Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Nota de credit pentru protectie de pret a stocului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Nota de credit pentru protectie de pret a stocului


13 replies to this topic

#1 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 04 June 2008 - 04:57 AM

Buna dimineata,

Am o problema legata de inregistrarea notelor de credit acordate de un furnizor extern pentru protectia stocului la scaderea pretului.
Eu fac raportare periodica a stocului iar el imi trimite o nota de credit prin care imi scade pretul produselor aflate in stoc pentru care preturile au scazut.
De exemplu, la un produs la care costul meu este 10 lei, conform notei de credit trimisa de furnizor pretul nou ar fi de 80 lei.
Intrebarea mea este daca din punct de vedere legal (contabil) am voie sa inregistrez aceste note de credit cu efect asupra valorii stocului sau sunt obligata sa le inregistrez ca venituri obtinute din sconturi acordate de furnizori...
In cazul in care legea nu ma lasa sa modific valoarea stocului, deci nu actualizez costurile produselor, exista situatii in care voi fi nevoita sa fac vanzari sub costuri (preturile din piata ma obliga sa fac asta)... pentru care, conform reglementarilor, ar trebui sa inregistram pierderea pe cheltuieli nedeductibile... contabila noastra spune ca nu va face asta pentru ca are justificare prin nota de credit acordata de furnizor...
In acest moment folosim un program de gestiune si contabilitate care-mi permite sa configurez o tranzactie asupra stocurilor care sa aiba efect numai valoric nu si cantitativ asupra produselor. Daca legea ma lasa sa reevaluez valoarea stocului la anumite produse, in contabilitate aceasta tranzactie se va reflecta printro nota contabila care diminueza 371 si 4012... si evident regleaza TVA-ul aferent acestei scaderi de cost...

Sper sa fi reusit sa prezint coerent problema mea.

Cu mii de multumiri anticipate astept ajutor.



#2 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 04 June 2008 - 07:45 AM

nu sunt expert in comertul cu amanuntul-ridicata, dar iti spun parerea mea:

Art.155 CF alin.(10) "Orice document sau mesaj care modifică și care se referă în mod specific și fără ambiguități la factura inițială va fi tratat ca o factură."
in cazul tau, acel "Nota de credit" daca se refera la facturi emise anterior, se poate trata ca o factura de corectie a pretului, cu tot ce implica in materie de TVA, cum ai zis, ar fi o reevaluare a stocului, doar ca nu tu o faci, o face furnizorul tau. ca urmare, se poate inregistra ca o factura "in rosu", 371,4426(daca e) = 4012 cu suma in minus.

mai asteapta si alte opinii.

Bea



#3 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 05 June 2008 - 08:24 PM

Multumesc Bea

Asa ma gandeam si eu dar, avand in vedere ca sunt numai un inginer care se ocupa de intretinerea programului de gestiune si contabilitate care nu a avut timp sa citeasca legea contabilitatii sau codul fiscal, nu am avut argumente in fata contabilitatii...

Astept si alte pareri.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 February 2009 - 08:31 PM




#4 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 31 January 2009 - 11:41 AM

Buna,

Referitor la costul marfurilor vandute, am si eu o nelamurire.
Firma la care lucrez este intro situatie de genul: a vandut niste produse unui client si dupa o perioada acesta raporteaza stocul si solicita protectie de pret. I se intocmeste o factura de discount cu reducerea de pret aferenta care in contabilitate reduce datoria clientului, venitul si TVA-ul colectat.
Pentru stocul acestui client, furnizorul de produse imi acorda si el o reducere de pret.
Este corect sa se evidentieze in contabilitate printr-o nota contabila care sa reduca datoria catre furnizor, cheltuiala cu marfa respectiva si TVA-ul conform taxarii inverse?

Sper sa fi reusit sa exprim coerent intrebarea mea.

Astept ajutorul vostru cu multumiri anticipate.



#5 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 31 January 2009 - 12:08 PM

Nu. Pe ce baza faci nota?! Iar de TVA, ce sa mai vorbim. Adica tu, i-ai facut facura clientului dar furnizorul tau nu-ti poate face?! :frusty:
%%%




***



#6 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 31 January 2009 - 12:14 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Jan 31 2009, 12:08 PM, a spus:

Nu. Pe ce baza faci nota?! Iar de TVA, ce sa mai vorbim. Adica tu, i-ai facut facura clientului dar furnizorul tau nu-ti poate face?! :frusty:

Furnizorul meu extern imi face o Nota de Credit de reducere a pretului pentru acel produs.



#7 DENISA GRIGORITA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 641 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:GALATI
  • Interests:INFORMARE

Postat 31 January 2009 - 12:35 PM

Si ce daca e extern? Mai mult, trebuie sa ajustezi si baza TVA in D390. Tot factura de reducere trebuie sa-ti faca. Nu stiu ce e asta Nota de Credit.
%%%




***



#8 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 31 January 2009 - 12:43 PM

Vezi postareaDENISA GRIGORITA, la Jan 31 2009, 12:35 PM, a spus:

Si ce daca e extern? Mai mult, trebuie sa ajustezi si baza TVA in D390. Tot factura de reducere trebuie sa-ti faca. Nu stiu ce e asta Nota de Credit.

Din punctul lui de vedere, nota de credit este o reducere a datoriei mele fata de el.
Cand primesc o nota de credit de reducere de pret care face referire la produse din stocul meu, o inregistrez ca o factura de discount (adica scad costul produselor din stoc, datoria la furnizor si TVA-ul dedus - mai bine zis, o tratez ca pe o factura cu minus dar care are efect numai valoric nu si cantitativ).



#9 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 31 January 2009 - 01:05 PM

Ai perfecta dreptate,este corect cum procedezi,nota de credit de la partrenerii din UE(care sunt,bineinteles,inregistrati in scop de TVA),poate fi tratata ca o factura de reducere de pret(de corectie) si este acceptat si de organele noastre fiscale.
Nu stiu cand vor putea fi acceptate astfel de documente si daca provin de la o societatea din Romania. :frusty:



#10 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 31 January 2009 - 01:17 PM

Multumesc Gama.

In cazul asta, pot sa inregistrez NC de protectie la stocul aflat la partenerii mei (carora le-am dat si eu corectie de pret deci am diminuat venitul) in sensul spus de mine la inceput - diminuarea cheltuielilor inregistrate in momentul vanzarii produselor pentru care am primit acum reducere de pret de la furnizor?



#11 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 31 January 2009 - 02:09 PM

Tu sa le faci factura de reducere partenerilor tai,nota de credit este valabila numai in sensul dinspre UE inspre Romania,daca partenerii tai(ma refer la clienti) sunt din Romania,trebuie sa faci factura cu minus pentru reducerea de pret,care in decontul de TVA se inreg.la regularizari privind perioadele fiscale precedente



#12 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 31 January 2009 - 03:47 PM

Vezi postareaGAMA, la Jan 31 2009, 02:09 PM, a spus:

Tu sa le faci factura de reducere partenerilor tai,nota de credit este valabila numai in sensul dinspre UE inspre Romania,daca partenerii tai(ma refer la clienti) sunt din Romania,trebuie sa faci factura cu minus pentru reducerea de pret,care in decontul de TVA se inreg.la regularizari privind perioadele fiscale precedente

Factura cu minus fac pentru clientii mei. Nu stiu insa daca nota de credit primita de la furnizor poate sa ajunga in contabilitate ca o diminuare de cheltuiala sau in venituri din sconturi (asa cum este acum).



#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 31 January 2009 - 04:30 PM

Codul fiscal 2009
Art.155
(10) Orice document sau mesaj care modifica si care se refera in mod specific si fara ambiguitati la factura initiala va fi tratat ca o factura.
(11) Romania va accepta documentele sau mesajele pe suport hartie ori in forma electronica drept facturi, daca acestea indeplinesc conditiile prevazute de prezentul articol.
-------------
Alin. (10) si (11) al art. 155 au fost introduse de pct. 65 al art. I din OUG 106 din 4 octombrie 2007, publicata in MO 703 din 18 octombrie 2007.

Norme metodologice 2009:
46. (1) Justificarea deducerii taxei se face numai pe baza exemplarului original al documentelor prevazute la art. 146 alin. (1) din Codul fiscal sau cu alte documente in care sunt reflectate livrari de bunuri sau prestari de servicii, inclusiv facturi transmise pe cale electronica in conditiile stabilite la pct. 73, care sa contina cel putin informatiile prevazute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal, cu exceptia facturilor simplificate prevazute la pct. 78. ..............
__________
Alineatul (1) a fost modificat prin art. unic lit. A pct. 9 din H.G. nr. 1618/2008.

Asadar, daca ai emis o Factura initiala pentru bunurile livrate sau serviciile prestate si ulterior faci modificari in sensul ca modifici valoarea inscrisa in factura initiala prin acordarea unor reduceri de pret, poti emite orice document sau mesaj in care sa se specifice acest lucru, facand referire si la factura initiala. Acest document sau mesaj este tratat ca o factura si beneficiarul poate deduce si TVA-ul aferent (exemplarul original al Facturii sau orice document legal intocmit care sa contina cel putin informatiile prevazute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal-pct. 46 alin(1) din Norme). Si Nota de credit de la furnizorul extern este un document valabil si acceptat de societatea pentru care a fost emis.



#14 chaos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 03 February 2009 - 09:39 PM

Multumesc.
Inteleg ca pot considera Nota de Credit de la furnizor o factura care face modificari a valorii unei facturi emise anterior?
In cazul asta, as putea reduce cheltuiala inregistrata cu marfa respectiva la momentul vanzarii cu valoarea reducerii de pret primita de la furnizor?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 February 2009 - 10:33 PM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL