Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECLARATIA DE CONSUM TOTAL ANUAL DE ENERGIE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DECLARATIA DE CONSUM TOTAL ANUAL DE ENERGIE

19 replies to this topic

#1 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 05 June 2008 - 09:51 AM

Pentru cine nu stia_pana acum_:Declaratia privind consumul total anual de energie pe 2007 trebuia depusa pana la 30.04.2008 la Agentia pentru conservarea energiei /sediu sau filialele teritoriale, cf.HG pt.aprobarea normelor metodologice de aplicare a legii 199/2000 publicata in MO 731 P I din 29.10.2007 .Conform spuselor celor de la agentie,in principiu ,ar trebui depusa doar de catre marii consumatori de energie ,dar "umbla vorba" ca garda amendeaza chiar si firmele mici care nu au depus aceasta declaratie...Din HG reiese ca toate firmele trebuie sa o depuna.Intreg consumul anual de energie electrica,termica,combustibili_carburanti ,gaze,pe anul trecut strebuie exprimat in tone echivalent petrol (tep) cu ajutorul coeficientilor de conversie specificati.Firmele care nu depasesc 200 tep total consum de energie in 2007 nu trebuie sa depuna si chestionarul anexat la formularul de raportare,doar declaratia.



#2 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 05 June 2008 - 11:08 AM

nu sunt destule declaratii ...mai trebuia sa apara una :smile: :sad: :pullhair: :thumbup:




#3 L'ady

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tg. Mures

Postat 05 June 2008 - 12:52 PM

Este vorba de Normele metodologice de aplicare a L.199/2000 aprobate prin HG 1259/2007 publicata in MO 731/29.10.2007 si care abroga H.G. nr.393/2002

Declaratia in cauza apare la art. 9 lit. d, insa eu inteleg ca trebuie sa declare cei care au consum de peste 200 tone echivalent petrol pe an...



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 05 June 2008 - 01:18 PM

Cristina m-ai facut sa citesc normele respective. Daca trecem peste o ambiguitate, obisnuita in legile noastre, s-ar putea interpreta ca toate firmele trebuie sa trimita anual acea declaratie din Anexa 1. Problema e ca nu exista nici o adresa sau e-mail unde o poti trimite. Dar, la un control, eu as spune ca normele au aparut in 2007, deci din 2008 noi incepem sa ne masuram energia, pe care o raportam incepand cu 2009. Art.12 din Legea 199/2000 spune ca informatiile privind consumul energetic se depun de catre consumatori la Agentie "la cerere". Se poate specula pe seama acestor ambiguitati.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2008 - 01:36 PM

hm...eu inteleg ca toti consumatorii de energie - persoane juridice...Ar fi interesant insa de analizat paragraful de la pct. d) unde prin folosirea conectorului ''si'' s-ar concluziona ceea ce spune L`ady :thumbup:
CAPITOLUL III - Obligațiile consumatorilor de energie
Art. 9. - Consumatorii de energie, persoane juridice, au obligația de a respecta următoarele prevederi:
a) sistemul propriu de măsură a consumurilor energetice trebuie să includă mijloace de măsură verificate metrologic pentru energie și combustibili (aparate, dispozitive, echipamente), care să permită închiderea unui bilanț energetic pe întregul contur cu o eroare mai mică de 5%;
b) sistemul propriu de evidență a consumurilor energetice trebuie să fie organizat astfel încât să se măsoare și să se înregistreze consumurile de energie și combustibili, defalcate pe fiecare tip în parte, cu totalizarea acestora pe fiecare lună calendaristică;
c) sistemul de monitorizare a consumurilor energetice trebuie să asigure prelucrarea datelor înregistrate privind evoluția producției și evoluția consumurilor de energie și combustibili, astfel încât să permită atât planificarea acestora, cât și calcularea indicatorilor de eficiență energetică de tip consum specific și/sau intensitate energetică, după caz;
d) consumatorii de energie trebuie să completeze și să transmită la filiala teritorială a Agenției Române pentru Conservarea Energiei competentă, până la data de 30 aprilie a fiecărui an, declarația de consum total anual de energie, a cărei machetă este prezentată în anexa nr. 1, și chestionarul de analiză energetică a consumatorului de energie, a cărui machetă este prezentată în anexa nr. 2, pentru consumatorii care folosesc o cantitate de energie mai mare de 200 tone echivalent petrol pe an. Aceste machete se pot modifica prin decizie a președintelui Agenției Române pentru Conservarea Energiei. Transmiterea declarației de consum total anual de energie și a chestionarului de analiză energetică a consumatorului de energie se va face cu respectarea strictă a confidențialității datelor incluse;
e) documentațiile cuprinzând înregistrări și prelucrări ale datelor privind consumurile de energie și combustibili, documentațiile cuprinzând bilanțuri energetice, programul propriu de eficiență energetică, precum și chestionarele de analiză energetică trebuie ordonate și arhivate astfel încât să poată fi puse la dispoziția reprezentanților Agenției Române pentru Conservarea Energiei, care le solicită cu ocazia unei vizite de lucru la sediul consumatorului de energie;
f) în situația unei vizite de lucru la sediul consumatorului de energie, trebuie asigurat în condiții normale accesul reprezentanților Agenției Române pentru Conservarea Energiei în spațiile de proiectare, producție, încercări, verificare finală și depozitare a aparatelor, echipamentelor și utilajelor cu rol în producere, transport, distribuție și consum de energie, precum și în locurile în care acestea sunt utilizate;
g) în cazul existenței unui sistem computerizat de monitorizare automată a consumului de energie și combustibili, care poate executa un bilanț energetic pe un anumit contur de consum, bilanțul executat în acest fel se poate lua în considerare ca bilanț oficial, după obținerea avizului din partea unei persoane fizice sau juridice având calitatea de auditor energetic autorizat;
h) în cazul în care consumatorul constată prin întocmirea balanței energetice faptul că valoarea consumului de energie total anual s-a modificat prin trecerea peste/sub nivelul de 200 tone echivalent petrol pe an sau prin trecerea peste/sub nivelul de 1.000 tone echivalent petrol pe an, această informație trebuie transmisă, însoțită de un memoriu tehnic justificativ, la sediul filialei teritoriale zonale a Agenției Române pentru Conservarea Energiei, pentru actualizarea categoriei de încadrare a consumatorului de energie, într-un interval de timp de maximum două luni calendaristice de la data întocmirii balanței energetice.
Art. 10. - Consumatorii care folosesc o cantitate de energie cuprinsă între 200 tone și 1.000 tone echivalent petrol pe an au obligația de a desemna un angajat propriu, cu pregătire tehnică superioară, ca persoană de contact cu reprezentanții Agenției Române pentru Conservarea Energiei.
Art. 11. - În vederea formării și actualizării bazelor de date energetice, operatorii economici cu activitate de distribuție și/sau furnizare de energie electrică, energie termică, combustibili și carburanți sunt obligați să pună la dispoziția Agenției Române pentru Conservarea Energiei, inclusiv a filialelor teritoriale, informații detaliate privind livrările de energie electrică, energie termică, combustibili și carburanți efectuate, cu precizarea, pentru fiecare client cu care au încheiat contractele de livrare, a cantităților livrate, precum și a perioadei sau datei de livrare, după caz.
Madalina



#6 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 05 June 2008 - 01:41 PM

Situatia este urmatoarea:cei de la respectiva agentie_vorbesc de filiala Cluj de care mai apartin si alte judete_spun ca sunt asaltati si sufocati de firme care-si depun in graba si la gramada aceste declaratii ,de frica amenzilor garzii financiare,care se pare ca a dat cateva amenzi deja unor firme micutele care nici macar habar n-aveau ca trebuie depuse si astfel de declaratii. In HG in cauza se stipuleaza ca societatile juridice vor depune anual astfel de declaratii iar cele cu un consum anual mai mic de 200 'tep' nu sunt obligati sa completeze i CHESTIONARUL atasat la declaratie,nu declaratia in sine.Acum iata o situatie hilara:cei de la Agentia Conservarii Energiei spun ca sunt obligati sa accepte declaratiile pe care VOR SA LE DEPUNA (!) micii consumatori pentru ca si ei au informatii despre amenzile date firmelor care nu le-au depus...desi doar Agentia ar fi indreptita sa dea amenzi si chiar daca sub titlul declaratiei se specifica faptul ca SE COMPLETEAZA LA SOLICITAREA AGENTIEI....Eh, ce sa faca sarmanul contribuabil cu un amarat de consum anual de 4- 5 'tep ' pe an ,sub vesnica amenintare a 'atotputernicei 'institutii numita Gatrda Financiara!Se pare ca nici o lege sau HG sau norma de aplicare nu este suficient de clara astfel incat sa se excluda (vesnicele) probleme de interpretare.Deci,.."ramane cum am stabilit"! ?!



#7 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2008 - 02:11 PM

ok, intr-un acces de nevoie de a pierde vremea :thumbup: am sapat un pic pe site-ul lor si la legislatie am gasit urmatorul regulament.
inclin sa cred acum ca L`ady are dreptate. in orice caz am trimis o intrebare prin email...daca vor raspunde, postez aici rezultatul.

Fisiere atasate


Madalina



#8 ramoramo76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 05 June 2008 - 02:54 PM

Vezi postareamadalinab, la Jun 5 2008, 03:11 PM, a spus:

ok, intr-un acces de nevoie de a pierde vremea :thumbup: am sapat un pic pe site-ul lor si la legislatie am gasit urmatorul regulament.
inclin sa cred acum ca L`ady are dreptate. in orice caz am trimis o intrebare prin email...daca vor raspunde, postez aici rezultatul.
Imi puteti trimite si mie un model de declaratie pe ramoramo76@yahoo.com? Multumesc



#9 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 05 June 2008 - 03:05 PM

Vezi postarearamoramo76, la Jun 5 2008, 03:54 PM, a spus:

Imi puteti trimite si mie un model de declaratie pe ramoramo76@yahoo.com? Multumesc
Ti-am trimis un model de declaratie pe adresa de mai sus acum cateva minute..



#10 ota

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 05 June 2008 - 05:41 PM

As avea o intrebare:
- In cazul unei firme care are contract de comodat si calculeaza procente din facturi, cu consumul de energie electrica aferente fiecarei luni din an, aceasta declaratie se face de firma ( numele acesteia nu apare pe factura) sau o face cel ce da in comodat spatiul ?????
:thumbup:



#11 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2008 - 06:48 PM

declaratia, de pe site-ul arce

Fisiere atasate


Madalina



#12 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 06 June 2008 - 09:55 AM

Vezi postareaota, la Jun 5 2008, 05:41 PM, a spus:

- In cazul unei firme care are contract de comodat si calculeaza procente din facturi, cu consumul de energie electrica aferente fiecarei luni din an, aceasta declaratie se face de firma ( numele acesteia nu apare pe factura) sau o face cel ce da in comodat spatiul ??
Toate persoanele juridice trebuie sa faca declaratia strict pentru consumul propriu de energie, conform contoarelor si a formulelor de calcul. Deci consumatorul si nu proprieratul face raportarea.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#13 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2008 - 10:22 AM

Ati innebunit?!?ce e asta, faza cu aruncatul pietrei si recupererarea ei?! asa de disperata a ajuns toata lumea incat cum apare o ALTA declaratie se bulucesc toti sa depuna, sa plateasca, sa faca?!?nici macar nu studiati, cu un ajutorul unui jurist sau nu despre ce e vorba?!?off..si ne mai miram de ce scade populatia tarii..



#14 arecibo38

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 August 2008 - 08:14 AM

V-ati intrebat cum puteti masura consumul de energie electrica pentru orice aparat din casa ? .... am gasit dispozitivului Eco-eye care este foarte simplu de utilizat.
Cu ajutorul lui se poate analiza in detaliu consumul de energie pentru orice echipament sau pentru toata casa !

[Masurare consum de energie electrica]

:)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 August 2008 - 08:45 AM
reclama neautorizata




#15 Madi_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 19 August 2008 - 10:29 AM

vai...o voi trimite cu intarziere...deci tot voi primi amenda in caz ca ! :frusty:



#16 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2008 - 11:49 AM

Vezi postareamadalinab, la Jun 5 2008, 02:36 PM, a spus:

CAPITOLUL III - Obligațiile consumatorilor de energie
Art. 9. - Consumatorii de energie, persoane juridice, au obligația de a respecta următoarele prevederi:
d) consumatorii de energie trebuie să completeze și să transmită la filiala teritorială a Agenției Române pentru Conservarea Energiei competentă, până la data de 30 aprilie a fiecărui an, declarația de consum total anual de energie, a cărei machetă este prezentată în anexa nr. 1, și chestionarul de analiză energetică a consumatorului de energie, a cărui machetă este prezentată în anexa nr. 2, pentru consumatorii care folosesc o cantitate de energie mai mare de 200 tone echivalent petrol pe an. Aceste machete se pot modifica prin decizie a președintelui Agenției Române pentru Conservarea Energiei. Transmiterea declarației de consum total anual de energie și a chestionarului de analiză energetică a consumatorului de energie se va face cu respectarea strictă a confidențialității datelor incluse;


ANEXA / Regulament
de constatare, notificare și sancționare a abaterilor de la prevederile Legii nr.199/2000 privind utilizarea eficientă a energiei, republicată, precum și de la reglementările tehnice pentru etichetarea aparatelor electrocasnice privind eficiența energetică

Art.3. ? Prevederile Regulamentului se aplică :
a) producătorilor, reprezentanților autorizați ai acestora, importatorilor de aparate în cazul în care producătorii nu au sediul în România, distribuitorii, și vânzătorii de utilaje și echipamente pentru care au fost elaborate reglementări tehnice privind eficiența energetică;
b) consumatorilor de energie, persoane juridice, care folosesc mai mult de 200 tone echivalent petrol pe an ;
c) autorităților administrației publice locale din localitățile cu o populație mai mare de 20.000 de locuitori;
d) agenților economici cu activitate de producere, transport sau distribuție a combustibililor și energiei ;
e) societăților de transport, precum și altor societăți care dețin mai mult de 10 autovehicule;
f) administratorilor clădirilor aflate în proprietate publică, persoane juridice.

Art. 8. - Principalele obiective ale controlului ARCE sunt:
? verificarea respectării obligațiilor ce le revin consumatorilor de energie, persoane juridice, pentru :
b) existența unui sistem propriu de evidență și monitorizare a consumurilor energetice;
? verificarea respectării obligațiilor ce le revin consumatorilor care folosesc mai mult de 200 tone echivalent petrol pe an privind existența bilanțului energetic realizat de o persoană fizică sau juridică autorizată.



#17 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2008 - 12:16 PM

Vezi postareaMadi_, la Aug 19 2008, 11:29 AM, a spus:

vai...o voi trimite cu intarziere...deci tot voi primi amenda in caz ca ! :frusty:
Te rog sa nu te mai dai cu capul de zid si sa citesti cu atentie capitolul III din norme, de unde reiese "definitia" consumatorului de energie" in contextul acestui act normativ, si pe urma daca se poate sa postezi la ce concluzie ai ajuns.
O zi buna



#18 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 August 2008 - 02:59 PM

Lege nr. 199/2000
privind utilizarea eficientă a energiei
CAPITOLUL I Dispoziții generale
Art. 2. - În sensul prezentei legi, termenii și expresiile de mai jos au următoarea semnificație:
g) consumator de energie - persoana fizică sau juridică care utilizează energie în vederea realizării unei unități de produs, bun sau serviciu, pentru terți, inclusiv pentru scopuri personale;

Inteleg ca orice persoana fizica autorizata sau persoana juridica este considerata consumator de energie.



#19 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 August 2008 - 03:22 PM

Vezi postareamadalinab, la Jun 5 2008, 03:11 PM, a spus:

ok, intr-un acces de nevoie de a pierde vremea :frusty: am sapat un pic pe site-ul lor si la legislatie am gasit urmatorul regulament.
inclin sa cred acum ca L`ady are dreptate. in orice caz am trimis o intrebare prin email...daca vor raspunde, postez aici rezultatul.

Regulamentul e publicat si in M.Of. Si inca din 2003 !!!! :thumbup:

Regulament
din 16/05/2003
de constatare, notificare și sancționare a abaterilor de la prevederile Legii nr. 199/2000 privind utilizarea eficientă a energiei, republicată, precum și de la reglementările tehnice pentru etichetarea aparatelor electrocasnice privind eficiența energetică

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 413 din 12/06/2003

Actul a intrat in vigoare la data de 12 iunie 2003



#20 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 August 2008 - 12:02 PM

Legea 199/2000 - CAPITOLUL VI - Obligațiile consumatorilor de energie

Art. 12. - Consumatorii de energie, persoane juridice, sunt obligați să dispună de un sistem propriu de măsură, evidență și monitorizare a consumurilor energetice și să pună la dispoziție Agenției Române pentru Conservarea Energiei și altor instituții abilitate, la cerere, informații privind consumurile energetice și indicatorii de eficiență energetică.
Art. 13. - (1) Consumatorii care folosesc o cantitate de energie cuprinsă între 200 t și 1.000 t echivalent petrol pe an sunt obligați să întocmească la fiecare 2 ani un bilanț energetic realizat de o persoană fizică sau juridică autorizată în condițiile prezentei legi.
(2) Consumatorii care folosesc o cantitate de energie mai mare de 1.000 t echivalent petrol pe an sunt obligați:
a) să numească un responsabil cu atribuții în domeniul gestiunii energiei și resurselor energetice, atestat de Agenția Română pentru Conservarea Energiei, în condițiile legii;
b) să efectueze anual un bilanț energetic elaborat de o persoană fizică sau juridică autorizată de Agenția Română pentru Conservarea Energiei, în condițiile legii.
(3) În cazul consumatorilor de energie care dețin subunități (sucursale, puncte de lucru, precum și alte sedii secundare) amplasate în mai multe puncte geografice, care nu sunt legate direct prin funcționalitate sau rețele energetice, fiecare subunitate situată într-un punct geografic diferit de al celorlalte subunități este considerată din punctul de vedere al obligațiilor ce îi revin ca unitate independentă. În acest sens, subunitățile vor avea obligația de efectuare a bilanțurilor energetice, de numire a unui responsabil cu atribuții în domeniul gestiunii energiei, respectiv de elaborare a programelor proprii de eficiență energetică, în funcție de consumul total anual de energie, conform prevederilor alin. (1) și (2).
(4) Coordonarea responsabililor în domeniul gestiunii energiei pentru consumatorii de energie care dețin subunitățile menționate la alin. (3) se va face numai de persoane atestate în domeniul gestiunii energiei.
Art. 14. - (1) Operatorii economici cu activitate de producere, transport sau distribuție a combustibililor și energiei sunt obligați să ia măsuri pentru:
a) reducerea consumului propriu de combustibili și energie;
b) promovarea energiei solare, eoliene, geotermale, a biomasei, a biogazului și a energiei produse din deșeuri menajere;
c) în condițiile convenite cu consumatorii, producătorii și furnizorii de energie electrică și termică au obligația de a desfășura activități de informare, consultanță, finanțare, precum și de a executa lucrări în vederea creșterii eficienței energetice în instalațiile ce le dețin.
(2) Societățile de transport, alte societăți, precum și unitățile administrației publice locale și centrale, care dețin mai mult de 25 de autovehicule, au obligația să dezvolte programe de monitorizare și gestiune a consumului de carburanți pentru grupul de vehicule deținut.
(3) În cazul entităților menționate la alin. (2), care dețin subunități (sucursale, puncte de lucru, precum și alte sedii secundare) amplasate în mai multe puncte geografice, fiecare subunitate situată într-un punct geografic diferit de al celorlalte subunități este considerată din punctul de vedere al obligațiilor ce îi revin ca unitate independentă. În acest sens, subunitățile vor avea obligația de dezvoltare a unor programe de monitorizare și gestiune a consumului de carburanți pentru grupul de vehicule deținut, conform prevederilor alin. (2).
Art. 15. - Administratorii clădirilor aflate în proprietate publică au obligația să ia măsuri pentru:
a) utilizarea eficientă a sistemului de încălzire și climatizare;
b) utilizarea materialelor de construcție eficiente energetic;
c) utilizarea aparatelor de măsură și reglare a consumului de energie;
d) elaborarea în condițiile legii, o dată la 5 ani, a unui bilanț energetic pentru clădirile cu suprafața desfășurată mai mare de 1.000 m2, dotate cu instalații de încălzire și climatizare aflate în exploatare.

Inteleg ca exista obligatii pentru tipurile de consumatori de mai sus, dar DECLARATIA se face la cerere. Deci, am scapat de declararea consumului de energie, dar nu si de alte obligatii ce ne revin, daca ne incadram in vreun tip de consumator expus mai sus, de exemplu SC cu mai mult de 25 de autovehicule.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL