Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract rate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contract rate


4 replies to this topic

#1 Tere

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 22 May 2008 - 04:08 PM

buna ziua,

am si eu o intrebare :
un srl poate sa faca contract de rate? e o firma care se ocupa cu vanzare de calculatoare iar lumea nu vrea sa se duca la banca sa faca credit pe 1 an ,vrea sa il platesca in magazin in 4-5-6 rate maxim.daca se poate are cineva un model de contract sa imi trimita si mie?



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 22 May 2008 - 05:11 PM

Vezi postareaTere, la May 22 2008, 04:08 PM, a spus:

un srl poate sa faca contract de rate? e o firma care se ocupa cu vanzare de calculatoare iar lumea nu vrea sa se duca la banca sa faca credit pe 1 an ,vrea sa il platesca in magazin in 4-5-6 rate maxim.daca se poate are cineva un model de contract sa imi trimita si mie?
Nu am un contract de rate potrivit dar cred ca poti lua unul de la multele magazine care vand in rate (in special electronice sau electrocasnice). Dar aceste magazine vand in rate indirect, prin intelegere cu o banca. Banca plateste firmei pretul iar cumparatorii platesc lunar bancii rata lunara. Banca trebuie sa-si asigure un minim de siguranta ca va primi banii: cere adeverinta de la servici etc. Daca firma vrea sa faca contract direct cu cumparatorii (fara banca) este posibil si legal, dar va asigur ca cel putin 20% din cumparatori nu vor plati toate ratele. Daca va asumati sa pierdeti ani prin procese sau sa cautati cumparatorii care s-au mutat sau au dat documente false puteti sa o faceti pe riscul dv.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 Tere

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 22 May 2008 - 05:19 PM

Vezi postareanopris, la May 22 2008, 06:11 PM, a spus:

Vezi postareaTere, la May 22 2008, 04:08 PM, a spus:

un srl poate sa faca contract de rate? e o firma care se ocupa cu vanzare de calculatoare iar lumea nu vrea sa se duca la banca sa faca credit pe 1 an ,vrea sa il platesca in magazin in 4-5-6 rate maxim.daca se poate are cineva un model de contract sa imi trimita si mie?
Nu am un contract de rate potrivit dar cred ca poti lua unul de la multele magazine care vand in rate (in special electronice sau electrocasnice). Dar aceste magazine vand in rate indirect, prin intelegere cu o banca. Banca plateste firmei pretul iar cumparatorii platesc lunar bancii rata lunara. Banca trebuie sa-si asigure un minim de siguranta ca va primi banii: cere adeverinta de la servici etc. Daca firma vrea sa faca contract direct cu cumparatorii (fara banca) este posibil si legal, dar va asigur ca cel putin 20% din cumparatori nu vor plati toate ratele. Daca va asumati sa pierdeti ani prin procese sau sa cautati cumparatorii care s-au mutat sau au dat documente false puteti sa o faceti pe riscul dv.

Ma gandeam in momentul in care se incheie un contract sa ma duc la un notar sa mi-l paraferze



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 22 May 2008 - 05:38 PM

Vezi postareaTere, la May 22 2008, 05:19 PM, a spus:

Ma gandeam in momentul in care se incheie un contract sa ma duc la un notar sa mi-l paraferze
Nu se rezolva cu asta. Omul poate sa nu mai aibe bani (devine somer) sau se muta si nu te anunta, sau moare. Politia nu te ajuta oprea mult sa-l gasesti, procesele dureaza. Daca nu are bani nu ai ce-i face. Bancile au zeci de cazuri, garantii luate, juristi profesionisti si bani suficienti ca sa nu-i afecteze cateva pierderi de acest tip. Si un contract la un notar costa minim 300 lei, acte, stat la coada minim o ora. Cred ca mai repede rezolvi cu banca decat cu notarul. Prin banca nu trebuie decat buletinul, cerere-tip de imprumut, o adeverinta de venit de la servici si ca are contract pe perioada nedeterminata. Desigur firma trebuie sa aiba o intelegere scrisa cu banca, prin care ultima sa castige o dobanda.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 22 May 2008 - 05:43 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 Tere

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 22 May 2008 - 06:38 PM

Vezi postareanopris, la May 22 2008, 06:38 PM, a spus:

Vezi postareaTere, la May 22 2008, 05:19 PM, a spus:

Ma gandeam in momentul in care se incheie un contract sa ma duc la un notar sa mi-l paraferze
Nu se rezolva cu asta. Omul poate sa nu mai aibe bani (devine somer) sau se muta si nu te anunta, sau moare. Politia nu te ajuta oprea mult sa-l gasesti, procesele dureaza. Daca nu are bani nu ai ce-i face. Bancile au zeci de cazuri, garantii luate, juristi profesionisti si bani suficienti ca sa nu-i afecteze cateva pierderi de acest tip. Si un contract la un notar costa minim 300 lei, acte, stat la coada minim o ora. Cred ca mai repede rezolvi cu banca decat cu notarul. Prin banca nu trebuie decat buletinul, cerere-tip de imprumut, o adeverinta de venit de la servici si ca are contract pe perioada nedeterminata. Desigur firma trebuie sa aiba o intelegere scrisa cu banca, prin care ultima sa castige o dobanda.



merci pt raspuns ...... asa ma gandeam si eu ......






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL