Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu medical pt accident de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu medical pt accident de munca


10 replies to this topic

#1 adymaia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta
  • Interests:calatoriile, locurile linistite cu multa verdeata, filmele vechi

Postat 11 June 2008 - 07:58 AM

buna ziua

am de calculat un concediu medical pentru accident de munca, cod indemnizatie 3. Se poate sa ma ajutati cu informatii privind calculul acestui concediu. Nu m-am mai intalnit cu aceasta situatie si nu stiu de unde sa incep. Codul CAEN pt firma care plateste acest concediu este 2523.

astept cu interes raspunsul dvs.



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2008 - 11:02 AM

Baza de calcul se determina la fel ca la orice alt CM (veniturile pe 6 luni) singurele diferente sunt: fondul care il suporta (FAAMBP) daca depaseste 3 zile si faptul ca angajatorul suporta doar primele 3 zile.
Lege nr. 346 din 05/06/2002 actualizata in special cu O.U.G. nr. 91/2007

Dragos



#3 adymaia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta
  • Interests:calatoriile, locurile linistite cu multa verdeata, filmele vechi

Postat 11 June 2008 - 11:29 AM

Vezi postareanegocont, la Jun 11 2008, 12:02 PM, a spus:

Baza de calcul se determina la fel ca la orice alt CM (veniturile pe 6 luni) singurele diferente sunt: fondul care il suporta (FAAMBP) daca depaseste 3 zile si faptul ca angajatorul suporta doar primele 3 zile.
Lege nr. 346 din 05/06/2002 actualizata in special cu O.U.G. nr. 91/2007
MULTUMESC PENTRU RASPUNS! Se declara si pe declaratia de CAS, sau face numai obiectul declaratiei de concedii medicale?



#4 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2008 - 11:43 AM

Da, apare si pe CAS (FAAMBP-ul este un fond administrat tot de casa de pensii).
Dragos



#5 movy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 May 2010 - 10:05 AM

ma poate ajuta cineva cu un calcul al contributiilor in cazul unui accident de munca:

salariul brut = 5.057
nr zile lucrate = 5
salar zile lucrate = 1.099
media zilnica = 14,1250
nr zile concediu accident de munca
= 18
zile suportate firma
= 3
zile suportate faambp = 15
indemnizatie firma = 14,1250 * 3 * 80% = 34
indemnizatie faambp = 14,1250 * 15 * 80% = 171

va multumesc



#6 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 29 June 2010 - 04:50 PM

Imi poate da cineva indicatii cum arv trebui sa arate nota contabila pentru conc.medical cu accident de munca? Am in aceeasi luna doi salariati in CM, unul cu 3 zile care se suporta din FS = 270 lei, iar un altul care a avut accid. de munca si are 15 zile c med din care 3 suporta socieetatea di Fs = 212 lei iar 12 zile se suporta din FNUASS=848 lei. Mentionez ca am dedus suma de 248 lei din contrib. pt. accid.de mca ramanad de recuperat de la Casa de pensii 600 lei.



#7 BOBY77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:Sport, muzica.

Postat 09 November 2010 - 02:56 PM

Am si eu o intrebare legat de un concediu medical pentru accident de munca (cod 03), este vorba de 5 zile lucratoare, 3 platite de firma si 2 din faambp, si acum intrebarea :
- cum se plateste contributia la asigurari sociale de sanatate pentru suma platita de firma, respectiv platita din fondul faambp
Am citit legile 346/2002 si 95/2006 si am gasit urmatoarele informatii :
Legea 95/2006:

Art. 213
(1)Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuției:
a)toți copiii până la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani până la vârsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenții de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenți și dacă nu realizează venituri din muncă;
...
(2)Sunt asigurate persoanele aflate în una dintre următoarele situații, pe durata acesteia, cu plata contribuției din alte surse, în condițiile prezentei legi:
b)se află în concediu pentru incapacitate temporară de muncă, acordat în urma unui accident de muncă sau a unei boli profesionale;c)se află în concediu pentru creșterea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani și în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea de către copil a vârstei de 3 ani;
d)execută o pedeapsă privativă de libertate sau se află în arest preventiv;
e)persoanele care beneficiază de indemnizație de șomaj;
f)sunt returnate sau expulzate ori sunt victime ale traficului de persoane și se află în timpul procedurilor necesare stabilirii identității;
g)persoanele care fac parte dintr-o familie care are dreptul la ajutor social, potrivit Legii nr. 416/2001, cu modificările și completările ulterioare;
h)pensionarii, pentru veniturile din pensii până la limita supusă impozitului pe venit;
i)persoanele care se află în executarea măsurilor prevăzute la art. 105, 113, 114 din Codul penal; persoanele care se află în perioada de amânare sau întrerupere a executării pedepsei privative de libertate, dacă nu au venituri.


Art. 260
(la data 24-set-2007 Art. 260 din titlul VIII, capitolul V, sectiunea 1 a fost reglementat de Ordinul 617/2007 )
(1)Contribuția datorată pentru persoanele prevăzute la art. 213 se suportă după cum urmează:

a)de către bugetul de stat, pentru persoanele prevăzute la art. 213 alin. (2) lit. c), d), f), i) și j), iar pentru persoanele prevăzute la art. 213 alin. (2) lit. h) începând cu 1 ianuarie 2011;
b)de către angajator sau din fondul de asigurare pentru accidente de muncă și boii profesionale constituit în condițiile legii, pentru persoanele prevăzute la art. 213 alin. (2) lit. b);...
"

Asta ar insemna ca pentru sumele platite de angajator (primele 3 zile de incapacitate temporara de munca) va suporta angajatorul iar pentru toate celelalte ca plati contributia la sanatate fondul de accidente de munca si boli profesionale?

Multumesc,
B.



#8 ddumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 13 December 2010 - 03:05 PM

Va rog sa ma ajutati la calcularea contributiilor pentru un concediu medical tip 03-accident de munca:
Salar realizat: 91
Zile lucrate: 5
Indemnizatie boala firma: 54
Zile platite de firma: 3
Indemnizatie FAAMBP: 252
Zile platite de FAAMBP: 14

CAS individual: 91 * 10.5% = 10
CAS angajator: 91 * 20.8% = 19

CASS angajator: (91+54+252) * 5.2% = 21

Problema apare la CASS individual:
CASS individual pt. timpul lucrat: 91 * 5.5% = 5 - apare pe statul de plata si se scade din venit
Dar:
Conform L95/2006 art. 260 alin.3 se calculeaza o contributie ( a asiguratului, judecand dupa valoarea coeficientului - 5,5 % ) la asigurarile de sanatate care se suporta din FAAMBP si ar trebui adaugata la contributia ce se vireaza la sanatate. Desi legea 95 spune ca aceasta contributie se datoreaza "asupra indemnizației pentru incapacitate de muncă datorată unui accident de muncă sau unei boli profesionale" ( eu inteleg toata suma primita pe concediul medical, si cea suportata de angajator si cea din FAAMBP - adica (54 + 252) * 5.5% = 17), programul celor de la CNPAS (Declaratii BASS_FAABMP vers. 10.03) calculeaza numai la suma primita din FAAMBP ( adica 252 * 5.5% = 14). Dar sa zicem ca programul are dreptate.
Casa de pensii zice ca acesta contributie numai se calculeaza, se scade din contributia la FAAMBP si se vireaza la Casa de sanatate, nu se retine de la angajat!
Intrebarea este: pe unde se adauga aceasta contributie in listele care se predau la Casa de sanatate? In anexa 1A, unde se afiseaza CASS individual, apar 2 randuri:
- radul 1, cu Categoria de asigurat S, pentru timpul lucrat, in cazul meu 5 lei
- radul 2, cu Categoria de asigurat AM, pentru accidentul de munca. Am intrebat la Casa de sanatate, iar doamnele de acolo au fost foarte ferme: se trece 0. In cele din urma, am convenit sa adun suma la randul 1, desi acolo ar fi suma corespunzatoare fondului de salarii. Ma puteti ajuta?
Va multumesc.



#9 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 05 April 2011 - 07:56 AM

E prima data cand am un caz de concediu medical in urma unui accident de munca.
In decl. 112 vad ca se calculeaza si o contributie de sanatate de 5.5% asupra indemnizatiei de CM accident suportata de catre angajator .
Stiam ca se calc.5.5% la suma indemnizatiilor suportate din FAAMBP.
Stiti cumva de cand se calc 5.5% sanatate si la indemnizatia suportata de angajator si eventual in ce oug/lege se introduce contributia?
Multumesc



#10 Iluzia40

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 April 2011 - 09:26 AM

Vezi postareaanda2004, la Apr 5 2011, 08:56 AM, a spus:

E prima data cand am un caz de concediu medical in urma unui accident de munca.
In decl. 112 vad ca se calculeaza si o contributie de sanatate de 5.5% asupra indemnizatiei de CM accident suportata de catre angajator .
Stiam ca se calc.5.5% la suma indemnizatiilor suportate din FAAMBP.
Stiti cumva de cand se calc 5.5% sanatate si la indemnizatia suportata de angajator si eventual in ce oug/lege se introduce contributia?
Multumesc

OG 117/2010
Alte sume pentru care se calculează și se reține contribuția de asigurări sociale de sănătate
Art. 296.17
(1) Se datorează și se reține contribuție deasigurări sociale de sănătate pentru indemnizațiile pentruincapacitate temporară de muncă, acordate în urma unuiaccident de muncă sau a unei boli profesionale.
(2) Contribuția de asigurări sociale de sănătate prevăzută laalin. (1) se suportă de către angajator sau din fondul deasigurare pentru accidente de muncă și boli profesionaleconstituit în condițiile legi



#11 bizonu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 May 2011 - 09:00 AM

Buna ziua,

Am nevoie de ajutor. Cat ii procentul la un CM cu codul de indemnizatie 03???

Cuantumul indemnizatiei de boala in cazul accidentelor de munca si al bolilor profesionale se stabileste prin aplicarea procentului de 80% asupra bazei de calcul.

In lipsa avizului CPAS sau de DSP, calculul si plata acestor drepturi de asigurari sociale, desi reglementate de Legea nr. 346/2002, se face potrivit O.U.G. nr. 158/2005, modificata si completata, ca boli obisnuite.
In momentul clarificarii situatiei juridice a concediului medical acordat, are loc o decontare a cheltuielilor intre casa teritoriala de pensii si casa de sanatate.

Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca cauzata de boala obisnuita reprezinta 75% din media veniturilor din ultimele 6 luni ce constituie baza de calcul a concediului medical (art. 17 alin. (1) din O.U.G. nr. 158/2005).

Eu inca nu am primit avizul Casei de Pensi, nu am decat 2 zile de CM pe aprilie din care doar 1 zi lucratoare, l-am platit cu 100%, persoana s-a aflat in coma cateva zile. Intrebarea mea ii cu cat ar fi corect sa-l platesc? 75%,80% sau 100%. Tinand cont ca pana maine trebuie depusa declaratia si vor mai urma multe concedii in viitor.

Multumesc,






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL