Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cladiri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cladiri


142 replies to this topic

#1 elenyki

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2007 - 02:16 PM

Buna ziua lume!!
Am si eu o intrebare legata de acest topic.
Am un mijloc fix (imobil-cod1.6.1) achizitionat in 2005 si pe care doresc sa-l vand. Desi nu s-a amortizat integral (doar 17 luni) as dori sa stiu daca pot sa-l vand la o valoare mai mica decat valoarea de cumparare.
Daca puteti sa-mi spuneti baza legala care ma obliga sau nu sa fac acesta tranzactie in 2007.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 25 February 2009 - 11:22 AM




#2 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 26 January 2007 - 06:56 PM

Vezi postareaelenyki, la Jan 12 2007, 02:16 PM, a spus:

Buna ziua lume!!
Am si eu o intrebare legata de acest topic.
Am un mijloc fix (imobil-cod1.6.1) achizitionat in 2005 si pe care doresc sa-l vand. Desi nu s-a amortizat integral (doar 17 luni) as dori sa stiu daca pot sa-l vand la o valoare mai mica decat valoarea de cumparare.
Daca puteti sa-mi spuneti baza legala care ma obliga sau nu sa fac acesta tranzactie in 2007.


DACA GASESTI PORTITA... ANUNTA-MA SI PE MINE

SUNT INTERESATA

MERCI

Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#3 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 April 2007 - 07:51 PM

Vezi postareaelenyki, la Jan 12 2007, 03:16 PM, a spus:

Buna ziua lume!!
Am si eu o intrebare legata de acest topic.
Am un mijloc fix (imobil-cod1.6.1) achizitionat in 2005 si pe care doresc sa-l vand. Desi nu s-a amortizat integral (doar 17 luni) as dori sa stiu daca pot sa-l vand la o valoare mai mica decat valoarea de cumparare.
Daca puteti sa-mi spuneti baza legala care ma obliga sau nu sa fac acesta tranzactie in 2007.

Poti sa vinzi activul cu ce valoare vrei, nu esti conditionat(a) de nimic. Doar ca la scaderea din gestiune a mijl fix val amortizata o treci pe 281.. iar cea neamortizata o treci in ct 6583.



#4 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 07 September 2007 - 10:43 AM

Va rog, daca poate sa ma ajute cineva :notworthy:
Vand o cladire care a fost reevaluata la 31.12.2004.
Valoarea ramasa neamortizata e deductibila?
Vanzarea a fost hotarata de AGA dar nu s-a organizat licitatie.
Multumesc muuult petru ajutor.



#5 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 18 September 2007 - 02:28 PM

Vezi postareaOlguta, la Sep 7 2007, 11:43 AM, a spus:

Va rog, daca poate sa ma ajute cineva :pullhair:
Vand o cladire care a fost reevaluata la 31.12.2004.
Valoarea ramasa neamortizata e deductibila?
Vanzarea a fost hotarata de AGA dar nu s-a organizat licitatie.
Multumesc muuult petru ajutor.


NU ! E deductibila numai amortizarea pana la data vanzarii! Tb sa mai deduca si cumparatorul ceva :notworthy:



#6 Aligiv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:Constanta, Romania

Postat 02 October 2007 - 08:58 AM

Valoarea din scriptic, nereevaluata , a unei cladiri construite in 1938 este de 35 lei. Cum se poate stabili valoarea actualizata a acestei cladiri ?



#7 mirelavasile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 02 October 2007 - 09:05 AM

Ai nevoie de reevaluare, care se face de regula de catre un evaluator autorizat.



#8 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2007 - 09:33 AM

Buna ziua, am primit factura de la furnizor pentru avans cumparare imobil, ce inregistrari trebuie sa fac? factura a fost achitata
dupa 7 zile prin banca. Multumesc



#9 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 08 October 2007 - 10:55 AM

la data facturii: 232 = 404
la data platii: 404=5121
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#10 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 08 October 2007 - 11:24 AM

Iar daca ai si TVA pe factura, este taxare inversa (4426 = 4427). Tva-ul aferent avansurilor pt achizitii care in mod normal sunt cu taxare inversa, e tot cu taxare inversa.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#11 xtrix

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 10 October 2007 - 08:00 AM

Vezi postareaJojo, la Sep 18 2007, 03:28 PM, a spus:

Vezi postareaOlguta, la Sep 7 2007, 11:43 AM, a spus:

Va rog, daca poate sa ma ajute cineva :sad:
Vand o cladire care a fost reevaluata la 31.12.2004.
Valoarea ramasa neamortizata e deductibila?
Vanzarea a fost hotarata de AGA dar nu s-a organizat licitatie.
Multumesc muuult petru ajutor.


NU ! E deductibila numai amortizarea pana la data vanzarii! Tb sa mai deduca si cumparatorul ceva :smile:
Esti sigur Jojo? In ce baza?



#12 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 18 October 2007 - 03:27 PM

daca vand un mj fix( cladire) cumparata in 2006 si neamortizata ,catre o pers fiz( sunt soc neplatitoare de tva) tb sa platesc acel impozit specificat pt vz imobilelor mai devreme de 3 ani?
care este regimul tva-ului.? nu facturez cu tva , pt ca nu mi se pare corect
pt a vinde mj fixe tb specificat ceva in obiectul de cativitate al firmei?
multumesc



#13 cris_td

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:constanta

Postat 25 November 2007 - 06:31 PM

Totusi daca patronul nu doreste ca reevaluarea sa se faca de catre o societate de specialitate, se poate face majorarea valorii cladirii cu rata inflatiei?



#14 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 November 2007 - 07:58 PM

nu



#15 bsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 10 January 2008 - 10:05 PM

Buna ziua
In 2004 am achizitionat o cladire careia i-am inceput amortizarea. Problema e ca in anul 2007, printr-o hotarare judecatoreasca definitiva, fostul proprietar al cladirii a castigat-o din nou. Cheltuielile cu amortizarea inregistrate raman bune inregistrate sau ar trebui sa le fac nedeductibile, considerand ca nu aveam dreptul de deducere? Cum fac notele contabile de scoatere din functiune a amijlocului fix?
Multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 04 September 2008 - 05:46 PM




#16 madlene784

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 14 January 2008 - 06:02 PM

buna seara. conform H.G. 1597/2007, vanzarea-cumpararea de terenuri si cladiri se face cu TVA.
la pct 82 (10) scrie ca: "In cazul livrarilor de cladiri, parti de cladiri sau terenuri de orice fel pentru care au fost incasate avansuri si/sau au fost emise facturi pentru valoarea totala sau partiala in regim de taxare inversa pana la 31 dec 2007 inclusiv, dar formalitatile legale pentru transferul titlului de proprietate de vanzator la cumparator sunt indeplinite dupa 1 ian 2008, se aplica regimul normal de taxa numai pentru diferenta dintre valoarea livrarii si valoarea avansurilor incasate/sumelor inscrise in facturi emise pana la data de 31 dec 2007 inclusiv"
INTREBAREA ESTE? Putem emite in luna dec o factura fara TVA, cu taxare inversa, doar pe baza unui contract semnat intre parti? Nu trebuie un contract autentificat la notar? (este vorba de vanzarea unui teren+cladire)
Multumesc!



#17 bsimona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 16 January 2008 - 08:08 PM

Vezi postareabsimona, la Jan 11 2008, 12:05 AM, a spus:

Buna ziua
In 2004 am achizitionat o cladire careia i-am inceput amortizarea. Problema e ca in anul 2007, printr-o hotarare judecatoreasca definitiva, fostul proprietar al cladirii a castigat-o din nou. Cheltuielile cu amortizarea inregistrate raman bune inregistrate sau ar trebui sa le fac nedeductibile, considerand ca nu aveam dreptul de deducere? Cum fac notele contabile de scoatere din functiune a amijlocului fix?
Multumesc anticipat!
Chiar nu ma poate ajuta nimeni? :lostit (13):



#18 nitu denisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 153 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:muzica

Postat 18 January 2008 - 01:35 PM

daca am cumparat o hala pe 20 decembrie o pot inregistra la valoare din factura si sa fac abstractie de raportul de evaluare care oricum e facut la inceputul lunii pe data de 05 si sa reevaluez la sfarsitul anului urmator? (raportul e facut pt ipoteca de la banca)
denisa



#19 gabif

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:cluj

Postat 14 February 2008 - 06:37 PM

Hala o inregistrezi la valoarea din factura; raportul de evaluare facut de evaluatorul bancii este ptr creditul pe care l-ai contractat. In viitor resp decembrie poti sa reevaluezi hala dar treb sa angajezi un evaluator autorizat.



#20 zuxy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 February 2008 - 04:58 PM

Salutare la toti,

Prima data scuze daca s-a mai tratat acest subiect, si eu nu am fost in stare sa-l gasesc pe forum. Dar va rog ajutati-ma si pe mine, mai ales ca in ale conturilor si urmarirea legislatie sunt cam varza.
Deci, in anul 2005 o microintreprindere, platitoare de TVA, a achizitionat cu 170.000 ron un apartament, de la o persoana fizica. Anul acesta a aparut situatia de a vinde acelasi apartament, catre o persoana fizica. Simplu la prima vedere, dar cum suntem in Romania apar semnele de intrebare:

- microintreprinderea va vinde cu TVA sau fara TVA acest apartament ? (a se vedea cod fiscal art.141 (2) lit f)
- imobilul poate fi vandut sub valoare contabila, sa zicem la 100.000 ron? daca da, in ce conditii?
- microintreprinderea va plati doar impozitul pe venit, de 2,5% din suma incasata pe vanzarea apartamentului?
- mai trebuie sa fiu atent si la alte aspecte ''ascunse'' cu privire la aceasta operatiune? (cea de depasire a plafonului de 100.000 euro/an pt micro l-am luat deja in calcul)

Va tare multumesc de pe acum pentru ajutor si sfaturi.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL