Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu fara plata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu fara plata

8 replies to this topic

#1 cris2279

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 June 2008 - 10:53 AM

Salut,
Am o intrebare: exista un numar maxim de zile concediu fara plata pe an? Avem un salariat care lucreaza si in alta parte si cateodata are nevoie de zile libere ca sa poata face fata; el ca sa nu consume zilele de concediu platit si le ia neplatite.
Va multumesc anticipat.



#2 mariacristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:București

Postat 18 June 2008 - 11:29 AM

Codul muncii:
ART. 148 – Concediile fara plata

(1) Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata.

(2) Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National 2007-2010
ART.61

3) Pentru rezolvarea unor situatii personale, salariatii au dreptul la concedii fara plata




#3 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 June 2008 - 02:54 PM

majoritatea firmelor trec un numar maxim de 30 de zile de concediu fara plata.



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2008 - 05:14 PM

Am vazut firme care au tinut si 4-5 luni pe an in fara plata ( in fara plata erau patroni care nu aveau bani de impozite )



#5 georgiana_abfashiondesign

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 July 2008 - 02:39 PM

Conf. CCM UNIC la nivel national pe anii 2007- 2010, art. 61 alin(2): Salariatii au drepul la 30 zile CFP, acordat o singura data, ptr pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior. Acest concediu se poate acorda si fractionat, la cererea salariatului. :frusty:

Aceasta postare a fost editata de georgiana_abfashiondesign: 07 July 2008 - 02:46 PM




#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 July 2008 - 03:31 PM

In concluzie, concediul fara plata pentru rezolvarea problemelor personale nu este limitat legal decat de o eventuala mentiune in acest sens in contractul colectiv de munca al intreprinderii sau al ramurii sau in regulamentul intern. Problema e daca intreprinderea e de acord cu CFP lungi. Unii nu pot sa-si ia CO pt. ca nu au inlocuitor. Mai e o problema: daca concediul fara plata e mai mare de 30 de zile se face suspendarea contractului individual de munca?
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#7 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2008 - 04:13 PM

Din cate stiu eu CFP se trece ca intrerupere pe cartea de munca indiferent de perioada, nu numai daca depaseste 30 de zile.
Chestia cu 30 de zile e o specificatie din somaj si se refera la CM care depaseste 30 de zile.

Esti sigur de chestia cu 30 de zile ?

Aceasta postare a fost editata de negocont: 07 July 2008 - 04:15 PM

Dragos



#8 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 17 September 2008 - 10:18 AM

Buna ziua!Suntem un centru de calificare si avem formatori cu un cim de 2 ore.In perioada 01.06.2008-31.08.2008 i-am bagat in concediu fara plata ei neavand cursanti.Acum ii mai pot baga in continuare pe cei care nu incep cursuri nici in aceasta toamna?Ii mai pot baga in concediu fara plata?
astept parerile dvs.



#9 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 17 September 2008 - 03:43 PM

Art. 148. - (1) Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata.
(2) Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

acuma depinde ce aveti dumneavoastra in CCM sau ROI






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL