Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxare TVA prestator strain - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Taxare TVA prestator strain

1 reply to this topic

#1 FloriU

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 June 2008 - 11:47 AM

Buna ziua

Revin cu problema mea, poate ma indruma cineva (am intrebat si la ANAF si nu stiu..)
Prestatorul strain cu care am incheiat contract pentru servicii in Rom. are deschis si un punct de lucru in Rom. si acum imi spune ca nu poate factura fara TVA.
Eu am inregistrat la fisc contractul in care se stipuleaza fara TVA (pe baza adresei de la fisc din tara de origine).
Acum prestatorul vrea sa factureze cu TVA! Care este regimul TVA in aceasta situatie?
Va multumesc



#2 AVRAM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 16 June 2008 - 01:19 PM

[daca prestatorul are punct de lucru in Romania si este inregistrat in scopuri de tva , atunci obligatoriu iti va factura cu tva







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL