda evidentelor si argumentelor. Am admirat acest fapt doar pentru puterea cu care ti-ai sustinut punctul de vedere dar nu si faptul ca nu a contat nimic indiferent de argumentele aduse. Probabil ca acum totusi iti vei schimba punctul de vedere. Oricum disputele ar trebui sa aiba un caracter constructiv daca urmeaza argumente logice si asta ar trebui sa fie criteriul judecatii in profesia noastra. Si daca altul are o alta parere (mai ales daca este si argumentata) nu trebuie luata peste picior. Sper sa nu te supere ceea ce am scris aici pentru ca nu am aceasta intentie si nici eu nu m-am suparat la replicile tale acide (cateodata). :smile:
referitor la cele citate mai sus iti pot spune ca : :thumbup:

1. NU AM LUAT PE NIMENI PESTE PICIOR , nu mi-e felul sa fac misto de oameni pe un site public in afara sectiunii de bancuri/"perle"... (mai ales pe conta.ro unde am un statut special care ma obliga mult si moralmente, nu numai profesional), e doar o impresie a ta ... probabil generata de insistenta cu care mi-am dorit sa fie intelese corect notiunile :
* "valabilitate curs" din pdv al BNR - el este "generatorul" de curs valutar !!
si
* posibilitate tehnica/practica de a fol. un anume curs in contabilitate - cf. MFP, a altor institutii/reglementari sau a prevederilor contractuale individualizate/particulare ale firmelor

am spus :

Vezi postareaOtilia Alupei, la Sep 29 2009, 09:47 PM, a spus:

NU mai faceti confuzia intre "valabilitatea" cursului si posibilitatea "tehnica" de a folosi un anume curs.
haideti sa fim mai atenti ce vb, ....... si sa facem distinctia intre notiuni legate de folosirea lui.
NU UITATI :
NU MFP stabileste cursul de schimb valutar al unei zile, dar poate stabili cum sa se fol. acest curs in contabilitate/fiscalitate, ceea ce a si facut (putea stabili orice alt curs, de ex. cel din data de 1 ale lunii), insa asta nu inseamna ca ceea ce am sustinut si explicat in topic nu ramane in picioare, cu tot cu logica aferenta, multumesc frumos

2. exista un pct. de vedere al BNR exprimat clar, chiar in scris ! iata, asadar, ca parerea mea a avut si inca mai are o logica f. buna, demonstrata chiar de BNR si repet : el este cel care da cursul, nu MFP, deci daca vb de valabilitate curs in sensul intrinsec, atunci numai de pct de vedere al BNR putem tine cont, restul e doar pt. posibilitatea fol. cursului si nimic mai mult, asa cum se arata expres si in raspunsul BNR prezentat de ionut81 in postul nr. 35!

3. ca se accepta LA FOLOSIRE, de catre MFP, cursul din ziua precedenta, asta e numai si numai o reglementare a MFP si ea are la baza doar o chestiune tehnica pe care am explicat-o in mod repetat. e adevarat ca trebuie sa gandim mai analitic si mai structurat problema ca sa intelegem pe deplin aceste 2 notiuni separate.

4. punctul meu de vedere ramane acelasi, nu am de ce sa mi-l schimb !
e f bine, insa, ca mai am de-acum inca un instrument cu care imi pot convinge clientii sa accepte facturarea cu cursul BNR "valabil" in ziua precedenta.

numai bine. :notworthy:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 January 2010 - 06:39 PM




#39 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 25 June 2010 - 01:44 PM

Buna, am urmatoarea problema, sunt la norma de venit neplatitor de TVA, deci nu tin contabilitate insa am inteles ca ar trebuie sa tin evidenta incasarilor in scopuri de TVA. Am o factura pentru care am primit $ in data de 31.12.2009, banca cu care lucrez are curs vanzare / curs cumparare nu este ca BNR-ul cu un singur curs afisat, eu ce curs ar trebui sa folosesc, cursul cu care imi cumpara banca valuta? Apoi $ mi-au intrat in 31.12.2009, bunul simt imi spune ca ar tine de evidenta incasarilor de pe 2009, banca imi afiseaza pentru intrarea respectiva Data valutei" 1/4/2010", Data Tranzactiei 31.12.2009".
In 31.12.2009 aveam

Curs BNR Banca Cumpara Banca Vinde
2.9467 2.8937 2.9819 (cursul la inchidere)
2.9467 2.9002 2.9885 (banca a schimbat cursul in jur de ora 11)
2.9467 2.9013 2.9897 (la deschidere, ora 9)

iar in 1/4/2010
Curs BNR Banca Cumpara Banca Vinde
2.9361 2.8987 2.987 (la inchidere)
2.9361 2.9191 3.008 (la deschidere)

Ce curs ar trebui sa folosesc pentru incasarea asta si de ce an tine?
Va multumesc!



#40 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 01 July 2010 - 10:05 PM

E atat de grea problema expusa de mine sau e prea banala ...? Orice ajutor e bine venit :lnr (1):






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL