Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diverse probleme mijl. fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


diverse probleme mijl. fixe


271 replies to this topic

#21 firekharma

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 September 2007 - 10:01 AM

multumesc pentru raspuns

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 January 2009 - 11:53 AM
citare mesaje anterioare




#22 serbanrodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 02 November 2007 - 12:54 PM

Am niste rafturi , amortizate integral .Societatea este cu capital de stat. directorul societatii vrea sa le vanda. Trebuie cumva vreo aprobare.?Ma refer la Cons se adm sau AGA.Cum se stabileste pretul de vanzare ?
Va multumesc pentru orice raspuns !




#23 viomunt

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 November 2007 - 02:07 PM

Vezi postarealilianarodica, la Jun 22 2007, 06:55 PM, a spus:

De ce postezi aiurea ?Chiar nu vrei sa intelegi ca procedand asa forumul devine varza?
Am si eu o problema.S-a achizitionat cu contract de vanzare-cump.o cladire cu teren la o valoare de 50 mii euro.Pentru inregistrarea in contabilitate separat a cladirii si separat teren s-a facut o evaluare.Pe total evaluarea a ajuns la 51 mii euro.Cum inregistrez cei 1.000 euro?



#24 Nicu Vlad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 December 2007 - 10:21 AM

Buna ziua ,
Este prima data cand postez is site , si as vrea sa stiu si eu daca se calculeaza amortizare la mijl. fixe luate cu chirie , daca este deductibila fiscal si ce inregistrari se fac . Mentionez ca respectivele m. f. sunt luate cu chirie de la o firma din Italia, care factureaza chiria . Totodata as vrea sa stiu daca se deduce TVA-ul .



#25 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 December 2007 - 04:13 PM

Am cumparat un mijloc fix (calcultor) iar pe factura nu apare detaliata valoarea monitorului, tastaurii si unitatii, scrie doar PC si apare doar pe garantie fara valoare din ce anume e compus. In cazul in care dupa 2 luni se strica monitorul cum anume il casez? ce anume trebuie facut in conta in acest caz? multumesc



#26 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 December 2007 - 04:28 PM

scuze se strica dupa 2 ani ......am vrut sa spun si le amortizez timp de 3 ani



#27 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 10 December 2007 - 04:33 PM

Eu zic sa consideri monitorul ca piesa de schimb pt. calculator si sa-l inlocuiesti cu altul, daca se defecteaza, fara sa cresti valoarea ansamblului. Casare se poate face si la piese de schimb. Sau evalueaza (dupa o lista de piese de la acel magazin sau de la altele) cat costa fiecare piesa separat si introdu-le ca obiecte distincte, suma lor sa fie cea totala. Dar evaluarea sa fie credibila, eventual atasezi lista de preturi cu piese de la magazin sau apelezi la un evaluator (ceea ce nu se renteaza doar pentru un PC).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#28 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 December 2007 - 04:50 PM

mersi pentru raspuns. nu prea stiu cum o sa fac .
initial m-am gandit sa nu fac nimic in conta, dar totusi nu e bine asa pt ca trebe sa ma scap de monitorul vechi. am cumparat altul si l-am pus pe obiecte de inventar. problema e ca in curand se vor schimba toate monitoarele cu altele noi si va trebui sa le casez.



#29 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 12 December 2007 - 09:37 PM

Poti sa consideri intreg sistemul fie obiect de inventar fie mijloc fix, in functie de valoarea acestuia daca depaseste sau nu 1800 lei. La defectarea unei piese se cumpara o alta piesa de schimb ce se inegistreaza pe ct. 3024. :thumbup:
Luam exemplul la un autoturism, se mai strica o piesa, alta si se inlocuieste, fara a afecta valaorea de inregistrare a mijlocului fix sau durata sau amortizarea lunara. Se mai schimba un cauciuc, o bujie, bateria electrica, un far, un bec defect, etc., deci nu implica schimbarea valorii de inregistrare in evidente a respectivului autoturism :smile:
Pot chiar sa zic ca esti "norocos", deoarece ai inregistrat sistemul la valaorea sa totala si nu pe fiecare componenta in parte....

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 12 December 2007 - 09:39 PM




#30 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 December 2007 - 01:12 PM

daca am inteles bine tu spui sa las asa din punctul de vedere am amortizarii, sa inregistrez monitorul nou luat pe 3024 si pe cel vechi sa-l scot cu proces verbal de casare? am inteles bine? multumesc



#31 jessyca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Lipova,jud Arad

Postat 14 December 2007 - 04:29 PM

am intampinat la o firma urmatoarea problema. In luna dec 2005 a luat de la primarie in concesiune o cladire mare cu val.de 134.000 lei Am inregistrat 205=167 cu 134.000.Acum firma constata ca de fapt valoarea era exprimata in ROL si valoarea concesiunii de fapt e de 13 RON.CE FAC? Nu ma refer la stornarea diferentei.A fost cuprinsa valoarea in bilantul din anii trecuti.Daca cineva a intampinat asa situatie il rog sa-mi spuna si ce acte trebuie alaturate notei contabile.multumesc



#32 biencutza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 December 2007 - 05:12 PM

cum se inregistreaza schimbul unei cladiri in valoarea de 1000, amortizata 500, cu o cladire in valoarea de 800, amortizata 200? alidaa_19@yahoo.com



#33 tmarcela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 December 2007 - 06:16 PM

Care este documentul care sta la baza schimbului?



#34 lumi71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 19 December 2007 - 08:20 PM

:lostit (13): Buna
Este prima postare si habar nu am daca bine postez. Firma unde lucru a cesionat un leasing (statie topo). Cel care a a preluat leasingul nu imi da nimic. Eu cum ma scap de soldurile din 167, 1687, 471? Dar cu cele din 21 si 28? Merci mult
:thumbup:



#35 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 29 December 2007 - 12:56 AM

Vezi postareaemaharangus, la Dec 13 2007, 01:12 PM, a spus:

daca am inteles bine tu spui sa las asa din punctul de vedere am amortizarii, sa inregistrez monitorul nou luat pe 3024 si pe cel vechi sa-l scot cu proces verbal de casare? am inteles bine?
Da, asta am vrut sa spun si eu si Iaro.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#36 vio.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 29 December 2007 - 02:18 PM

Citeaza

Am cumparat un mijloc fix (calcultor) iar pe factura nu apare detaliata valoarea monitorului, tastaurii si unitatii, scrie doar PC si apare doar pe garantie fara valoare din ce anume e compus.

Citeaza


Am si eu aceeasi situatie si nu stiu cum sa fac.
In contabiliatate am avut inreg un sistem format din calculator si monitor ( a fost inregistrat sistem pentru ca asa a fost facturat si nu au fost preturi pe fiecare componenta). Acum monitorul il vand si pastrez unitatea. Cum procedez? Sistemul este integral amortizat. La ce valoare pastrez unitatea si cum pot face inregistrarile contabile?




Acum legat de inregistrarea ca piesa de schimb este cu dus si intors. Un monitor il pui acum la un calculator (pe care l-ai avut intr-un sistem) si zici ca e piesa de schimb si peste 3 luni il poti muta la alt calculator care nu a facut parte dintr-un sistem si atunci ce faci?
Parerea mea este ca ar trebui evitat inregistrarea sistemelor (asta daca se poate si ai preturi separate pe calc si monitor) pentru ca in cele mai multe cazuri sistemul nu ramane asa, si e greu de urmarit care e piesa de schimb care nu.



#37 Isabelasoare22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 January 2008 - 02:48 PM

Sunt gestionar la o institutie de stat. Din gestiunea mea a fost furat in iulie 2006 un mijloc fix cu o valoare destul de mare. Furtul a fost dovedit, in sens ca a fost gasit hotul care a recunoscut in data ianuarie 2007 ca a furat acest bun. In acest sens se afla pe rol un proces la parchetul Judecatoriei orasului de care apartin un dosar in vederea recuperarii pagubei inca din septembrie 2007. La momentul lui decembrie 2007 a fost propus ca pentru regularizarea diferentelor intre datele contabile si cele faptice sa se creeze debitul la valoarea de inlocuire a mijlocului fix pe numele gestionarului. Este corect din punct de vedere juridic? Dar din punct de vedere contabil, unde se poate incadra aceasta situatie pentru a se face regularizarea contabila?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 16 December 2008 - 02:34 PM




#38 Alina_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2008 - 05:13 PM

daca ai o hartie prin care el recunoaste fapta, ai putea sa creezi un cont de debitor, asta ca sa iti rezolvi problema pana la terminarea procesului si vezi dupa, in functie de solutionare, cum regularizezi definitiv, in functie de cum va recuperati debitul. Ai putea sa o duci si in 473, dar nu e bine sa stai prea mult cu o suma in contul acela, si cum la noi precesele dureaza o eternitate, mai bine o duci in 461, nu cred ca te incurca cu nimic, pt ca de recuperarea debitului se ocupa judecatoria si probabil, apoi, un executor judecatoresc. Adica dpv juridic nu prea cred ca conteaza in ce cont duci tu suma.
Cu respect,
Alinutza



#39 Isabelasoare22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 January 2008 - 06:44 PM

Alinutza,

Multumesc pentru raspuns. Problema mea este ca eu sunt gestionar, nu contabil si nu eu fac incadrarea contabila.
Am avut un control intern de la institutia la care lucrez, si in urma acestui control s-a propus ca eu sa devin debitor pentru valoarea acestui mijloc fix furat. Nu sunt de acord cu acesta propunere pentru ca exista si posibilitatea ca debitul sa nu fie niciodata recuperat de la hot (in conditiile in care aceasta nu dispune de nici o resursa financiara). De aceea m-ar interesa situatia contabila temporara a unui mijloc fix dovedit furat.
Eu nu am document in care hotul recunoaste ca a furat mijlocul fix, am insa un document de la Politie prin care sunt informat ca s-a identificat hotul mijlocului fix furat din gestiunea mea.



#40 lorenamaria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 January 2008 - 03:08 PM

Buna tuturor !


Am o firma care in prezent nu are activitate, dar in viitorul apropiat intentionez sa-mi incep activitatea, motiv pentru care am inceput sa-mi achizionez din timp aparatura necesara (ex: cuptor pizza, malaxor, etc) problema e, ca toate acestea le-am cumparat dintr-o tara membra a Uniunii Europene,unde ma aflu acum, si nu stiu daca acesta mai trebuie trecute prin vama sau nu !? Va rog lamuriti-ma in aceasta chestiune . Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL