Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii rectificative salarii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratii rectificative salarii

11 replies to this topic

#1 luluka

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oradea

Postat 22 May 2008 - 06:01 PM

Salut!

Stiti cumva care este procedura de depunere (si eventual termenele) pentru declaratiile rectificative la somaj, cas, cass? Am inteles ca nu poti sa le depui asa simplu, trebuie cumva o adresa si acte justificative?

Va multumesc!



#2 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 23 May 2008 - 07:50 AM

selectezi declaratii rectificative in loc de initiale, corectezi eroarea si le depui. nu ai nevoie de acte justificative la depunere decat la declaratiile la finante.

nimeni nu gandeste pentru tine



#3 SimonaTM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 13 April 2009 - 08:36 PM

Vezi postareahelga, la May 23 2008, 09:50 AM, a spus:

selectezi declaratii rectificative in loc de initiale, corectezi eroarea si le depui. nu ai nevoie de acte justificative la depunere decat la declaratiile la finante.
CRED CA INTREBAREA ERA LA DECLARATIILE LA SOMAJ, CAS, CASS SI ITM, nu la finante.
CUM SE DEPUN SITUATIILE RECTIFICATIVE LA ACESTE ASA-NUMITE CASE
DE CE SOLICITA EI NOTE, RAPOARTE ETC???


IN CODUL FISCAL SCRIE CLAR CA POT CONTRIBUABILII SA DEPUNA RECTIFICATIVE PRIN SIMPLA BIFARE A CASUTEI RESPECTIVE

CARE E PROCEDURA DACA GRESESTI, NU DISCUTAM MOTIVELE???

POATE ATI PATIT SI VOI REFUZURI DE PRIMIRE A DECL RECTIFICATIVE DE CATRE ACESTE "CASE"
:sad:



#4 scolarii

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 April 2009 - 05:46 PM

Va rog frumos sa ma ajutati.
Am dat salariile pentru luna martie pe 5 aprilie. Am depus declaratiile la timp, iar pe 23 aprilie am dat al 13 salariu si am platit alte contributii. Mai rectific declaratiile sau introduc contributiile pentru al 13 sal in declaratiile de luna viitoare?



#5 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 27 April 2009 - 05:55 PM

Daca platile sunt facute in aprilie, mai bine declarati tot atunci, in felul asta nu mai depuneti rectificative si nu platiti majorari la contributii.



#6 scolarii

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 April 2009 - 06:55 PM

Vezi postareaclaudiaionela, la Apr 27 2009, 06:55 PM, a spus:

Daca platile sunt facute in aprilie, mai bine declarati tot atunci, in felul asta nu mai depuneti rectificative si nu platiti majorari la contributii.



Sunt un contabil incepator si inteleg mai greu.
Contributiile aferente sal al 13 le-am platit deja, despre ce majorari de contributii vorbiti?



#7 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 29 April 2009 - 06:52 PM

Ma referisem la retineriile cas,somaj,sanatate impozit etc. Nu am inteles din postare ca au fost platite contributiile si pentru cel de al 13 lea salariu. In cazul acesta,merg rectificative.



#8 Csabika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 June 2009 - 04:48 PM

Buna Ziua. Sunt noua pe acest forum si as avea nevoie de ajutor: - am de facut o declaratie rectificativa la somaj pentru anul 2002, luna august, dar firma intre timp s-a lichidat. Cum sa procedez, pentru ca este interesul salariatului care a lucrat la aceea firma si vreau sa-l ajut?



#9 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 June 2009 - 10:26 PM

ce calitate aveti in firma lichidata? ca sa semnati rectificativa..



#10 nina moldovan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 25 June 2009 - 08:26 AM

eu zic sa mergeti la agentia de somaj , sau sa luati legatura cu ei prin telefon si va vor raspunde referitor la cazul dumneavoastra din punct lor de vedere .

faceti rectificativa, dar aveti nevoie de programul pt somaj de la acea vreme (cred - de aceea cel mai ok este sa intrebati direct ca sa nu faceti drumuri in plus sau sa lucrati in plus) si trebuie sa mergeti personal , si cel mai bine ar fi la persoana case s-a ocupat de cazul angajatului , cel/cea care a cerut rectificativa .

poate nu e un sfat bun , dar eu asa as proceda , sper sa mai vina si alcineva cu alte raspunsur poate mult mai exacte in acest sens.



#11 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2009 - 08:39 AM

Eu nu prea cred ca se mai poate face rectificativa pentru ca nu vad in ce calitate ai putea semna declaratia si in plus si firma este lichidata. Singura solutie ar fi ca insusi angajatul sa se duca la somaj si sa incerce sa clarifice problema eventual insotit de un reprezentant din partea fostei societati.
Dragos



#12 Csabika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 June 2009 - 10:46 AM

Va multumesc tuturor pentru sugestii. Vreau sa va spun ca dupa doua zile si doua nopti tot n-am reusit sa fac declaratia rectificativa, cu toate programele initiale si urmatoare, si in final am ajuns la AJOFM pentru ajutor, unde mi-au promis ca ma vor ajuta. Vreau sa specific ca semnatura nu era problema pentru declaratie, pt. ca administratorul fostei societati a fost de acord sa semneze. Cand se va finaliza problema o sa va anunt modalitatea. inca o data, multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL