Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
preluare acte de la o sc - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


preluare acte de la o sc


13 replies to this topic

#1 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 June 2008 - 12:46 PM

va rog sa ma ajutati:vreau sa fac contab la o sc;pana acum contab o facea alta pers.ce acte tb sa cer de la fosta contab.pt. ca eu sa fiu linistita ca pana acum totul a fost ok inreg,decl depuse,fisa mijl fix
mutumesc :thumbup:



#2 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 04 June 2008 - 05:03 PM

dupa ce ai actele constitutive ale societatii (sa sti despre administrator,asociati,ob.activitate ... )
ceri registrele obligatorii (registru ev.fiscala,registru unic, inventar, jurnal ... )
declaratiile depuse pana acum, inclusiv bilant
dupa analiza lor,poti sa incepi sa lucrezi

poate am omis lucruri importante
alte pareri




#3 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 June 2008 - 08:50 PM

si legat de mijloace fixe?
furnizori si clienti?



#4 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 04 June 2008 - 10:32 PM

da sa ai fisa la toate mijloacele fixe conduse la zi.
la furnizori si clienti, daca ai fisa contului la fiecare, o sa te ajute.



#5 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 June 2008 - 10:24 AM

mersi.alte pareri,va rog?



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2008 - 01:27 PM

exista o singura modalitate de a fi sigura 100% pt ceea ce preiei: bifezi in registrul jurnal fiecare act indosariat, iti faci o lista cu toate minunile ce tb sa existe deja si bifezi daca exista(hotarare aga de amortizare a chelt de constit - daca s-au amortizat, la fel pt toate imobilizarile existente, fise de evid a doc. cu regim special si decizie de numire a pers...bla, decl la oficiu combatere...bla, contracte de creditare, alte contracte - auto, pct de lucru, comerciale, bla...), ceri un certificat fiscal la zi sau iei o fisa de platitor, verifici vectorul si declaratiile 010, in fct de vector: decont tva, decl 100, 102, 103, bilanturi, 390, 392, 392, 394, intrastat, fd. mediu, etc, intri pe www.onrc. ro si verifici daca sunt probleme de sediu expirat, sit. fin. nedepuse, bla..., jurnalele de tva corespund sau nu cu deconturile, ref este completat la zi si corect...corespunde cu 101, dividende, impozit platit, fise la toate analiticele, contracte de munca, revisal, decl itm, acte aditionale, decizii, fise fiscale..., autorizatii de la primarie, mediu, etc-dupa caz...
offf, sunt foarte multe de verificat cand preiei o firma ce are deja activitate. crede-ma ca nu am scris aici nici jumatate din tot ceea ce exista, depinde de specificul fiecarei firme...
cred ca foarte important ar fi sa faci un proces-verbal de predare-primire...iar apoi faci cate o instiintare catre administrator ori de cate ori descoperi ceva lipsa sau nereguli.
Madalina



#7 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 June 2008 - 10:44 AM

doamne cate sunt! oricum mersi.
mai bine firma care nu a avut activitate,nu-i asa?
mersi frumos madalinab



#8 adinalucea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 April 2013 - 01:45 PM

Buna ziua,
Urmeaza sa preiau o societate mai mare si as fi vrut sa stiu daca exista o procedura anume de preluare, sau un act normativ care sa contina prevederi cu privire la aceasta procedura. Nu as vrea sa-mi scape ceva si ulterior sa apara probleme.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2013 - 02:06 PM

topice unite !

@alinalucea :
citeste mai sus
si aici : http://www.conta.ro/...acte-contabile/

ce buna e fct. de cautare ... dar nu vreti s-o folositi, dragilor ... :sad: desi e obligatorie pe acest forum !
sa ma supar ca va tot zic de ea, degeaba ... sau sa nu ma mai supar si sa dau direct sanctiune pt nerespectarea regulamentului priv. postarea ... :huh: ... hmm ??



#10 adinalucea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 April 2013 - 10:23 AM

Imi cer scuze, dar sunt noua pe aici si inca nu m-am obisnuit cu site-ul. Scuze inca odata.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2013 - 02:46 PM

ok ! :biggrin: te rog sa (re)citesti regulamentul daca crezi ca mai sunt unele aspecte despre forum pe care nu le stii inca..

ref. la intrebarea ta, te-ai lamurit ? :smile:



#12 adinalucea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 April 2013 - 11:05 AM

Multumesc pentru intelegere :smile: . In ce priveste intrebarea mea, inteleg ca nu este un act normativ care se reglementeze in mod special aceasta operatiune, asa cum de altfel nu gasisem nici eu dar am zis ca un plus de informatie nu strica :blush: , deci nu-mi ramane decat: atentie, atentie si iar atentie :wacko: .



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2013 - 11:25 AM

un act special pt asta nici eu nu stiu sa fie, dar ti se pot aplica art. din mai multe legi in cazul in care nu poti dovedi ca lipsa actelor vizate nu ti se datoreaza.

exista termen (30 zile) de refacere a evidentei distruse, pierdute... se pot aplica sanctiuni pt inreg. in contabilitate fara acte doveditoare (cf. legii contabilitatii), mai ales in cazul unor operatiuni intinse pe ambele per. - asta ca sa enumar doar 2 dintre riscurile la care te supui ca urmare a unei preluari mai putin riguroase :sad:

permite-mi un sfat : NICIODATA sa nu mizezi pe bunavointa celui de la care preiei actele contabile sau pe cea a patronului fiindca s-ar putea sa nu o primesti deloc si atunci e mai bine sa fii prudenta si sa-ti pazesti singura "spatele" :biggrin:
in contabilitate (meserie solicitanta si riscanta) bazandu-te doar pe tine te asiguri ca posibilitatea de a fi facuta raspunzatoare pt. fapte/lucruri ce nu-ti apartin, scade la minim posibil.
nu uita proverbul "paza buna trece primejdia rea ! " si fi cat mai prudenta fiindca, la o adica, altii te vor "sacrifica" fara sa clipeasca, pt a scapa ei de consecinte !



#14 adinalucea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 11 April 2013 - 10:57 AM

Iti multumesc mult pentru sfaturi, le voi avea cu certitudine in vedere pentru ca sigur izvorasc dintr-o mai vasta experienta decat a mea :smile: . Ma voi stradui sa nu-mi scape nimic din ceia ce ulterior imi poate ''dauna grav sanatatii'' :biggrin: .





4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL