Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
In ce hal isi bate CECCAR-ul joc de noi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


In ce hal isi bate CECCAR-ul joc de noi

92 replies to this topic

#1 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 18 June 2008 - 03:19 PM

http://www.curentul.ro/index.php/Actualita...t-contabil.html



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2008 - 05:08 PM

Concret, candidații care obținuseră nota 5 sau media 6 au fost promovați, ceea ce a făcut ca gradul de promovabilitate să crească de la 15 la 31,57%, adică dublu față de numărul real de candidați promovați în mod real (n.r. - de această inginerie nu au beneficiat candidații cu note și medii peste 9). În mod surprinzător, la ședința Biroului Permanent din data de 19 octombrie 2007, președintele CECCAR, Marin Toma, a reușit să mai crească acest procent, în ciuda opoziției unor profesori care fac parte din Biroul permanent al CECCAR, prin promovarea a încă 443 de candidați care, deși beneficiaseră ilegal de o mărire a notelor, obținuseră la o disciplină medii între 5,5 și 5,99. Astfel, Marin Toma spera ca gradul de candidați promovați să ajungă la 43%, pentru ca fondurile instituției pe care o conduce să fie chiar peste cele din anul în curs" (facsimil).

Sunt convins ca unele teze au beneficiat de chestia asta, dar in cazul meu nu este valabila.
Am picat cu 2 sutimi, am obtinut media 6.98, nu am avut nicio nota sub 6, iar la contestatie nu s-a modificat nimic.

Dragos



#3 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2008 - 08:42 PM

am citit si nu imi vine sa cred. Am luat examenul de acces in 2007 si maine sustin examenul de aptitudini .... sunt foarte dezamagita de ceea ce vad .....



#4 dienuk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 24 June 2008 - 03:06 PM

poate ne scrii si noua , dar sincer impresiile acestui examen.Stiu ca au participat multi de la fin si garda,si ca s-a lucrat cu cartile pe ,masa.Toata lumea zice ca e foarte greu,dar pina la urma cu contestatii se rezolva.



#5 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 24 June 2008 - 03:35 PM

Eu am picat anul trecut cu media 8.76,a doua pe judetul Arges,la contestatie la drept aveam doar 5.80 nu mi-au dat 6,00 s-a discutat la greu inclusiv cu presedintele comisiei care intra peste tot in sali,supraveghetoarea salii,am dat chiar si telefoane sa aflam raspunsurile,tot degeaba



#6 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2008 - 08:42 PM

la noi s-a putut "misca" ceva in prima zi, a doua zi - nu prea. Dar stiu sali in care nu s-a putut misca deloc.
Sincer, examenul de acces mi s-a parut mai greu decat cel de aptitudini.



#7 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2008 - 08:49 PM

Vezi postareaiuli73, la Jun 24 2008, 04:35 PM, a spus:

Eu am picat anul trecut cu media 8.76,a doua pe judetul Arges,la contestatie la drept aveam doar 5.80 nu mi-au dat 6,00 s-a discutat la greu inclusiv cu presedintele comisiei care intra peste tot in sali,supraveghetoarea salii,am dat chiar si telefoane sa aflam raspunsurile,tot degeaba
cu tot respectul, la disciplina "drept" daca faceai toate studiile de caz din cartea de acces era imposibil sa gresesti. A fost o disciplina unde nu s-a dat decat din carte.



#8 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 26 June 2008 - 07:09 AM

Avem doi (doua) colegi (e) de forum (negocont si iuli73) care desi au fost foarte aproape de a promova examenul din septembrie la contestatie nu au beneficiat de ce se spune in articolul din Curentul. Oare nu este o intoxicatie a unora din CECCAR care vizeaza functii inalte din conducere? Nu vreau - Doamne fereste! - sa-i iau apararea presedintelui actual al CECCAR (sunt convinsa ca nu e "usa de biserica") dar avem doua cazuri concrete de persoane care mai aveau nevoie de cateva sutimi pt. a lua examenul si totusi nu l-au luat, deci nu au beneficiat de "ingineria" de care se spune in Curentul!



#9 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2008 - 09:53 AM

am dat si eu exam in toamna.am luat si pot sa spun ca nu a fost greu.de ce au picat atatia?pentru ca s-au inscris si foarte multi doar asa ca au auzit ei ca se poate copia cum zicea cineva cu cartile pe masa si si-au incercat si ei norocul.spun asta pt.ca,exemplu concret,era un tanar care venise la exam si chiar inainte de a intra in sala intreba la ce materii se da,la cate materii,cerea si el saracu un pix,a ramas surprins cand a vazut ca noi aveam si calculator de birou la noi......etc.
asa ca poate ca el erau si mai multi si poate intr-o situatie si mai si......
eu am fost si la cursuri organizate de ceccar.
si tot din aceasta cauza au fost si f.multi candidati.au venit si toti cei care au term facult fara nici un pic de experienta,altii care nu fac diferenta intre conturile 401,404,409 (asta am auzit printre colegi)
asteptam mai multe pareri de la cei care au dat exam.



#10 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2008 - 11:19 AM

eu am dat examenul si sustin ce ai spus, si mie mi s-a intamplat sa cunosc colegi .... aerieni ..... am scris si mai sus

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 26 June 2008 - 03:00 PM




#11 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2008 - 12:11 PM

1. - nu a spus nimeni ca examenul a fost greu; poate doar tampit dar greu nu.
2. - problema nu este faptul ca au picat persoanele care habar nu aveau de nimic; Problema esta ca multi dintre astia au luat, au luat si unii care nu au fost nici macar prezenti (daca va uitati pe liste atenti o sa vedeti cine...).
3. - o alta problema este ca au picat unii colegi pregatiti.Daca va utati atent pe listele alea o sa vedeti o colega care a luat peste 9 la cinci dintre materii si a picat la control sau la audit, nu mai stiu; oricum la conta avea 10. Persoana aceasta a picat si la contestatie nici nu au bagat-o in seama.
Intr-adevar sustin si eu spusele voastre... aveti dreptate...

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 26 June 2008 - 03:00 PM

Dragos



#12 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2008 - 02:57 PM

eu nu inteleg ''in ce hal isi bate ceccar-ul joc de noi''.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 26 June 2008 - 03:01 PM




#13 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 02 July 2008 - 11:05 AM

Vezi postareamihavesa, la Jun 26 2008, 12:19 PM, a spus:

eu am dat examenul si sustin ce ai spus, si mie mi s-a intamplat sa cunosc colegi .... aerieni ..... am scris si mai sus


Colegi ,,aerieni'' care isi pun o sacosa cu carti pe masa ? O sacosa cu carti de unde copiaza ? Asa de aerieni au fost unii din colegii mei la examenul de apitutdini la proba scrisa :frusty:
vioreld



#14 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 July 2008 - 11:39 AM

Vezi postareavioreld, la Jul 2 2008, 02:05 PM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Jun 26 2008, 12:19 PM, a spus:

eu am dat examenul si sustin ce ai spus, si mie mi s-a intamplat sa cunosc colegi .... aerieni ..... am scris si mai sus


Colegi ,,aerieni'' care isi pun o sacosa cu carti pe masa ? O sacosa cu carti de unde copiaza ? Asa de aerieni au fost unii din colegii mei la examenul de apitutdini la proba scrisa :frusty:

cine a pus sacosa cu carti pe masa? candidatii?



#15 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 July 2008 - 01:23 PM

dar titlul topicului este in ce hal isi bate CECCAR-ul joc de noi,si eu tot nu inteleg cu ce isi bate joc CECCAR-ul de noi.poate ca cine a initiat topicul stie......



#16 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2008 - 01:40 PM

Vezi postareailiam, la Jul 2 2008, 01:23 PM, a spus:

dar titlul topicului este in ce hal isi bate CECCAR-ul joc de noi,si eu tot nu inteleg cu ce isi bate joc CECCAR-ul de noi.poate ca cine a initiat topicul stie......

Tu ori esti de la CECCAR ori esti greu/a de cap.
Tie nu ti se pare o bataie de joc sa vezi cu ochii tai ca o persoana declarata absenta la prima proba, sa apara ca admisa dupa a doua proba; ULTIMA PE LISTA. Nu ti se pare o bataie de joc sa vezi cum sunt aprobate contestatii cu diferente de peste un punct si la tine sa nu se poata gasi o diferenta de 12 sutimi. Nu ti se pare bataie de joc faptul ca o persoana care are la materiile principale (conta, fiscalitate, drept, etc.) note peste 9 sa pice din cauza unei materii cum ar fi auditul. Faptul ca promovabilitatea la examen a fost doar de 15% nu ti se pare o bataie de joc (oare asa prosti or fi fost candidatii de anul trecut si asa de buni erau candidatii de acum cativa ani).
Mai are rost sa vorbesc despre cursurile CECCAR...
Dragos



#17 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 July 2008 - 03:07 PM

imi pare rau daca am enervat pe cineva (negocont),si grea de cap eu sunt sigura ca nu sunt,iar de la CECCAR as vrea sa fiu.
tu esti sigur de ceea ce spui? ca au fost candidati care nu s-au prezentat la exam si apoi au fost in cap de lista? mie greu sa cred asa ceva.
iar poate nu-ti dai seama:daca au fost foarte multi candidati si au fost ''aerieni'' sau au venit ca sa copieze ''cu cartile pe masa'' si au fost dezamagiti,normal ca au fost promovati foarte putini.
iar cursurile au fost de folos pt. cei care le-au inteles.
inca o data daca am deranjat,scuze



#18 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2008 - 03:43 PM

Tot ce am scris mai sus poate fi verificat. Exista si un topic cu mult mai multe nereguli constatate la examenul de anul trecut. Daca nu esti de CECCAR imi cer si eu scuze. Intentia nu a fost sa jignesc pe cineva care nu crede sau nu intelege; nici eu nu am crezut (mai exact nu m-a interesat pentru ca nu credeam ca voi fi si eu unul dintre cei de care isi va bate joc CECCAR-ul).
Oricum cea mai grava bataie de joc este ce a patit persoana despre care am vorbit mai sus; cat despre cursuri, personal nu am participat la ele anul trecut si nici anul asta nu ma voi duce, dar tu esti prima persoana care spune ca acele cursuri i-au folosit.

Persoana care cred ca nu a fost nici macar prezenta la examene a fost declarata absenta la primul examen, iar dupa ultima proba a aparut la admisi, ultima pe lista. Listele se fac in ordine alfabetica, nu ?

Mie la fiscalitate mi-a picat o problema cu calculatia impozitului pentru un autoturism cu nu stiu ce cilidree, fabricat in nu stiu ce an, de nu stiu cine... O astfel de problema mi se pare O BATAIE DE JOC chiar si pentru examenul de consultanti fiscali, ce sa mai vorbim de contabili...
Tie ti se pare ca tampenia asta de problema poate demonstra ceva vis-a-vis de competenta unui contabil ?
Dragos



#19 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 July 2008 - 09:08 AM

eu am fost la cursuri,am dat exam si am luat.pt.mine a fost simplu.am avut si noroc pt.ca stiu pers care sunt mai pregatite si cu mai multa experienta decat mine care nu au luat exam.
la control au fost niste probleme care nu erau nici in cartea de la ei,nu au fost discutate nici la cursuri,dar am inteles ca nu ei (CECCAR) fac subiectele pt exam (asa se discuta pe la examen si cursuri).



#20 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2008 - 09:21 AM

Vezi postareailiam, la Jul 3 2008, 09:08 AM, a spus:

eu am fost la cursuri,am dat exam si am luat.pt.mine a fost simplu.am avut si noroc pt.ca stiu pers care sunt mai pregatite si cu mai multa experienta decat mine care nu au luat exam.
la control au fost niste probleme care nu erau nici in cartea de la ei,nu au fost discutate nici la cursuri,dar am inteles ca nu ei (CECCAR) fac subiectele pt exam (asa se discuta pe la examen si cursuri).

Orice incompetent care greseste ceva are intotdeauna o explicatie de genul "nu eu am facut..." intotdeauna exista pentru el "altii".
Din moment ce examenul se da pentru a accede la o meserie "patronata" de CECCAR ti se pare o explicatie corecta; si presupunand ca intradevar nu CECCAR face subiectele, totusi nu are obligatia de a verifica subiectele sa vada daca sunt apte pentru a verifica competentele necesare pentru accede la meseria de "expert contabil"; si mai ales sa verifice daca acestea sunt in concordanta cu suportul oferit.
Daca nu CECCAR-ul face subiectele, cine le face "Ministerul de Finante", si corectarea cine o face Traian Basescu.
Dragos






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL