Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diverse probleme mijl. fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


diverse probleme mijl. fixe


271 replies to this topic

#1 rafaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:despre contabilitate

Postat 15 February 2007 - 12:58 PM

Am o organizatie non profit , care primeste fonduri nerambursabile din strainatate si din acetse fonduri se cumpara un mijloc fix.
Fiind o org.non profit pentru bunurile achizionate din Romania se restituie TVA-ul .

Achizitionare mijloc fix 8000 ron + tva
In contabiliate se inregisteaza distinct tva_ul pe 635, pentru ca se recupereaza de la stat
INTREBARE
CARE ESTE VALOAREA DE INTRARE A MIJLOCULUI FIX? CU TVA?FARA TVA?ca sa pot calcula amortizarea.

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 25 February 2009 - 11:33 AM




#2 demi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 15 February 2007 - 08:45 PM

incepand cu 12.02.2007, valoare mijl fix=1800 ron




#3 Adina Codreanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Barlad

Postat 15 February 2007 - 08:57 PM

Buna seara. Am si eu o mare rugaminte. Are cineva HG 105 / 31.01.2007, aparuta in M.Of. 103 / 12.02.2007?
Nu am reusit sa gasesc decat franturi din ea si am mare nevoie. Daca o are cineva postati-o va rog aici sau trimiteti-o pe adina_codreanu1@yahoo.com. Va multumesc mult .!



#4 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 21 February 2007 - 12:42 PM

Vezi postarearafaela, la Feb 15 2007, 12:58 PM, a spus:

Am o organizatie non profit , care primeste fonduri nerambursabile din strainatate si din acetse fonduri se cumpara un mijloc fix.
Fiind o org.non profit pentru bunurile achizionate din Romania se restituie TVA-ul .

Achizitionare mijloc fix 8000 ron + tva
In contabiliate se inregisteaza distinct tva_ul pe 635, pentru ca se recupereaza de la stat
INTREBARE
CARE ESTE VALOAREA DE INTRARE A MIJLOCULUI FIX? CU TVA?FARA TVA?ca sa pot calcula amortizarea.

Multumesc
Deoarece nu esti platitor de TVA, nu colectezi si nu deduci. In concluzie, val mijloc fix include TVA
iuliana



#5 cipone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 22 February 2007 - 10:15 AM

Vezi postareademi, la Feb 15 2007, 10:45 PM, a spus:

incepand cu 12.02.2007, valoare mijl fix=1800 ron
HOTĂRÂRE nr. 105 din 31 ianuarie 2007
privind stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe
EMITENT: GUVERNUL
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 103 din 12 februarie 2007
În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată, și al art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale, republicată, cu modificările și completările ulterioare,

Guvernul României adopta prezenta hotărâre.

ART. 1
(1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, valoarea minima de intrare a mijloacelor fixe stabilită în condițiile art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, este de 1.800 lei.
(2) Valoarea rămasă neamortizata a mijloacelor fixe cu valoarea de intrare cuprinsă între 1.500 lei și 1.800 lei, existente în patrimoniul operatorilor economici, se va recupera integral la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri sau se poate opta pentru recuperarea acestei valori, pe durata normală de funcționare rămasă, potrivit prevederilor legale în vigoare.
(3) Prevederile alin. (1) și (2) se aplica în mod corespunzător și instituțiilor publice și persoanelor juridice fără scop patrimonial.
ART. 2
Pe data intrării în vigoare a prezentei hotărâri se abroga art. 6 din Hotărârea Guvernului nr. 1.553/2003 privind reevaluarea imobilizarilor corporale și stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 21 din 12 ianuarie 2004.

PRIM-MINISTRU
CALIN POPESCU-TARICEANU

Contrasemnează:
-------------
p. Ministrul finanțelor publice,
Catalin Doica,
secretar de stat

București, 31 ianuarie 2007.
Nr. 105.



#6 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 24 February 2007 - 02:39 PM

Am nevoie foarte urgent de ajutorul vostru.
La un cabinet de avocatura neplatitor de tva limita privind mijloacele fixe --1500, mai nou 1800 cuprinde tva ?
De ex am o factura in 2006 unde valoarea fara tva este 1300 iar tva =247. Valoarea totala a facturii depaseste 1500 ron . Il consider mijloc fix?
Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.



#7 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 26 February 2007 - 10:35 AM

Valoarea de inventar include , la societatile neplatitoare de TVA, si taxele care nu se pot deduce, deci si TVA.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 January 2009 - 11:52 AM
citare mesaj anterior

iuliana



#8 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 26 February 2007 - 01:44 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Feb 26 2007, 10:35 AM, a spus:

Valoarea de inventar include , la societatile neplatitoare de TVA, si taxele care nu se pot deduce, deci si TVA.
Merci mult de tot!



#9 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2007 - 02:07 PM

Vezi postareadogy, la Feb 24 2007, 12:39 PM, a spus:

La un cabinet de avocatura neplatitor de tva limita privind mijloacele fixe --1500, mai nou 1800 cuprinde tva ?
De ex am o factura in 2006 unde valoarea fara tva este 1300 iar tva =247. Valoarea totala a facturii depaseste 1500 ron . Il consider mijloc fix?
Pai daca acum este 1800 de ce iti mai pui problema?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#10 europolis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ialomita
  • Interests:muzica

Postat 26 February 2007 - 10:01 PM

Rog ajutor urgent
Am urmatoarea situatie: am preluat o firma cu o creanta la un client (acum 461) obtinuta prin vanzarea unui mijloc fix, un utilaj, cum clientul nu-mi poate plati, vreau sa recuperez utilajul. (deci factura e emisa de soc preluata) El imi face aviz de expeditie, dar eu nu stiu cum ar fi bine sa-l inregistrez in contabilitate (datoria acestuia are ceva timp..)
uff, nu stiu daca intelege cineva ce-am vrut sa spun dar....
va multumesc si astept raspuns ca sunt in ceatza :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de europolis: 26 February 2007 - 10:05 PM

europolis



#11 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 27 February 2007 - 08:32 AM

Ai dreptate , e cam neclar, dar cred ca cel mai simplu ar fi sa faci factura storno si stornezi toate operatiunile facute la vanzarea utilajului. amortzarea as relua-o de unde am intrerupt-o in momentul instrainarii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 January 2009 - 11:52 AM
citare mesaj anterior

iuliana



#12 europolis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ialomita
  • Interests:muzica

Postat 03 March 2007 - 06:50 PM

Factura nu este emisa de actuala firma ci de cea lichidata si preluata de actuala firma de la lichidatori.
europolis



#13 SadoSoft

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 March 2007 - 10:22 AM

Vezi postareaAdina Codreanu, la Feb 15 2007, 08:57 PM, a spus:

Buna seara. Am si eu o mare rugaminte. Are cineva HG 105 / 31.01.2007, aparuta in M.Of. 103 / 12.02.2007?
Nu am reusit sa gasesc decat franturi din ea si am mare nevoie. Daca o are cineva postati-o va rog aici sau trimiteti-o pe adina_codreanu1@yahoo.com. Va multumesc mult .!


Ma documentam in aceeashi problema...

HOTĂRÂRE nr.105 din 31 ianuarie 2007
privind stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe
Textul actului publicat în M.Of. nr. 103/12 feb. 2007

În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată, și al art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale, republicată, cu modificările și completările ulterioare,

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

Art. 1. - (1) Începând cu data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, valoarea minimă de intrare a mijloacelor fixe stabilită în condițiile art. 3 alin. 2 lit. a) din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale și necorporale, republicată, cu modificările și completările ulterioare, este de 1.800 lei.

(2) Valoarea rămasă neamortizată a mijloacelor fixe cu valoarea de intrare cuprinsă între 1.500 lei și 1.800 lei, existente în patrimoniul operatorilor economici, se va recupera integral la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri sau se poate opta pentru recuperarea acestei valori, pe durata normală de funcționare rămasă, potrivit prevederilor legale în vigoare.

(3) Prevederile alin. (1) și (2) se aplică în mod corespunzător și instituțiilor publice și persoanelor juridice fără scop patrimonial.

Art. 2. - Pe data intrării în vigoare a prezentei hotărâri se abrogă art. 6 din Hotărârea Guvernului nr.1.553/2003 privind reevaluarea imobilizărilor corporale și stabilirea valorii de intrare a mijloacelor fixe, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.21 din 12 ianuarie 2004.

PRIM-MINISTRU
CĂLIN POPESCU-TĂRICEANU

Contrasemnează:

p. Ministrul finanțelor publice, Cătălin Doica,
secretar de stat

București, 31 ianuarie 2007.
Nr. 105.



#14 predat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 May 2007 - 10:20 PM

Hei .!!!!!!!!!!!am cerut si eu ajutor in privinta inregistrarii unei achizitii de mij fix pe ct 214 care este neamortizabil, stiu ca in cazul MF ct de fz este 404 , adik fac 404=770.01 si 214=102 (pt institutiile publice ma intereseaza) si cum inchid 404??????????? sau cum sa fac???????????????? :smile:



#15 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 20 June 2007 - 07:22 PM

In cazul In care dupa ce am primit o imobilizare,in cazul in care atunci cand soseste factura(fusese achizitionata in baza avizului ) descopar diferente in plus(nefavorabile) cum inregistrez?



#16 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 20 June 2007 - 07:33 PM

Diferenta in plus pe factura si fara sa existe efectiv un imobilizarea respectiva?
Avizul avea valoare?



#17 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 June 2007 - 06:55 PM

De ce postezi aiurea ?Chiar nu vrei sa intelegi ca procedand asa forumul devine varza?



#18 dlupescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 07 September 2007 - 09:33 PM

HEI ACUM MIJLOACELE FIXE AU O VALOARE DE 18MIL LEI



#19 firekharma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 September 2007 - 03:26 PM

valoarea mijloacelor fixe este considerata valoarea fara tva, nu? :notworthy:

Aceasta postare a fost editata de firekharma: 11 September 2007 - 03:26 PM




#20 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 12 September 2007 - 07:50 AM

Vezi postareafirekharma, la Sep 11 2007, 04:26 PM, a spus:

valoarea mijloacelor fixe este considerata valoarea fara tva, nu? :notworthy:
da
nimeni nu gandeste pentru tine






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL