Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
publicare bilant ONG - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


publicare bilant ONG

12 replies to this topic

#1 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 30 March 2005 - 02:13 PM

stie cineva unde mai trebuie depus/publicat bilantul ptr ONG, in afara de exemplarul inregistrat la finante? in lege scrie ca trebuie publicat, conform legii... dar unde??

va multumesc anticipat.
alina



#2 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 07 April 2005 - 10:29 AM

Chiar nu s-a intalnit nimeni cu aceasta problema? m-ar ajuta mult sa primesc un raspuns ..... :(

alina



#3 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 April 2005 - 10:49 AM

Pentru S.C. bilantul trebiue depus la O.R.C., cred ca e valabil si pentru ONG-ri.



#4 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 07 April 2005 - 12:06 PM

problema este ca asociatia noastra s-a infiintat la primarie si Judecatorie, si nu la ORC, deci nu are "J2 si probabil nu este in baza de date de la ORc. la depunerea bilantului la DGFP au zis ca nu trebuie dus la ORC.

multumesc oricum ptr mesaj
alina



#5 cudu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 July 2005 - 02:33 PM

pentru ONG trebuie sau nu depus bilantul si la 30 iunie, sau doar cel de sfarsit de an.



#6 antonela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 11 July 2005 - 02:57 PM

si la 30 iunie daca a avut activitate de la 01.01.2005-30.06.2005
iar formularele ca la sc ,vezi ca trebuie depus si la reg comertului bilantul anual



#7 mirelaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 July 2005 - 11:37 PM

cudu a spus:

pentru ONG trebuie sau nu depus bilantul si la 30 iunie, sau doar cel de sfarsit de an.
Reglementare din 22/12/2003
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 66bis din 27/01/2004
Reglementare contabila pentru persoanele juridice fara scop patrimonial
SECÞIUNEA 4
APROBAREA, SEMNAREA, DEPUNEREA ªI PUBLICAREA
SITUAÞIILOR FINANCIARE ANUALE


4.1. - Situaþiile financiare anuale se semneazã de persoana responsabilã cu întocmirea acestora.
4.2. - Situaþiile financiare anuale se însuºesc de organul de administrare, semnate de conducãtorul acestuia ºi aprobate de adunarea generalã.
4.3. - Organul de administrare elaboreazã pentru fiecare exerciþiu financiar un raport care conþine, în principal, urmãtoarele:
a) o analizã fidelã a evoluþiei activitãþii pe durata exerciþiului financiar ºi a situaþiei unitãþii la încheierea acestuia;
B) informaþii privind evenimente importante survenite dupã încheierea exerciþiului financiar, care au afectat activitatea unitãþii;
c) informaþii asupra evoluþiei probabile a activitãþii persoanei juridice fãrã scop patrimonial;
d) informaþii referitoare la filialele persoanei juridice fãrã scop patrimonial.
4.4. - Raportul administratorilor se aprobã de organul de administrare ºi se semneazã de conducãtorul acestuia.
4.5. - Situaþiile financiare anuale, însoþite de raportul administratorilor pentru exerciþiul financiar respectiv, sunt supuse spre aprobare adunãrii generale.
4.6. - Situaþiile financiare anuale ale persoanelor juridice fãrã scop patrimonial sunt supuse, potrivit legii, verificãrii ºi certificãrii de cãtre cenzori sau de cãtre auditori financiari, dupã caz.
4.7. - Un exemplar al situaþiilor financiare anuale, însoþit de raportul administratorilor, raportul cenzorilor sau auditorilor financiari, dupã caz, ºi de procesul-verbal al adunãrii generale, este trimis, în termenul prevãzut de lege, unitãþilor teritoriale ale Ministerului Finanþelor Publice unde persoana juridicã fãrã scop patrimonial este înregistratã.
4.8. - Organul de administrare se va asigura cã, dupã aprobare (depunere), situaþiile financiare anuale sunt publicate în condiþiile prevãzute de reglementãrile legale.


In consecinta, eu am inteles ca situatiile financiare la ONG sunt anuale si se depun la M.Fin.



#8 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 12 July 2005 - 06:56 AM

eu tin evidenta unei fundatii si de ceva vreme nu se mai depune situatiile financiare la 30.06.
depunerea lor se face la directiile financiare judetene si nu la adm. financiara, cel putin asa este la Calarasi.



#9 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 12 July 2005 - 07:24 AM

antonela, ai putea sa-mi spui baza legala ptr depunerea bilanturilor la ONG si mai ales si la 30.06? eu anul trecut l-am intocmit doar pe cel anual, si l-am depus doar la Finante. la ORC mi-au zis ca la ei nu trebuie depus.
alina



#10 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 12 July 2005 - 12:46 PM

ok! am aflat unde se depun bilanturile fundatiilor si anume la judecatoriile prin care s-au infiintat unde au si registrul de evidenta a asociatiilor si fundatiilor.
la mine le-a depus doamna care este presedintele fundatiei.



#11 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 12 July 2005 - 03:35 PM

multumesc mariana, o sa incerc si eu la Sibiu. stii cumva termenul in care trebuia depus? (eu nu l-am depus nici pe cel din 2003 :cry: , ptr ca pana acum nu a stiut nimeni sa ma lamureasca, nici macar cei de la finante ..) se primeste vreo amenda ptr. nedepunere??
alina



#12 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 13 July 2005 - 07:55 AM

presedinta fundatiei le-a depus si ea cu intirziere(chiar pe mai multi ani si doamna de acolo nu a comentat) dar cred ca nu prea se executa aceasta obligatie, asa ca ei zic multumesc, cel putin asa este la Calarasi.
La REG. COM. se depun doar bilanturile pentru societatile infiintate in baza legii 31



#13 maribu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:timisoara
  • Interests:iinformare

Postat 13 July 2005 - 04:26 PM

"cudu" a spus:

pentru ONG trebuie sau nu depus bilantul si la 30 iunie, sau doar cel de sfarsit de an.
ONG-urile nu depun bilant la 30 iunie






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL