Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu de odihna in functie de pre - post - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu de odihna in functie de pre - post

3 replies to this topic

#1 katya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 29 May 2008 - 09:59 AM

BUNA, am o mare nelamurire. eu tr sa nasc in iulie si as vrea ca in perioada 17 iun-30 iun sa intru in concediu de odihna. din cate am inteles eu concediul de odihna de calculeaza in functie de perioada lucrata adica eu daca vin pana pe 01.iul imi revin 10 zile concediu de odihna pt 2008, dar este corect cum am calculat? mie mi se suspenda contractul de munca din noiembrie, pt lunile astea iul-oct imi revine concediu de odihna? va rog sa ma ajutati si va multumesc mult



#2 gruion27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:Contabilitate

Postat 29 May 2008 - 10:31 AM

Depinde la cate zile de concediu de odihna ai dreptul intr-un an pentru ca altfel nu se poate sti daca ai calculat bine.
Si de ce spui ca ti se suspenda contractul din noiembrie pentru ca si pe perioada de pre/postnatal e tot suspendat din cate imi aduc aminte?!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 03 November 2008 - 01:52 PM

Manuela



#3 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 May 2008 - 10:48 AM

da, concediul de odihna se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat. eu zic ca pentru perioada 01 ianuarie- 30 iunie, cat vei lucra in 2008, ar trebui sa ai minim 11 zile de concediu. pentru ca numarul minim de zile de concediu pentru un an calendaristic este de 21. si atunci: 21:12=1.75 zile concediu/luna; 1,75 X 6=10.5 si rotunjesti in favoarea angajatului, deci 11 zile de concediu pentru 6 luni lucrate. iar pentru lunile iulie-octombrie sunt de parare ca nu ti se cuvin zile de concediu de odihna, pentru ca practic, esti in concediu medical postnatal



#4 katya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 29 May 2008 - 10:51 AM

multumesc mult, eu am mai avut o saptamana de medical si de-asta am zis 10 zile si nu 11,

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 03 November 2008 - 01:52 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL