Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare facturi emise anul trecut - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrare facturi emise anul trecut

8 replies to this topic

#1 Andy 1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 10 June 2008 - 01:21 PM

va rog sa-mi spuneti daca se mai pot inregistra facturi emise anul trecut. au fost ratacite si s-au gasit acum. se mai poate face ceva?



#2 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 10 June 2008 - 02:06 PM

Le inregistrezi dar fara sa-ti afecteze cheltuielile din 2008.Le inregistrezi pe contul 1174,aceasta pierdere nu se poate recupera din profitul brut pe parcursul anului,se va acoperi din profitul net la inchiderea exercitiului financiar.




#3 Andy 1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 10 June 2008 - 02:15 PM

imi cer iertare dar am uitat sa precizez ca unitatea la care lucrez este o fundatie. schimba asta cu ceva datele problemei? eventual puteti sa-mi scrieti si formula contabila? Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 July 2009 - 08:06 AM




#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2008 - 05:10 PM

Nu schimba datele problemei. Ctb. asociatiilor si fundatiilor este reglementata prin Ordin 1829/2004(pana in dec,2007), respectiv Ordin 1969/2007(in prezent). Iata extrasele pe care trebuie sa le aveti in vedere:

39. - Principiul independenței exercițiului. Trebuie să se țină cont de veniturile și cheltuielile aferente exercițiului financiar, indiferent de data încasării sau plății acestor venituri și cheltuieli.

Corectarea erorilor contabile
55. - (1) Corectarea erorilor constatate în contabilitate se efectuează pe seama rezultatului reportat.
(2) Erorile din perioadele anterioare sunt omisiuni și declarații eronate cuprinse în situațiile financiare anuale ale entității pentru una sau mai multe perioade anterioare rezultând din greșeala de a utiliza, sau de a nu utiliza, informații credibile care:
a) erau disponibile la momentul la care situațiile financiare anuale pentru acele perioade au fost aprobate spre a fi emise;
b) ar fi putut fi obținute în mod rezonabil și luate în considerare la întocmirea și prezentarea acelor situații financiare anuale.
Astfel de erori includ efectele greșelilor matematice, greșelilor de aplicare a politicilor contabile, ignorării sau interpretării greșite a evenimentelor și fraudelor.
(3) În cazul corectării de erori care generează deficit contabil reportat, acesta trebuie acoperit înainte de efectuarea oricărei repartizări de excedent.
În notele la situațiile financiare anuale trebuie prezentate informații suplimentare cu privire la erorilor constatate.
(4) Corectarea erorilor aferente exercițiilor financiare precedente nu determină modificarea situațiilor financiare ale acelor exerciții.
(5) În cazul erorilor aferente exercițiilor financiare prcedente, corectarea acestora nu presupune ajustarea informațiilor comparative prezentate în situațiile financiare. Informații comparative referitoare la poziția financiară și performanța financiară, respectiv modificarea poziției financiare, sunt prezentate în notele explicative.


in ordinul amintit exista planul de conturi si functiunea conturilor, asa incat va recomand sa-l cititi.

Contul 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența rezultatului provenit din corectarea erorilor contabile, distinct pentru activitățile fără scop patrimonial și activitățile cu destinație specială.
Contul 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile" este un cont bifuncțional.
Contul 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile" se debitează prin creditul conturilor:
401 "Furnizori"
462 "Creditori diverși"
Alte conturi în care urmează să se evidențieze corectarea erorilor
- cu rezultatul nefavorabil provenit din corectarea erorilor contabile, aferente anilor precedenți.
Contul 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile" se creditează prin debitul conturilor:
461 "Debitori diverși"
Alte conturi în care urmează să se evidențieze corectarea erorilor
- cu rezultatul favorabil provenit din corectarea erorilor contabile, aferente anilor precedenți.
Soldul debitor al contului reprezintă rezultatul nefavorabil din corectarea erorilor contabile, iar soldul creditor, rezultatul favorabil din corectarea erorilor contabile.
Madalina



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2008 - 05:22 PM

Vezi postareaangelabiris, la Jun 10 2008, 03:06 PM, a spus:

Le inregistrezi dar fara sa-ti afecteze cheltuielile din 2008.Le inregistrezi pe contul 1174,aceasta pierdere nu se poate recupera din profitul brut pe parcursul anului,se va acoperi din profitul net la inchiderea exercitiului financiar.
ignorand faptul ca e fundatie, angela eu zic ca daca inreg. fact. pe 1174 trebuie sa refaca si decl. 101 - daca e pl. de imp. pe profit, caz in care isi poate recupera pierderea la fiecare termen de plata al imp. pe profit (adica trimestrial)
daca ar fi fost micro putea sa ramana pe 1174 pt. a respecta independenta exercitiului financiar sau chiar sa le inreg. pe chelt fiindca, dpv fiscal, nu plange statul daca a repartizat divid. mai multe aferente anului trecut si are de platit 16% imp. la ele, asta daca ar fi avut divid. de repartizat ... sunt mai multe variante de analizat aici, in fct. de sit. concreta.

am comentat cum ar fi fost daca nu era fundatie (la fundatie chiar nu ma pricep), dar punctul tau de vedere nu mi s-a parut complet :thumbup:



#6 Andy 1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 11 June 2008 - 12:06 PM

Va multumesc foarte mult pentru ajutor. Imi este de un real ajutor.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 June 2008 - 05:12 PM




#7 elitecenter

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 July 2009 - 05:26 PM

Buna ziua,
Daca tot suntem la facturi emise anul trecut as vrea sa va intreb si eu ceva.
Anul trecut (2008)in noiembrie am infiintat un club sportiv non profit, dar toate cheltuielile pe care le-am suportat eu cu privire la constituirea clubului nu le-am inregistrat in contabilitate anul trecut, iar la sfarsitul anului am dat declaratie la finante ca nu am avut activitate, eu mai pot sa le inregistrez anul acesta?

Va rog un raspuns



#8 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 17 July 2009 - 07:39 PM

Le poti inregistra anul acesta prin 117.
Mai multe detalii vezi pe postarea madalinab :lostit (13):



#9 eronika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 18 July 2009 - 12:45 PM

Sunt de aceeasi parere cu leu50. O duminica placuta !

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 29 July 2009 - 08:07 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL