Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ordonanta Guvernului nr. 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ordonanta Guvernului nr. 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare


9 replies to this topic

#1 radu80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 18 June 2008 - 07:43 AM

Incasarile in valuta care depasesc plafonul impus de art. 5 alin. 2 din OG 15/1996 intra sub incidenta acestei ordonante ? Hotararea nr. 2.185 din 30 noiembrie 2004
privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 si 6 din Ordonanta Guvernului nr. 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare prevad faptul ca operațiunile de încasări și plăți în valută nu intră sub incidența prevederilor ordonanței.
Va multumesc!



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2008 - 08:30 AM

ai gasit singur raspunsul, nu? :thumbup: daca vrei o confirmare incearca o cautare pe forum.

Madalina



#3 radu80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 18 June 2008 - 10:14 AM

Vezi postareamadalinab, la Jun 18 2008, 09:30 AM, a spus:

ai gasit singur raspunsul, nu? :thumbup: daca vrei o confirmare incearca o cautare pe forum.
da...dar Garda financiara a sanctionat firma cu amenda de 5000 ron...



#4 danbonta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 202 Postari:

Postat 18 June 2008 - 11:06 AM

Ma intereseaza si pe mine subiectul. Nu ti-au spus exact in baza carui act normativ ti-au dat amenda? POate exista un alt act care reglementeaza platile si incasarile in valuta.
Timpul este cel mai bun profesor, din pacate el isi omoara toti elevii.



#5 CRIS TIMISOARA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 18 June 2008 - 12:13 PM

poate ne spui ce a scris garda in raport, care sunt motivele....

un alt act care reglementeaza valuta este REGULAMENTUL nr. 4 din 1 aprilie 2005 privind regimul valutar



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2008 - 12:46 PM

radu, poate ca nu plafonul a fost problema...ideea este ca nu mai exista plafon de casa.
Madalina



#7 radu80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 19 June 2008 - 10:43 AM

Vezi postareaCRIS TIMISOARA, la Jun 18 2008, 01:13 PM, a spus:

poate ne spui ce a scris garda in raport, care sunt motivele....

un alt act care reglementeaza valuta este REGULAMENTUL nr. 4 din 1 aprilie 2005 privind regimul valutar
au motivat prin art. 5 alin. 2 din OG 15/1996 ...si am vazut ca si in Regulamentul BNR peste 15.000 euro este contraventie...



#8 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 19 June 2008 - 03:45 PM

Vezi postarearadu80, la Jun 18 2008, 11:14 AM, a spus:

Vezi postareamadalinab, la Jun 18 2008, 09:30 AM, a spus:

ai gasit singur raspunsul, nu? :thumbup: daca vrei o confirmare incearca o cautare pe forum.
da...dar Garda financiara a sanctionat firma cu amenda de 5000 ron...

Asa am patit si eu, dar ii poti da in judecata tocmai pe baza acestei ordonante. Firma a castigat procesul si amenda in suma de 5000 de ron a fost restituita.

Aceasta postare a fost editata de irina petcu: 19 June 2008 - 03:46 PM

irina



#9 Geta L

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 November 2010 - 12:46 PM

As dori sa-mi confirmati daca urmatoarea interpretare a pct 3, lit. a din Normele metodologice ale OG 15/1996, aprobate prin HG 2185/2004, este corecta:
- in situatia in care contul curent al unui agent economic este blocat iar acesta are plati urgente de efectuat, mai mari de 5000 lei, catre alt agent economic (plati de care depinde asigurarea continuitatii activitatii), acestea se pot efectua prin depunere de numerar direct in contul furnizorului in cauza;
- in acest fel, plata efectuata poate fi mai mare de 5000 lei (deci neplafonata), singura conditie de respectat fiind legalitatea documentelor justificative;
Multumesc!



#10 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 November 2010 - 11:48 AM

Vezi postareaGeta L, la Nov 22 2010, 12:46 PM, a spus:

As dori sa-mi confirmati daca urmatoarea interpretare a pct 3, lit. a din Normele metodologice ale OG 15/1996, aprobate prin HG 2185/2004, este corecta:
- in situatia in care contul curent al unui agent economic este blocat iar acesta are plati urgente de efectuat, mai mari de 5000 lei, catre alt agent economic (plati de care depinde asigurarea continuitatii activitatii), acestea se pot efectua prin depunere de numerar direct in contul furnizorului in cauza;
- in acest fel, plata efectuata poate fi mai mare de 5000 lei (deci neplafonata), singura conditie de respectat fiind legalitatea documentelor justificative;
Multumesc!


plati in numerar direct in contul beneficiarului nu intra in plafonul de plați de 5000/10000 lei
OG 15/1996 art 5
sunt exceptate următoarele operațiuni:
- depunerile în conturile persoanelor juridice, deschise la societățile comerciale bancare, care pot fi făcute și de alte persoane juridice, neplafonat;
- cheltuielile de deplasare în interes de serviciu, în limita sumelor cuvenite pentru plata transportului, a diurnei, a indemnizației și a cazării pe timpul deplasării, precum și a cheltuielilor neprevăzute, efectuate în acest sens;
- cheltuielile de protocol ocazionate de organizarea de conferințe, de simpozioane și de alte asemenea acțiuni, în condițiile baremurilor stabilite de normele legale în vigoare.
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL