Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Semnatura stat de plata(salarii) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Semnatura stat de plata(salarii)


22 replies to this topic

#1 cristianbe70

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 June 2008 - 09:57 AM

Este obligatoriu din punct de vedere legal ca statul de plata(salarii) sa fie semnat de cel care incaseaza banii(prin casa sau pe card mai ales)?Daca da,care este baza legala?Multumesc,



#2 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 June 2008 - 10:05 AM

codul muncii spune la art.163: plata salariului se dovedeste prin semnarea statelor de plata, precum si prin orice alte documente justificative care demonstreaza efectuarea platii catre salariatul indreptatit.
de exemplu, la noi la firma, cei care iau banii in mana, semneaza pe fluturasul de salariu(un fluturas le ramane lor, celalalt semnat de angajat se pastreaza la statele de plata). iar restul angajatilor, care primesc salariul pe card nu semneaza nimic. demonstram noi cu hartiile de la banca, cum ca plata salariilor a fost facuta.




#3 L'ady

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tg. Mures

Postat 20 June 2008 - 03:29 PM

este obligatoriu sa se dea un fluturas salariatului indiferent de modalitatea de plata ? cum dovedesti ca ai dat fluturasul ?



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2008 - 07:42 PM

nu este obligatoriu, de regula se da 1 exemplar de fluturas salariatului si pe al doilea se semneaza cand ia bani, pentru confidentialitatea salariilor la restul angajatilor.



#5 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 10 October 2008 - 11:48 PM

pai,bine si daca nu am stat de plata,fluturas...nu am dreptul sa vad cum se calculeaza salariul meu.



#6 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2008 - 02:55 AM

adica cum?!...nu am inteles la ce te referi...sau mai bine zis: intrebi asta (daca e o intrebare) in calitate de angajat?...pentru ca, in teorie, fiecare angajat cu acte in regula tb sa primeasca un salariu si sa semneze undeva ca l-a primit, respectiv pe stat sau pe fluturas si indiferent pe ce semneaza are dreptul sa solicite si sa primeasca un exemplar al fluturasului cu evidentierea clara a brutului si a retinerilor, respectiv a net-ului incasat. Iar pentru situatia cu plata pe card a salariului, angajatul are dreptul sa solicite un fluturas sau orice alt format de document in care sa se specifice aceleasi detalii.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 11 October 2008 - 02:56 AM

Madalina



#7 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 29 October 2008 - 08:43 PM

eu primesc banii pe card dar vad doar restul de plata. pe card ..statele de plata nu se vad...pt confidentialitate :thumbup: fluturas nu primesc si poate am si eu dreptul sa vad modul de calcul al banilor...in ce baza legala pot sa cer fluturas?



#8 radu_o

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2008 - 12:23 AM

Vezi postareacristianbe70, la Jun 20 2008, 09:57 AM, a spus:

Este obligatoriu din punct de vedere legal ca statul de plata(salarii) sa fie semnat de cel care incaseaza banii(prin casa sau pe card mai ales)?Daca da,care este baza legala?Multumesc,
Legea nr. 53 din 24 ianuarie 2003, CODUL MUNCII
CAPITOLUL III
Plata salariului
Art. 161. - (1) Salariul se plătește în bani cel puțin o dată pe lună, la data stabilită în contractul individual de muncă, în contractul colectiv de muncă apl icabil sau în regulamentul intern, după caz.
(2) Plata salariului se poate efectua prin virament într -un cont bancar, în cazul în care această modalitate este prevăzută în contractul colectiv de muncă aplicabil.
(3) Plata în natură a unei părți din salar iu, în condițiile stabilite la art. 160, este posibilă numai dacă este prevăzută expres în contractul colectiv de muncă aplicabil sau în contractul individual de muncă.
(4) Întârzierea nejustificată a plății salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.
Art. 162. - (1) Salariul se plătește direct titularului sau persoanei împuternicite de acesta.
(2) În caz de deces al salariatului, drepturile salaria le datorate până la data decesului sunt plătite, în ordine, soțului supraviețuitor, copiilor majori ai defunctului sau părinților acestuia. Dacă nu există nici una dintre aceste categorii de persoane, drepturile salariale sunt plătite altor moștenitori, în condițiile
dreptului comun.
Art. 163. - (1) Plata salariului se dovedește prin semnarea statelor de plată, precum și prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plății către salariatul îndreptățit.
(2) Statele de plată, precum și celelalte documente justificative se păstrează și se arhivează de către angajator în aceleași condiții și termene ca în cazul actelor contabile, conform legii.
Art. 164. - (1) Nici o reținere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor și condiț iilor prevăzute de lege.
(2) Reținerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă și exigibilă și a fost constatată ca atare printr -o hotărâre judecătorească definitivă și irevocabilă.
(3) În cazul pluralității de creditori ai salariatului va fi respectată următoarea ordine:
a) obligațiile de întreținere, conform Codului familiei;
b) contribuțiile și impozitele datorate către stat;
c) daunele cauzate proprietății publice prin fapt e ilicite;
d) acoperirea altor datorii.
(4) Reținerile din salariu cumulate nu pot depăși în fiecare lună jumătate din salariul net.
Art. 165. - Acceptarea fără rezerve a unei părți din drepturile salariale sau semnarea actelor de plată în astfel de situații nu poate avea semnificația unei renunțări din partea salariatului la drepturile salariale ce i se cuvin în integralitatea lor, potrivit dispozițiilor legale sau contractuale.
Art. 166. - (1) Dreptul la acțiune cu privire la drepturile salariale, pre cum și cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligațiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
(2) Termenul de prescripție prevăzut la alin. (1) este întrerupt în cazul în care intervine o recunoaștere din partea debitorului cu privire la drepturile salariale sau derivând din plata salariului.
radu_o



#9 anutza coman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 October 2008 - 07:26 PM

conform art 163 pct 1 eu inteleg ca indiferent daca semneaza sau nu statul de plata, important e sa ai acte la mana prin care sa dovedesti ca ai facut plata catre angajat. asa-i sau nu?!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 04:37 PM
citare mesaj anterior




#10 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2008 - 04:42 PM

da, anutza, asa este...intrebarea era alta, insa: o baza legala prin care angajatorul este obligat sa inmaneze angajatului un soi de fluturas.
Eu nu stiu sa fie precizat undeva lucrul asta si cred ca nici colegii nu stiu pentru ca nu a postat nimeni deocamdata, dar mi se pare firesc, de bun simt sau chiar normal ca angajatul sa primeasca asa ceva mai ales daca solicita. Si nu vad decat un motiv pentru care nu i s-ar prezenta fluturasul: ceea ce este in scripte nu ar corespunde cu realitatea prezentata angajatului.
Madalina



#11 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 05 November 2008 - 12:37 PM

da...asta e problema mea...si atunci cand vreau sa cer...tb sa pun baza legala...ca da nu ...imi zice ca nu are o asemenea obligatie



#12 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2008 - 01:45 PM

Sincer nici eu nu distribui fluturasele de salarii salariatilor, fac plata numai prin banca dar am o colega care vrea sa vada in fiecare luna fluturasul si il printez si i-l dau numai ei-bine, nu stiu la ce-i foloseste ca oricum e exact la fel in fiecare luna, as intelege daca ar fii platita la comision- nu stiu daca e sau nu e o baza legala, cred k depine si de amabilitatea personalului.



#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 November 2008 - 02:23 PM

Eu consider ca trebuie listati fluturasii si inmanati salariatilor, avand in vedere ca salariul angajatilor este confidential, angajatorul avand obligatia de a lua masurile necesare pentru asigurarea confidentialitatii acestuia-art. 158 din Codul muncii. Semnarea fluturasului de catre salariat este o dovada a platii salariului, care cf. art. 163 din Codul muncii se dovedeste in felul aceste prin semnarea statelor individuale de plata (a fluturasului) si, daca este cazul si prin plata pe card.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 05 November 2008 - 02:25 PM




#14 ele_puiu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 November 2008 - 02:47 PM

Vezi postareacristianbe70, la Jun 20 2008, 10:57 AM, a spus:

Este obligatoriu din punct de vedere legal ca statul de plata(salarii) sa fie semnat de cel care incaseaza banii(prin casa sau pe card mai ales)?Daca da,care este baza legala?Multumesc,
Cum se calculeaza 2 ore pentru pensionar?



#15 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 11 February 2009 - 01:49 PM

Daca o societatea nou infiintata are un singur angajat si acela este administratorul societatii (angajat in functia de director) cine semneaza statul de plata la semnatura 2? Mentionez ca societatea nu lucreaza cu nicio firma de contabilitate si nu are contabil sau economist angajat. si mai am inca o intrebare : daca angajam un contabil in 01.02.2008 poate acesta sa semneze satul din ianuarie , tinand cont ca acesta de depune in luna februarie? ...
It's All About Attitude!



#16 g10

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 11 February 2009 - 02:03 PM

am vrut sa spun 01.02.2009 ..

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 12 February 2009 - 08:55 AM

It's All About Attitude!



#17 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 11 February 2009 - 02:43 PM

Din pacate, din ianuarie au inceput sa ceara 3 semnaturi obligatorii. Nu-ti ramane decat sa scrii numele in clar si semnatura administratorului de trei ori, plus o stampila (sper ca doar una).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#18 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2009 - 04:52 PM

Totusi, va rog sa-mi spuneti ce baza legala este pentru atatea "noutati" la salarii?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#19 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 February 2009 - 12:53 AM

Vezi postareafboji, la Feb 11 2009, 04:52 PM, a spus:

Totusi, va rog sa-mi spuneti ce baza legala este pentru atatea "noutati" la salarii?
Ordinul 3512/2008 si Normele de aplicare. Referitor la statul de salarii, scrie :
" ART. 2
(1) Se aprobă Normele specifice de întocmire și utilizare a documentelor financiar-contabile, cuprinse în anexa nr. 2*).
(2) Modelele documentelor financiar-contabile cuprinse în anexa nr. 3*) pot fi adaptate din punctul de vedere al formatului, în funcție de necesități, cu obligația respectării conținutului minimal prevăzut în anexa nr. 2."
NORME SPECIFICE din 27 noiembrie 2008
de întocmire și utilizare a documentelor financiar-contabile (Anexa nr. 2)*):
" STAT DE SALARII (Cod 14-5-1/a, Cod 14-5-1/b, Cod 14-5-1/c și Cod 14-5-1/k )
1. Servește ca:
- document pentru calculul drepturilor bănești cuvenite salariaților, precum și al contribuțiilor și al altor sume datorate;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate.
Se întocmește într-un exemplar sau în două exemplare, după caz, lunar, pe secții, ateliere, servicii etc., pe baza documentelor de evidență a timpului lucrat efectiv, a documentelor de centralizare a salariilor individuale pentru muncitorii salarizați în acord etc., a evidenței și a documentelor privind reținerile legale, a listelor de avans chenzinal, concediilor de odihnă, certificatelor medicale.
2. Se semnează, pentru confirmarea exactității calculelor, de către persoana care determină salariul cuvenit și întocmește statul de salarii.
Coloanele libere din partea de rețineri a statelor de salarii urmează a fi completate cu alte feluri de rețineri legale decât cele nominalizate în formular.
Pentru centralizarea la nivelul unității a salariilor și a elementelor componente ale acestora, inclusiv a reținerilor, se pot utiliza aceleași formulare de state de salarii.
Plățile făcute în cursul lunii, cum sunt: avansul chenzinal, lichidările, indemnizațiile de concediu etc. se includ în statele de salarii, pentru a cuprinde astfel întreaga sumă a salariilor calculate și toate reținerile legale din perioada de decontare respectivă.
3. Circulă:
- la persoanele autorizate să exercite controlul financiar preventiv și să aprobe plata (exemplarul 1);
- la casieria unității pentru efectuarea plății sumelor cuvenite (exemplarul 1), după caz;
- la compartimentul financiar-contabil, pentru înregistrarea în contabilitate (exemplarul 1);
- la compartimentul care a întocmit statele de salarii (exemplarul 2), care va servi la acordarea vizei atunci când se solicită plata salariilor neridicate, după caz.
4. Se arhivează:
- la compartimentul financiar-contabil, separat de celelalte acte justificative de plăți (exemplarul 1);
- la compartimentul care a întocmit statele de salarii (exemplarul 2), după caz.
5. Conținutul minimal obligatoriu de informații al formularului este următorul:
- denumirea unității, secției, serviciului etc.;
- denumirea formularului; întocmit pentru luna, anul;
- numele și prenumele; venitul brut; contribuția individuală de asigurări sociale; contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru șomaj; contribuția pentru asigurări sociale de sănătate; cheltuieli profesionale; venitul net; deducere personală de bază; deduceri suplimentare; venitul bază de calcul; impozitul calculat și reținut; salariul net;
- semnături: conducătorul unității, conducătorul compartimentului financiar-contabil, persoana care îl întocmește."
Deci, in continutul minimal nu apare functia, in schimb apar ch.prof.si deducerile suplimentare :frusty:

Dana




#20 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2009 - 07:51 AM

Deci, io nu inteleg: unde scrie de CNP-eu ? Si de ce , daca scrie in lege, nu ne cer si cheltuielile profesionale + deduceri suplimentare?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL