Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Factura de peste 5000 lei - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Factura de peste 5000 lei


24 replies to this topic

#21 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 03 March 2009 - 10:36 AM

Ma scuzati,poate s-a mai discutat subiectul,dar nu am gasit,am incasat un avans de la un client,pentru care i-am facut factura si l-a achitat numerar,cu chitanta-5.000 lei,peste cateva zile a venit dupa marfa,a luat marfa in valoare de 8.414,93 lei,pe factura i-am trecut marfa si storno la avans,deci totalul facturii a fost 3.414,93,din care a achitat 2.000 lei cu chitanta.Este corect cum am procedat?Poate a mai avut cineva asemenea situatie,ca sa corectez,daca e gresit,cat inca se mai poate.Va multumesc.



#22 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 March 2009 - 11:04 AM

Întrucât încă atunci când a plătit ca avans 5000 lei rezulta că valoarea furniturii va fi mai mare, trebuia să-î cereți să-l achite cu OP, și doar diferența să încasați eventual cu numerar. Știu cazuri când Garda a dat amenzi sau a și confiscat sumă pentru că încasarea fracționată a unei facturi cu valoare peste 5000 lei este nu interzisă ci, mai degrabă reglementată strict. În asemenea cazuri se-ntâmplă ca să se facă un control încrucișat! Pentru că de la ambii agenți se pot încasa amenzi și chiar face confiscări de sume. Pentru că ambii agrnți sunt interesați, punerea în curat, este și posibilă și indicată. Mai bine să nu riscați nimic, nu? Cred eu.
(Restituiți sumele ăncasdate în numerar, eventual amîndoi anulând încasare plata dacă mai este posibil, și suma restituită se depune și se virează imediat în contul dvs.)




#23 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 03 March 2009 - 11:14 AM

Ordonanta 15/1996
ART. 5
(1)Pentru intarirea disciplinei financiare si evitarea evaziunii fiscale, operatiunile de incasari si plati intre persoanele juridice se vor efectua numai prin instrumente de plata fara numerar.
(2) Prin exceptie de la prevederile alineatului precedent, persoanele juridice pot efectua plati in numerar in urmatoarele cazuri:
a) plata salariilor si a altor drepturi de personal;
b) alte operatiuni de plati ale persoanelor juridice cu persoane fizice;
c) plati catre persoane juridice in limita unui plafon zilnic maxim de 100.000.000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise in limita unui plafon zilnic in suma de 50.000.000 lei. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre [b]furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Se admit plati catre o singura persoana juridica in limita unui plafon zilnic in numerar in suma de 100.000.000 lei, in cazul platilor catre retelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate si functioneaza in baza legislatiei in vigoare. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre astfel de magazine, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 100.000.000 lei.

Val. corecta a marfii facturate este de 8414.93 lei...asa ca tineti cont de sfatul d-lui. Mares !

Dana




#24 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 03 March 2009 - 11:20 AM

Merci,modific acuma,anulez facturile si fac alte 2,cu valoare pana in 50 milioane.



#25 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 03 March 2009 - 11:23 AM

Malis, data viitoare faci doua facturi (prima de 5000 cu plus si minus)=0 si a doua cu diferenta de marfa pentru care daca vrei numerar, poti incasa numerar, pentru ca data facturii e alta decat data incasarii avansului;
Acum anuleaza chit de 2000 si iti va plati prin banca 3414,93.
%%%




***






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL