Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fact. fitness - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


fact. fitness


14 replies to this topic

#1 Puscasu Gabi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 05 June 2008 - 04:13 PM

buna,

Am si eu o factura de prestari servicii ( servicii de fintess) . Cum sunt considerare aceste cheltuieli ? Dar Tva se deduce?

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 06 June 2008 - 06:12 PM




#2 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 June 2008 - 04:34 PM

eu am avut fact de prest servicii (era de fapt ab la fitness) si le-am introdus in 628 si tva(dar pe fact nu se specifica ca era ab la fitness)




#3 zolly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 05 June 2008 - 05:49 PM

Vezi postareailiam, la Jun 5 2008, 02:34 PM, a spus:

eu am avut fact de prest servicii (era de fapt ab la fitness) si le-am introdus in 628 si tva(dar pe fact nu se specifica ca era ab la fitness)
chelt nedeductibile, tva nedeductibil

sau impozitat la salarii.



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2008 - 11:47 PM

nedeductibile, fiindca nu sunt cheltuieli care sa aduca venit la firma.



#5 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2008 - 08:05 AM

Eu le bag pe cheltuieli sociale (2% limita deductibilitate)



#6 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 06 June 2008 - 08:48 AM

Eu am intalnit un caz, care mie mi se pare cam bizar, dar poate nu stiu eu...:
-mai nou cu declaratiile 100 si 102, persoana care tinea evidenta contabila, introducea sumele din aceste declaratii in conturi analitice de banca (cu inchiderea celor de clasa 4 aferente):
Ex: % = 5121.100
444
441
% =5121.102
4311
4312
etc si apoi cand efectua plata le :inchidea 5121.100=5121, 5121.102=5121
-si avea cateva cheltuili de transport efectuate de catre asociat (in acelasi timp si angajat), pe care ulterior le factura altei societati cu care avea contract de prestari servicii (iar chelt de transport contribuiau la efectuarea serviciilor), pana aici nimic deosebit....dar contabila nu inregistra sumele cheltuite pt transport in societate, ci le platea asociatul (care imprumuta astfel firma pt efectuarea acestor cheltuieli). Adica nu se inregidtrau in contabilitate ca si cheltuiala, ci doar se decontau...???????

Daca a mai auzit cineva ceva :smile: .....astept posta romana :thumbup:



#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 06 June 2008 - 10:33 AM

Vezi postareamihael@, la Jun 6 2008, 08:05 AM, a spus:

Eu le bag pe cheltuieli sociale (2% limita deductibilitate)
Abonamentul la fitness nu cred ca e cheltuiala sociala ci, mai degraba, un lux. Termenul "sociala" cred ca indica un ajutor dat unei persoane in situatii dificile sau la evenimente deosebite din viata sa. Vezi exemplificarile din Normele la CF, punctul 39:
- cheltuielile sociale în limita unei sume stabilite prin aplicarea unei cote de până la 2% asupra fondului de salarii realizat anual și acordate pentru salariații proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă, sub forma: ajutoarelor de înmormântare, ajutoarelor pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, ajutoarelor pentru bolile grave sau incurabile, inclusiv proteze, ajutoarelor pentru naștere, tichetelor de creșă [,,,], cadourilor pentru copiii minori ai salariaților, cadourilor oferite salariatelor, contravalorii transportului la și de la locul de muncă al salariatului, costului prestațiilor pentru tratament și odihnă [...]
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 06 June 2008 - 03:02 PM

Vezi postareasasha, la Jun 6 2008, 09:48 AM, a spus:

Eu am intalnit un caz, care mie mi se pare cam bizar, dar poate nu stiu eu...:
-mai nou cu declaratiile 100 si 102, persoana care tinea evidenta contabila, introducea sumele din aceste declaratii in conturi analitice de banca (cu inchiderea celor de clasa 4 aferente):
Ex: % = 5121.100
444
441
% =5121.102
4311
4312
etc si apoi cand efectua plata le :inchidea 5121.100=5121, 5121.102=5121
-si avea cateva cheltuili de transport efectuate de catre asociat (in acelasi timp si angajat), pe care ulterior le factura altei societati cu care avea contract de prestari servicii (iar chelt de transport contribuiau la efectuarea serviciilor), pana aici nimic deosebit....dar contabila nu inregistra sumele cheltuite pt transport in societate, ci le platea asociatul (care imprumuta astfel firma pt efectuarea acestor cheltuieli). Adica nu se inregidtrau in contabilitate ca si cheltuiala, ci doar se decontau...???????

Daca a mai auzit cineva ceva :smile: .....astept posta romana :thumbup:
Conturile 43*,44*..se debiteaza la plata efectiva ,nu la declararea sumelor datorate Deci atunci cand se efectueaza plata se inregistreaza 43* si 44*=5121 /analitic banca .Analiticele bancare ar trebui sa sa se refere la bancile la care are conturi deschise societatea ,din care vireaza sumele si nu la conturile de trezorerie ale Ministerului Finantelor ,in care se vireaza!l In legatura cu transportul efectuat de asociat(=angajat),intrebarea este daca a efectuat transportul in calitate de angajat ?sau n-are legatura.??cheltuielile de transport facturate ulterior clentilor ,sigur ca trebuiau inregistrate in contabilitate la efectuarea lor,daca au o baza legala,un document(o factura ,un bon de carburant,un decont de cheltuieli,etc)...



#9 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2008 - 06:24 PM

Vezi postareanopris, la Jun 6 2008, 11:33 AM, a spus:

Abonamentul la fitness nu cred ca e cheltuiala sociala ci, mai degraba, un lux. [...]
Sunt de acord cu tine, nopris, dar din pct. meu de vedere se poate interpreta un pic textul de lege. Si imi sustin afirmatia cu urmatorul exemplu: avem in vedere o societate ai carei salariati isi desfasoara activitatea la birou(de ex. o soc. de ctb :thumbup: ). Ca urmare a faptului ca statul pe scaun 8h/zi, 5 zile/sapt poate duce la diverse probleme fizice(de ex. afecteaza coloana, rinichii, etc.) s-a stabilit(prin roi, cim) ca angajatii sa beneficieze de un soi de tratament - preventiv - de ex. fitness 2 ore/sapt, sau gimnastica medicala...Dpdv fiscal incadrez aceste cheltuieli la cele sociale cu deducerea resp.
Eu nu sustin in mod deosebit interpretarea aceasta, tocmai de aceea am spus si repet ca sunt de acord cu nopris, dar ar fi o portita pentru situatii de genul asta. Totodata exista si un revers in sensul ca aceste prestatii pot fi considerate avantaje salariale, ceea ce nu suna tocmai placut pentru ambele parti.
Nu am avut situatia aceasta, deci nu am nici experienta unui control pe aceasta tema, dar ar fi interesant de aflat care este pozitia organului de control.
Madalina



#10 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 02 July 2008 - 02:34 PM

Vezi postareailiam, la Jun 5 2008, 04:34 PM, a spus:

eu am avut fact de prest servicii (era de fapt ab la fitness) si le-am introdus in 628 si tva(dar pe fact nu se specifica ca era ab la fitness)
Cheltuielile cu prestari servicii nu sunt deductibile decat daca exista un contract cu firma prestatoare.
Iar fitnessul, prin extensie, ar putea fi considerata cheltuiala deductibila (sociala) daca este prevazut in Contractul colectiv de munca, astfel incat toti angajatii sa poata avea acces. Altfel nu cred ca e corect sa fie considerata nici cheltuiala sociala nici cheltuiala care este in scopul realizarii de profit.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#11 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2008 - 02:55 PM

Buna ideea, ceva de genul asta ar elimina orice fel de discutii. Numai ca prin Contractul colectiv poti introduce prevederi care sa se aplice numai la o anumita categorie de salariati (departament, felul muncii, locul muncii, etc); nu scrie nicaieri ca trebuie sa aplici acelasi tratament tuturor, bineinteles atata timp cat limitarea nu pote fi interpretata ca discriminare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 January 2009 - 04:51 PM
citare mesaj anterior

Dragos



#12 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 06 January 2009 - 01:16 PM

Patronul firmei la care la lucrez a plecat in vacanta si mi-a adus factura de cazare si bonuri de benzina,a fost cu masina personala si vrea banii pe aceste facuri si eu nu stiu pe ca baza as putea sa-i dau acesti bani,ca sa fac delegatie,trebuie ordin de delegatie stampilat,daca le trec pe nedeductibile,atunci ar trebui sa trec suma ca si dividend,as putea oare protocol?
:thumbup: De explicat ca nu se poate nu am cui.Ma ajutati va rog cu ceva idee,mentionez ca este si angajat al firmei.Va multumesc.



#13 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 06 January 2009 - 03:13 PM

Cheltuieli de protocol pot fi doar pentru clienti, ceea ce nu e cazul aici.
Parca s-a scris undeva pe forum despre dreptul conducatorilor de a nu fii necesara stampila clientului pe formularul delegatiei (decont). Dar nu gasesc acum legea si nu stiu daca e valabil doar pentru bugetari sau pentru toate firmele. In cazul ca e valabil, iar patronul e si conducatorul unitatii, ai putea face delegatia ulterior, cu avans zero, dar cu returnarea ulterioara a cheltuielilor facute (cu acte legale si in limitele stabilite de Codul fiscal).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2009 - 04:22 PM

fiind salariat, daca aveai trecuta in CIM clauza de chelt. concediul platit, te incadrai chelt. sociale in limita a 2% din fd de salarii, astfel :

CF,
Cheltuieli
Art. 21.
................
c) cheltuielile sociale, în limita unei cote de până la 2%, aplicată asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare. Intră sub incidența acestei limite, cu prioritate, ajutoarele ...............
În cadrul acestei limite, pot fi deduse și cheltuielile reprezentând: ................., costul prestațiilor pentru tratament și odihnă, inclusiv transportul, pentru salariații proprii și pentru membrii de familie ai acestora, ajutoare .....................

Definirea veniturilor din salarii,
Art. 55.
.................
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităților naturale, ajutoarele pentru bolile grave și incurabile, ajutoarele pentru naștere, veniturile reprezentând cadouri pentru copiii minori ai salariaților, cadourile oferite salariatelor,
contravaloarea transportului la și de la locul de muncă al salariatului, costul prestațiilor pentru tratament și odihnă, inclusiv transportul pentru salariații proprii și membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariații proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă.......................

incearca sa-i faci retroactiv act aditional, daca mai poti, incepand cu luna dec. 2008 (banuiesc ca in dec a plecat), desi cred ca ai sanse minime ca cineva sa-ti mai inreg. actul adit. resp. cu data de o luna in urma ...



#15 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 08 January 2009 - 09:58 AM

Merci mult.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL