Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cladiri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


cladiri


142 replies to this topic

#141 zaqqq

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 September 2011 - 02:32 PM

Buna ziua,

Un raspuns la o problema...am o cladire achizitionata in 2007 careia i-am facut reevaluare in 2010, de la 200.000 lei la 80.000 lei, astfel incat in 2010 am avut o cheltuiala nedeductibila (6813) de 120.000, fiindca nu aveam rezerve din reevaluare aferente acestei cladiri, pe care sa le reduc.

In 2011 obtin autorizatie de demolare, costurile demolarii le includ in cheltuieli, ajustez si TVA-ul dedus in 2007...trec si valoarea cladirii demolate pe cheltuieli...intrebarea fiind ce fac cu cei 120.000 lei de anul trecut, considerati nedeductibili la acea vreme...ii las si uit de ei...sau suma o recuperez acum cu ocazia demolarii cladirii...evident...fiscal...sau daca e cazul si contabil...desi nu stiu cum as putea face asta.



#142 cireasav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 October 2011 - 06:01 PM

buna seara dragi colegi
si... AJUTOR

societatea mea a cumparat in luna iulie, de la o persoana fizica, un spatiu comercial in valoare de 130.000 lei. in spatiul comecial achizitionat va desfasura activitate sa il va inchiria, pana atunci insa, s-a gindit ca spatiu are nevoie de modernizari pe care in lua august le-a si inceput.

nelamuririle mele

ce fel de proces verbal fac la intrarea spatiului comecial in societate? receptie, receptie provizorie?

spatiul il trec in 231 unde adun si celelalte lucrari de modernizare sau in 212?

cand ii incep amortizarea ?

cu sumele platite la notar si cadastru maresc valoarea spatiului sau le trec ca si cheltuieli ale perioadei?

in speranta ca voi primi raspunsuri, VA MULTUMESC




#143 alina79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 13 October 2011 - 10:58 AM

Vezi postareazaqqq, la 13 September 2011 - 02:32 PM, a spus:

Buna ziua,

Un raspuns la o problema...am o cladire achizitionata in 2007 careia i-am facut reevaluare in 2010, de la 200.000 lei la 80.000 lei, astfel incat in 2010 am avut o cheltuiala nedeductibila (6813) de 120.000, fiindca nu aveam rezerve din reevaluare aferente acestei cladiri, pe care sa le reduc.

In 2011 obtin autorizatie de demolare, costurile demolarii le includ in cheltuieli, ajustez si TVA-ul dedus in 2007...trec si valoarea cladirii demolate pe cheltuieli...intrebarea fiind ce fac cu cei 120.000 lei de anul trecut, considerati nedeductibili la acea vreme...ii las si uit de ei...sau suma o recuperez acum cu ocazia demolarii cladirii...evident...fiscal...sau daca e cazul si contabil...desi nu stiu cum as putea face asta.

Contabil nu ai de facut nimic, fiscal nu uiti de ei (fiscul nu s-ar supara oricum :)), se recupereaza valoarea ramasa fiscala, ca si o "cheltuiala" deductibila

art.24 alin 15) Pentru mijloacele fixe amortizabile, deducerile de amortizare se determină fără a lua în calcul amortizarea contabilă. Câștigurile sau pierderile rezultate din vânzarea ori din scoaterea din funcțiune a acestor mijloace fixe se calculează pe baza valorii fiscale a acestora, diminuată cu amortizarea fiscală. Pentru mijloacele fixe cu valoarea contabilă evidențiată în sold la data de 31 decembrie 2003, amortizarea se calculează în baza valorii rămase neamortizată, pe durata normală de utilizare rămasă, folosindu-se metodele de amortizare aplicate până la această dată.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL