Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum inregistrez plati in avans la Administratia Finantelor Publice? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cum inregistrez plati in avans la Administratia Finantelor Publice?

22 replies to this topic

#1 nc_alina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 May 2008 - 02:03 PM

Buna Ziua ! Am efectuat niste plati in avans la Bugetul de stat in contul unic.
intrebarea mea e : "se pot inregistra aceste plati in 471?" .Mentionez faptul plata am efectuat-o inaintea depunerii declaratiei 100 , iar sumele declarate nu acopera valoarea achitata in plus, iar in fisa pe platitor de la finante sumele figureaza ca "venituri ale bugetului de stat incasate in contul unic , in curs de distribuire".
Va multumesc anticipat



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 26 May 2008 - 03:04 PM

Eu cred ca e bun contul 471 pentru platile in avans. Totusi recomand cererea fisei platitorului dupa depunerea declaratiilor (cateva zile mai tarziu) pentru a vedea daca Administratia fiscala a folosit corect acest avans pentru acoperirea declaratiilor viitoare. Pentru siguranta, se pot cauta normele de repartizare a sumelor din contul unic.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 nc_alina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 May 2008 - 07:48 AM

Vezi postareanopris, la May 26 2008, 04:04 PM, a spus:

Eu cred ca e bun contul 471 pentru platile in avans. Totusi recomand cererea fisei platitorului dupa depunerea declaratiilor (cateva zile mai tarziu) pentru a vedea daca Administratia fiscala a folosit corect acest avans pentru acoperirea declaratiilor viitoare. Pentru siguranta, se pot cauta normele de repartizare a sumelor din contul unic.


Multumesc frumos de ajutor NOPRIS.
o sa urmaresc operarea sumei in fisa pe platitor si sper sa ma descurc pana la urma.



#4 adriana1973

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:botosani

Postat 27 May 2008 - 08:34 AM

Parerea mea este ca toate sumele platite in contul unic sa fie inregistrate in conturile 5125 ( cu analitic bugetul de stat si bg fondurilor speciale) iar reglarea se va face automat in lunile urmatoare cand iti va veni repartizarile de la finante !



#5 MARIANA S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 27 May 2008 - 08:51 AM

Si eu consider ca asa e corect sa inregistrezi plata in contul unic in 5125 cu analitice distincte pt bug de stat si bug fd speciale si dupa ce iti vine instintarea de la finante faci repartizarea pe contributii, iar daca ai platit in plus iti ramane sold la 5125.



#6 adrianan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 27 May 2008 - 12:49 PM

nu stiu, 5125 este cont de activ....

448. Alte datorii si creante cu bugetul statului
4481. Alte datorii fată de bugetul statului (P)
4482. Alte creante privind bugetul statului (A)



#7 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2008 - 06:35 PM

si eu as alege 4482
Madalina



#8 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2008 - 09:42 PM

Eu merg pe analitice la 4481 pentru conturile unice ( asta ca sa numai albesc cand vad fisa sintetica , la repartizarea platilor )



#9 floriflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 June 2008 - 01:53 PM

Vezi postareaFlorin_76, la May 29 2008, 10:42 PM, a spus:

Eu merg pe analitice la 4481 pentru conturile unice ( asta ca sa numai albesc cand vad fisa sintetica , la repartizarea platilor )


Vezi postareafloriflorina, la Jun 1 2008, 02:51 PM, a spus:

Vezi postareaFlorin_76, la May 29 2008, 10:42 PM, a spus:

Eu merg pe analitice la 4481 pentru conturile unice ( asta ca sa numai albesc cand vad fisa sintetica , la repartizarea platilor )


Vezi postareanc_alina, la May 26 2008, 03:03 PM, a spus:

Buna Ziua ! Am efectuat niste plati in avans la Bugetul de stat in contul unic.
intrebarea mea e : "se pot inregistra aceste plati in 471?" .Mentionez faptul plata am efectuat-o inaintea depunerii declaratiei 100 , iar sumele declarate nu acopera valoarea achitata in plus, iar in fisa pe platitor de la finante sumele figureaza ca "venituri ale bugetului de stat incasate in contul unic , in curs de distribuire".
Va multumesc anticipat



parearea mea e ca se foloseste cont 4482



#10 oanadd

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 01 June 2008 - 09:35 PM

4482 este contul cu care trebuie lucrat



#11 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2008 - 09:49 PM

Din cate stiu eu 4482 e pt creante fata de bugetul de stat si e cont de activ , si nu pot tine in ele datorii de plata la bugetul de stat.



#12 floriflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 June 2008 - 06:26 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Jun 1 2008, 10:49 PM, a spus:

Din cate stiu eu 4482 e pt creante fata de bugetul de stat si e cont de activ , si nu pot tine in ele datorii de plata la bugetul de stat.


era vorba de plati in avans facute la buget, nu de datorii!



#13 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 02 June 2008 - 12:08 PM

Si eu tot in contul 448 inregistrez platile la bugete, achitate in plus!

ORDIN Nr. 1752 din 17 noiembrie 2005
pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene

Contul 448 "Alte datorii și creanțe cu bugetul statului"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența altor datorii și creanțe cu bugetul statului.
Contul 448 "Alte datorii și creanțe cu bugetul statului" este un cont bifuncțional.
În creditul contului 448 "Alte datorii și creanțe cu bugetul statului" se înregistrează:
- valoarea despăgubirilor, amenzilor, penalităților datorate bugetului (658);
- sume restituite de la buget, reprezentând vărsăminte efectuate în plus din impozite, taxe și alte creanțe (512).
În debitul contului 448 "Alte datorii și creanțe cu bugetul statului" se înregistrează:
- sumele virate la bugetul statului reprezentând alte datorii cu bugetul statului (512);
- sumele cuvenite entității, datorate de bugetul de stat, altele decât impozite și taxe (758);
- sume anulate reprezentând alte datorii cu bugetul statului, aferente exercițiului curent (758);
- sume anulate reprezentând alte datorii cu bugetul statului, aferente exercițiilor financiare anterioare (117).
Soldul creditor reprezintă sumele datorate de entitate bugetului statului, iar soldul debitor, sumele cuvenite de la bugetul de stat.



#14 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2008 - 08:38 PM

Vezi postareafloriflorina, la Jun 2 2008, 06:26 AM, a spus:

Vezi postareaFlorin_76, la Jun 1 2008, 10:49 PM, a spus:

Din cate stiu eu 4482 e pt creante fata de bugetul de stat si e cont de activ , si nu pot tine in ele datorii de plata la bugetul de stat.


era vorba de plati in avans facute la buget, nu de datorii!


De accord cu dumneavoastra , dar prefer sa le tin in rosu pe conturi de datorii decat sa fac mai multe articole contabile ( asta deoarece oricum se vor solda la constituirea impozitelor ( stiu ca e putin fortat ))



#15 floriflorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 June 2008 - 05:43 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Jun 2 2008, 09:38 PM, a spus:

Vezi postareafloriflorina, la Jun 2 2008, 06:26 AM, a spus:

Vezi postareaFlorin_76, la Jun 1 2008, 10:49 PM, a spus:

Din cate stiu eu 4482 e pt creante fata de bugetul de stat si e cont de activ , si nu pot tine in ele datorii de plata la bugetul de stat.


era vorba de plati in avans facute la buget, nu de datorii!


De accord cu dumneavoastra , dar prefer sa le tin in rosu pe conturi de datorii decat sa fac mai multe articole contabile ( asta deoarece oricum se vor solda la constituirea impozitelor ( stiu ca e putin fortat ))


Daca esti contabil si iti respecti meseria, atunci va trebui sa folosesti fiecare cont acolo unde trebuie si nu sa faci economie de inregistrari. Atunci contul 4482 cand o sa-l folosesti?



#16 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2008 - 02:11 PM

Ok, aici aveti dreptate si ma retrag din acest subiect, deoarece nu cred ca are rost continuam aceasta discutie despre conturile folosite.



#17 marga florica

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:craiova
  • Interests:legislatie

Postat 03 June 2008 - 02:35 PM

eu de exemplu fac urmatoarele inregistrari
- in cursul lunii :
6451=4311 , 421=444 ,
- in ziua cind intocmesc ord. de plata
4311=4481.2 analitic Bug asig soc si fd speciale
4444=4481.1 analitic Bug de Stat
- cind patronul a efectuat plata
4481.2=5121
4481.1=5121
- daca se achita mai mult decit ceea ce este datorat
4482.1=5121 pentru bug de stat sau 4482.2=5121 pentru BASFS



#18 adriana1973

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:botosani

Postat 03 June 2008 - 03:31 PM

Cititi Metodologia O.M.F.P. 1314/2007; se foloseste contul 5125 " sume in curs de decontare" !In lucrarea "Consilier impozite si taxe pentru contabili", este monografia completa si raspunsurile la cee ce ai intrebat tu! Iata aici:

Ce se intampla cu diferentele platite in plus?
La sf lunii, organul fiscal va compensa din oficiu sumele platite in plus cu eventualele obligatii fiscale neachitate inregistrate la celelalte bugete, conform CODULUI DE PROCEDURA FISCALA. Daca si dupa compensarea din oficiu, raman sume platite in plus, acestea va vor fi restituite LA CERERE!
cE SCHIMBARI AU APARUT IN MODUL DE CONTABILIZARE A IMPOZITELOR SI TAXELOR?
1) iN CAZUL OP INTOCMITE PT CONTURILE UNICE VETI FOLOSI 5125 "SUME IN CURS DE DECONTARE( DE DISTRIBUIRE!!!! );
2) STINGEREA FIECAREI OBLIGATII SE VA INREGISTRA PE BAZA INSTIINTARII PRIMITE DE LA ORGANELE FISCALE;
3) MOMENTUL PLATII SI MOMENTUL STINGERII OBLIGATIEI FISCALE SUNT SEPARATE IN TIMP



#19 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 05 June 2008 - 01:25 AM

si daca vreau certficat fiscal si nu am primit instiintarea? ei vad in fisa si nu vad la mine in balanta. daca Administratia nu trimite instiintarea ce pun eu ca dovada pt repartizarea sumelor? fisa platitorului? si daca ma duc la banca pt credit, ma crede banca pe cuvint?
In unele locuri pur si simplu nu vor sa dea fisa platitorului. nu au hirtie. nu au timp. vrei de la prea multe firme. etc. Cum inregistrezi?
Multumesc mult Adriana1973, si eu aveam nelamuriri in privinta inregistrarii contabile. Sint perfect de acord cu 5125.

Aceasta postare a fost editata de iimro2003: 05 June 2008 - 01:29 AM




#20 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2008 - 03:09 PM

OAMENI BUNI !

voi chiar primiti instiintarea de la FISC cu repartitiile din contul unic ????

am primit din provincie, dar din Bucuresti nu am primit pana acum la nici o firma !!!! si suntem in IUNIE !!!!


in plus am luat fisa la o firma zilele trecute si am constatat cu stupoare ca toate impozitele declarate sunt cu zero si sunt cu totul si cu totul alte numere de declaratii decat cele pe care le am eu pe hartie !!!!

Nici nu stiu de unde le-au scos !






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL