Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
analiza impozitului pe profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


analiza impozitului pe profit


9 replies to this topic

#1 alexC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 30 May 2008 - 11:39 PM

am si eu o rugaminte...
am pentru licenta impozitul pe profit...si m-am gandit sa fac o comparatie intre un an in care o firma iese pe pierdere si un an in care iese pe profit.si pe langa asta am calculat niste indicatori pe baza bilantului si cpp-ului.Intrebarea suna cam aiurea dar ce as mai putea sa fac ca sa analizez impozitul pe profit dintr-o firma sau legat de impozitul pe profit.Astept parerile voastre



#2 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 31 May 2008 - 09:31 AM

abordarea problemei prin prisma cauza-efect: efectul cheltuielilor si veniturilor din diverse activitati asupra impozitului pe profit.
maximizarea acestui impozit, respectiv minimizarea.
dpdv al statului, instrumente de eficientizare pentru incasarea impozitului.

idei...

Bea



#3 alexC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 31 May 2008 - 10:24 AM

buna ideea....m-am gandit si eu la efectul ch si ven.dar cu mazimizarea si minizarea chiar nush ce sa scriu :thumbup:

sau ce as putea sa fac ca o lucrare practica legata de impozitul pe profit pentru o firma....??

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 09:01 AM




#4 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 31 May 2008 - 12:13 PM

la minimazarea/maximizarea impozitului pe profit se ajunge la ideea de maximizarea/minimizarea profitului impozabil, se poate vorbi despre diferenta dintre profitul fiscal, profitul contabil, profitul economic,

se poate discuta despre relevanta indicatorului "profit fiscal", respectiv impozit pe rpofit platit/de platit statului, deoarece multe societati aplica tehnici fortate menite sa scada profitul fiscal/impozitul de platit.

se poate vorbi despre instrumentele folosite/documentatia/registre in scopul calcularii impozitului pe profit...

ca si lucrare practica, analiza activitatii/documentelor/bilantului unei societati pe anul 200x, pentru verificarea corectitudinii calcularii impozitului pe profit.

daca chiar te intereseaza, gasesi o gramada de idei, si poti ajunge la o lucrare de 200pagini usor. :thumbup:
Bea



#5 alexC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 31 May 2008 - 08:48 PM

multumesc mult..chiar m-ai ajutat mult...in ceea ce priveste cele 200 de pagini trebuie sa fac de 40 cu totul:D.inca o data multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 09:01 AM




#6 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 01 June 2008 - 12:55 AM

Ai putea include in masura in care doresti si aspecte privind cheltuielile nedeductibile (natura acestora, modalitati de calcul a impozitului in functie de acest tip de cheltuieli), venituri neimpozabile (categorii, implicatia acestora asupra impozitului pe profit) poate si situatii existente in practica de zi cu zi (profit contabil - profit fiscal; profit contabil - pierdere fiscala; pierdere contabila - pierdere fiscala), o paralela intre contabilitatea de la noi si contabilitatea din U.E. (impozitarea profitului). Deasemenea poti include si cateva detalii privind Declaratia anulala 101 de declarare a impozitului pe profit. :thumbup:



#7 alexC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 June 2008 - 05:23 AM

multumesc...dar asta in mare parte am facut in partea teoretica...pentru partea practica declaratiile 101 le am deci e bine:D

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 09:01 AM




#8 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2008 - 03:40 PM

Puteti sa-mi indicati si mie unde pot gasi cotele de impozitare din diverse state membre UE?
Multumesc.



#9 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 15 July 2008 - 12:39 AM

cred ca orientativ aici.
http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Int...ofit-in-UE.html
Google sa traiasca, pt mai multe informatii



#10 Crissa_green_eyes

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 February 2010 - 06:44 PM

:biggrin: Buna seara, as dori sa pun o intrebare. Sper sa ma puteti ajuta. ...
Care este diferenta dintre contabilitatea impozitului pe profit si analiza impozitului pe profit. Despre care ar fi mai avantajos si mai mult de scris? Sper sa ma puteti ajuta. Va multumesc anticipat.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL