Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
raport de expertiza - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

raport de expertiza

12 replies to this topic

#1 danutz2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 01 June 2008 - 07:00 PM

As dori si eu daca se poate un model de raport de expertiza contabila pentru majorarea capitalului social din cu sume din "Rezultatul reportat". Nu am facut asa ceva pana acum si nu stiu cum trebuie sa arate, am gasit ceva pe site-ul ceccar dar este prea general. Va multumesc anticipat.



#2 CARMENSOM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 01 June 2008 - 10:36 PM

Ai de facut un Raport de expertiza cu acest obiectiv?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 June 2009 - 11:05 PM




#3 danutz2007

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 02 June 2008 - 07:42 PM

Poate nu m-am exprimat corect? Daca se hotaraste majorarea capitalului social, o posibilitate este cu folosirea sumelor din profitul nerepartizat. La Reg comertului se cer: decizia de majorare a capitalului social, o expertiza contabila care sa ateste faptul ca exista sumele respective si se pot folosi in acest scop, o balanta anterioara si o nota contabila. La acea expertiza m-am referit. Chiar trebuie sa fac asa ceva si aman de ceva vreme. Multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 June 2009 - 11:06 PM




#4 marlin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 01 June 2009 - 05:31 PM

Buna ziua tuturor,
Va rog, daca se poate sa ma ajutati cu un model de raport de expetiza contabila in cazul unei majorari de capital aport in natura (un imobil) la un SRL asociat unic.Am de facut o expertiza cu acest obiectiv si nu stiu cum trebuie sa arate. Este prima data cand incerc asa ceva si am nevoie de ceva informatii, credeti ca ma puteti ajuta?
Va multumesc mult.
adresa mea este elaexpert@gmail.com



#5 CARMENSOM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 01 June 2009 - 07:36 PM

trebuie sa studiezi dosarul de la tribunal si in functie de materialul documentar incepi sa cauti sau sa intrebu baza legislativa , experienta altor experti. Ai dat cadrul prea general .

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 June 2009 - 11:06 PM




#6 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 02 June 2009 - 08:15 AM

danutz2007,

incerc sa-ti raspund dar nu sunt absolut sigura ce este corect ceea ce spun. nu am avut asemenea probleme in activitatea mea si ma bazez mai mult pe logica:
1. decizia de majorare a cap.soc. o va emite administratorul, in urma unei hotarari AGA cu privire la majorarea de capital din rezultatul ramas nerepartizat (esti sigur ca la reg. com. iti cer decizie sau hot. AGA ?);
2. expertiza la care te referi va trebui probabil intocmita de un expert contabil, iar daca tu nu esti, te vei adresa unui expert care stie ce are de facut in acest sens.
repet, nu sunt sigura ca asa e bine, va trebui sa mai astepti (ceri) si alte pareri.

iti doresc succes !! :sad:

Aceasta postare a fost editata de maria viorica: 02 June 2009 - 08:20 AM




#7 getw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:iasi

Postat 03 June 2009 - 11:28 AM

Poate ne dai mai intai unele detalii

Aceasta postare a fost editata de getw: 03 June 2009 - 11:29 AM




#8 getw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:iasi

Postat 03 June 2009 - 11:28 AM

Daca este vorba de aport in natura, tespectiv un imobil este necesar mai inatai un raort de evaluare al imobilului respectiv, facut de catre un evaluator anevar si apoi se poate discuta de o expertiza contabila. Sa inteleg ca este vorba de o expertiza contabila extrajudiciara pe baza de contact direct cu beneficiarul (societatea care majoreaza cap. social)?



#9 marlin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 03 June 2009 - 12:04 PM

Am fost numita de catre judec.delegat de la ONRC pt.efectuarea expertizei, evident reprezentativ este raportul de evaluare, dar nu stiu dpdv contabil ce mai trebuie precizat in raportul de expertiza.
De aceea doream un model raport expertiza, daca are cineva intamplator... poate sa-mi trimita si mie pe adresa elaexpert@gmail.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2009 - 12:14 PM




#10 getw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:iasi

Postat 03 June 2009 - 02:07 PM

Atasez un model de raport de expertiza din pacate nu este pentru majorare de cap social. Il adaptezi cum poti. Cred ca este un bune pentru inceput.

Fisiere atasate





#11 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 03 June 2009 - 11:12 PM

Atasez aici un raport de expertiza contabila extrajudiciara intocmit in graba de mine, dar in baza caruia a fost operata majorarea capitalului social. Oricum nu se citesc decat concluziile. :wink:
Raportul de exp. judiciara trebuie vizat la ceccar de catre auditorul de calitate
Trebuie respectata Norma.

Fisiere atasate





#12 ildicili

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 November 2013 - 11:02 PM

trimite cineva un raport de expertiza contabile completate la email: ...........

multumesc

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 17 November 2013 - 01:07 PM
eliminare adresa privata de e-mail




#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2013 - 01:06 PM

nu la e-mail, ildiko, ci la topic !!

asta-i forum cu adresare publica si gratuita !!
aici nu se acorda consultanta privata; prin urmare informatiile se dau public, nu pe adrese private de e-mail !!

citeste regulamentul !

vezi postul 10 (mai sus, cateva pozitii)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL