Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salariu la negru - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


salariu la negru


7 replies to this topic

#1 alex07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 31 May 2008 - 11:33 PM

Salut,


Firma la care lucrez imi plateste o parte din salariu pe cartea de munca si o parte la negru.

Salariu imi intra in cont din doua surse : o sursa este contul firmei la care lucrez cu salariul de pe cartea de munca
si cea de-a doua sursa este o alata firma prin intermediul careia se face plata diferentei (lunar ).

Pe fisa mea fiscala apare numai salaiul de pe cartea de munca .

Diferenta este considerata venit pentru stat ?
Ce statut are aceasta diferenta ?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 02 June 2008 - 01:31 PM




#2 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2008 - 09:11 AM

Bineinteles ca la un moment dat s-ar putea sa trebuiasca sa justifici banii care ti-au intrat in cont (la fel si firma care ii vireaza), Dupa cum stii, nu e delcoc bine sa primesti (si mai ales sa dai) bani la negru. Daca totusi vrei sa iti asumi acest risc, ia-i in cash si nu prin transfer bancar.




#3 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2008 - 09:33 PM

Daca nu poti justifica diferenta de venit , incaseazo cash ( adica salariul corect in cont , iar diferenta cash ) , asta ca sa eviti eventuale surprize legate de faptul ca incasezi in cont niste bani de la o firma fara sa poti justifica incasarea.



#4 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2008 - 09:39 AM

Eu cred ca ti s-a incheiat un contract de colaborare sau asa ceva cu cea de a doua-a firma.Asa iti opresc doar impozitul pe venit si sanatate, parca.Oricum, taxele sunt mai mici si de asta fac asa, dar pentru angajati nu e OK. :thumbup:
salut!



#5 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2008 - 10:46 AM

Diferenta este considerata venit pentru stat ?
Venit este pentru tine, poti fi sigura ca si statul isi vrea "partea". Nu cred ca este la negru, ai o colaborare, ceva...

Ce statut are aceasta diferenta ?
Asta ar trebui sa-ti spuna angajatorul, pot fi mai mule (mandat comercial, conventie civila, etc).
Dragos



#6 alex07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 04 June 2008 - 11:13 PM

Diferenta se plateste prin intermediul unei firme de asigurari .

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 05 June 2008 - 07:46 AM




#7 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2008 - 09:00 AM

Bun, si ce relatie ai cu firma de asigurari? trebuie sa fii incheiat uin contract ceva, ei ca firma nu pot face plati fara motiv...



#8 alex07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 06 June 2008 - 04:43 PM

Vezi postareanilufera, la Jun 5 2008, 10:00 AM, a spus:

Bun, si ce relatie ai cu firma de asigurari? trebuie sa fii incheiat uin contract ceva, ei ca firma nu pot face plati fara motiv...


Eu nu am nici un contract-relatie cu firma de asigurari.

Intre ei au un contract .






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL