Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Urgent (va rog mult). Transport intracomunitar sau international. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Urgent (va rog mult). Transport intracomunitar sau international.


45 replies to this topic

#1 eu_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 20 June 2008 - 09:38 PM

Va rog mult de tot sa ma ajutati, luni trebuie sa predau TVA-ul.
Am 3 facturi de transport, tranportatori sunt romani:

* pe prima factura scrie transport international de marfa pe ruta ROMANIA-GERMANIA este cu tva si inregistrata ca atare;
* pe a doua factura scrie transport intracomunitar rutier de marfa loc incarcare ROMANIA, loc descarcare GERMANIA, este facuta cu tva si inregistrata cu taxare inversa;
si pe a treia factura scrie transport intracomunitar rutier de marfa loc incarcare GERMANIA, loc descarcare ROMANIA, este facuta cu tva si inregistrata cu taxare inversa.

Va rog mult de tot sa-mi spune-ti daca este corect.


Va multumesc anticipat.



#2 ION DENISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 June 2008 - 12:31 PM

Vezi postareaeu_2006, la Jun 20 2008, 10:38 PM, a spus:

Va rog mult de tot sa ma ajutati, luni trebuie sa predau TVA-ul.
Am 3 facturi de transport, tranportatori sunt romani:

* pe prima factura scrie transport international de marfa pe ruta ROMANIA-GERMANIA este cu tva si inregistrata ca atare;
* pe a doua factura scrie transport intracomunitar rutier de marfa loc incarcare ROMANIA, loc descarcare GERMANIA, este facuta cu tva si inregistrata cu taxare inversa;
si pe a treia factura scrie transport intracomunitar rutier de marfa loc incarcare GERMANIA, loc descarcare ROMANIA, este facuta cu tva si inregistrata cu taxare inversa.

Va rog mult de tot sa-mi spune-ti daca este corect.


Va multumesc anticipat.


dc tu esti platitor de TVA atunci toate facturile de transport intracomunitar efectuat de transportatori romani trebuie sa fie intocmite cu TVA 19%.
Taxare inversa doar la lemn, deseuri - in nici un caz la trasnsport intracom.




#3 flemil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 June 2008 - 12:38 PM

Se presupune ca esti o societate platitoare de tva: La transportul intracomunitar factura trebuie facuta cu TVA, daca clientul este roman, iar la transportul international (in afara UE) se face fara TVA, cu drept de deducere.



#4 eu_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 22 June 2008 - 07:24 PM

Va multumesc pentru raspunsuri.
Va rog frumos, daca se poate, sa-mi spuneti ce art. este din codul fiscal (sper sa nu va suparati pe mine, eu am cautat si nu am gasit ceva concret sau poate nu am stiut unde sa ma uit :thumbup: ).


Va multumesc anticipat.



#5 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 24 June 2008 - 08:26 AM

Vezi postareaeu_2006, la Jun 20 2008, 10:38 PM, a spus:

Va rog mult de tot sa ma ajutati, luni trebuie sa predau TVA-ul.
Am 3 facturi de transport, tranportatori sunt romani:

* pe prima factura scrie transport international de marfa pe ruta ROMANIA-GERMANIA este cu tva si inregistrata ca atare;
* pe a doua factura scrie transport intracomunitar rutier de marfa loc incarcare ROMANIA, loc descarcare GERMANIA, este facuta cu tva si inregistrata cu taxare inversa;
si pe a treia factura scrie transport intracomunitar rutier de marfa loc incarcare GERMANIA, loc descarcare ROMANIA, este facuta cu tva si inregistrata cu taxare inversa.

Va rog mult de tot sa-mi spune-ti daca este corect.


Va multumesc anticipat.
Nu stiu ce ai inteles din postarile colegilor, dar te rog sa citesti art. 133 c) privind transprtul intracomunitar.Daca prestatorul si beneficiarul sunt romani aplici TVA normal
Daca beneficarul din comunitate iti comunica un cod valid de TVA din alt stat membru aplici taxarea inversaDaca beneficiarul din comunitate nu iti da cod valid de TVA din alt stat membru aplici TVA normal



#6 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 24 June 2008 - 03:21 PM

imi par destul de inteligibile aceste exemple
sper sa te poti ghida dupa ele
sursa financiarul

Modificările Codului Fiscal după aderarea la Uniunea Europeană Noul regim al TVA
Locul taxării cu TVA în cazul prestărilor de servicii constând în transport intracomunitar de bunuri este locul de plecare a acestuia. Vă prezentăm în continuare câteva exemple concrete privind locul de plată.

Singura excepție de la regula privind locul taxării cu TVA se face în cazul în care serviciul este prestat unui client care furnizează un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de autoritățile dintr-un stat membru, altul decât cel de plecare. În acest caz, se consideră că transportul are loc în statul membru care a atribuit codul de înregistrare.

Spre UE, cu firmă românească

O societate de transport A, persoană impozabilă, înregistrată în scopuri de TVA si stabilită în România, prestează servicii de transport intracomunitar la comanda unei firme B producătoare de bunuri, persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA si stabilită în România. Transportul bunurilor se efectuează din România într-un stat membru al Uniunii Europene.
Soluție: se aplică prevederile art. 133, alin. (2), lit. c) din Codul Fiscal. În această situație, locul de plecare a transportului fiind în România, iar locul de sosire în alt stat membru, locul taxării cu TVA a transportului intracomunitar este în România. Persoana obligată la plata TVA este transportatorul A, potrivit art. 150, alin. (1), lit. a), acesta având obligația să emită societății B factura cu TVA. Nu există scutire în acest caz, întrucât ar trebui ca societatea de transport A să primească de la clientul său B un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de autoritățile competente dintr-un stat membru, altul decât cel de plecare a transportului (respectiv altul decât din România). Aceeasi soluție se aplică si în cazul în care prestarea serviciului de transport ar fi fost efectuată de societatea A pentru o casă de expediții, persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA si stabilită în România.
Spre UE, cu firmă europeană

O societate de transport A, persoană impozabilă, înregistrată în scopuri de TVA si stabilită în România, prestează servicii de transport intracomunitar la comanda unei societăți B (de exemplu, o casă de expediții), persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA si stabilită într-un stat membru al Uniunii Europene. Transportul bunurilor se efectuează din România într-un stat membru al Uniunii Europene. Clientul B comunică transportatorului A codul său de înregistrare în scopuri de TVA din statul membru de sosire a bunurilor.
Soluție: se aplică prevederile art. 133, alin. (2), lit. c) din Codul Fiscal, locul taxării cu TVA fiind locul de plecare a transportului intracomunitar de bunuri, respectiv România.
În situația în care societatea B furnizează un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de autoritățile competente dintr-un stat membru, altul decât cel de plecare a transportului, se consideră că transportul are loc în statul membru care a atribuit codul de înregistrare în scopuri de TVA, potrivit art. 133, alin. (2), lit. c), teza a doua, transportatorul neavând obligația să factureze cu TVA.
Facem precizarea că transportatorul trebuie să verifice valabilitatea codului de înregistrare în scopuri de TVA furnizat de casa de expediții B, utilizând una dintre modalitățile prevăzute de O.M.F.P. nr. 1706/2006, publicat în M.O. nr. 894/02.11.2006.

Din UE, cu firmă europeană

O societate de transport A, persoană impozabilă, înregistrată în scopuri de TVA si stabilită în România, prestează servicii de transport intracomunitar la comanda unei societăți B (de exemplu, o casă de expediții), persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA si stabilită într-un stat membru al Uniunii Europene.
Transportul bunurilor se efectuează din acel stat membru al Uniunii Europene în România. Clientul B comunică transportatorului A codul său de înregistrare în scopuri de TVA din statul membru de plecare a bunurilor.
Soluție: întrucât locul de plecare a transportului intracomunitar de bunuri se situează într-un stat membru al Uniunii Europene, iar locul de sosire este situat în România, locul taxării cu TVA este în statul membru de plecare a acestui transport.
Deoarece clientul B furnizează codul de înregistrare în scop de TVA atribuit de statul membru de unde pleacă transportul de bunuri, nu se poate aplica excepția de la regulă, locul taxării fiind în statul membru de plecare a bunurilor. Persoana obligată la plata TVA este clientul B, prin taxare inversă.



#7 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 June 2008 - 08:45 PM

Vezi postareaeu_2006, la Jun 20 2008, 10:38 PM, a spus:

Va rog mult de tot sa ma ajutati, luni trebuie sa predau TVA-ul.
Am 3 facturi de transport, tranportatori sunt romani:

* pe prima factura scrie transport international de marfa pe ruta ROMANIA-GERMANIA este cu tva si inregistrata ca atare;
* pe a doua factura scrie transport intracomunitar rutier de marfa loc incarcare ROMANIA, loc descarcare GERMANIA, este facuta cu tva si inregistrata cu taxare inversa;
si pe a treia factura scrie transport intracomunitar rutier de marfa loc incarcare GERMANIA, loc descarcare ROMANIA, este facuta cu tva si inregistrata cu taxare inversa.

Va rog mult de tot sa-mi spune-ti daca este corect.


Va multumesc anticipat.


nu e corect.
tu nu faci taxare inversa.
transportatorul face factura cu tva pt germ-rom sau invers, tu deduci tva-ul din factura lui.
nu exista taxare inversa.

ar fi taxare inversa pt un transport de ex rom-germania facut de un roman pt un client german care ii comunica codul de tva, atunci germnaul face taxare inversa la factura fara tva emisa de roman catre el. conditia e ca romanul sa verifice pe vies codul de tva comunicat de german.

eu zic ca facturile nu sunt emise corect.
Don't worry! Just panic!



#8 gabym

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 24 June 2008 - 10:33 PM

Vezi site-ul Uniunii Nationale a Transportatorilor
http://www.untrr.ro/index.php?menu=seminar...age=seminar_tva

si Codul fiscal .



#9 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 05 July 2008 - 10:27 PM

Va rog sa ma lamuriti si pe mine.
- Transport Elvetia-Romania
- Comanda emisa de o casa de expeditii din Romania
- Facturez catre casa de expeditii din Romania (Beneficiar);
Intrebare> Cum fac factura? Cu drept de deducere sau 19%?
Eu cred ca trebuie sa facturez valoare transport + TVA, deoarece beneficiarul este persoana juridica romana.

:frusty:
irina



#10 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 06 July 2008 - 02:23 PM

Daca marfa vine din Elvetia (extracomunitar), facturezi fara TVA (scutit cu drept de deducere).
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#11 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 07 July 2008 - 08:53 AM

Multumesc mult. :frusty:

Aceasta postare a fost editata de irina petcu: 07 July 2008 - 08:54 AM

irina



#12 Ingerash1712

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 August 2008 - 10:29 AM

Societatea A inregistrata in Romania in scopuri de TVA, ce are ca obiect de activitate "Transporturi rutiede de marfuri", primeste de la o societate inregistrata in scopuri de TVA din Grecia factura pentru "transport international de marfa" (Grecia - Romania - Grecia), fara TVA.
Acest transport este prestat pentru societatea C din Romania, inregistrata in scopuri de TVA in Romania si pentru care societatea A a emis factura de transport international cu TVA 19%.

Intrebare: cum inregistreaza factura venita de la societatea B, societatea A, nefiind o cheltuiala cu transportul pentru activitatea proprie; o consider PRESTARE DE SERVICII 628? Cine plateste TVA in acest caz?



#13 DINUR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 October 2008 - 09:38 AM

BUNA ZIUA,

Am o mare problema.Trebuie sa depun decontul de TVA si nu stiu daca am procedat corect
Am o firma care se ocupa cu transport marfa .Transporta pentru diverse firme din Italia ,Polonia etc

Factura transport marfa din Italia- in Romania- factura pe firma din Romania - eu fac factura catre client Romania - fctura este in euro si trec la TVA scutit cu drept de deducere ?????
Eu, ca transportator, daca aduc aceasta marfa in Romania completez decl 390 ???


Multumesc !



#14 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 23 October 2008 - 09:43 AM

Daca facturezi catre un client din Romania, aplici TVA 19%. Daca prestezi servicii de transport catre un client din UE ce iti comunica un cod valabil de TVA, facturezi fara TVA, cu mentiunea "neimpozabil in Romania". SDD este valabil doar pentru import/export (extracomunitar).

In 390 nu declari nimic, deoarece prestarile de servicii nu se declara (doar bunurile). Tu prestezi doar serviciul de transport, nu esti proprietarul bunurilor.

Aceasta postare a fost editata de Cristina Grigoras: 23 October 2008 - 09:46 AM

Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#15 DINUR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 October 2008 - 10:51 AM

Multumesc mult !!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 October 2008 - 04:27 PM
citare mesaj anterior




#16 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 23 October 2008 - 11:02 AM

Vezi postareaDINUR, la Oct 23 2008, 10:38 AM, a spus:

Am o firma care se ocupa cu transport marfa .Transporta pentru diverse firme din Italia ,Polonia etc

Factura transport marfa din Italia- in Romania- factura pe firma din Romania - eu fac factura catre client Romania - fctura este in euro si trec la TVA scutit cu drept de deducere ?????
Eu, ca transportator, daca aduc aceasta marfa in Romania completez decl 390 ???


Multumesc !
Ca transportator:
1. Daca faci factura pe firma din Romania colectezi TVA. "Scutit cu drept de deducere" se refera firme din comunitate (Italia) care iti fac comanda de transport, deci daca facturezi la firma din Italia, cu conditia ca aceasta firma (din Italia) sa aiba cod valid de TVA. Codul il poti verifica pe Europa site-Validation (dai cautare pe Google)
2. Din moment ce marfa nu este a ta, nu inregistrezi factura de marfa in contabilitate, ca si-o inregistreaza beneficiarul marfii (care face si declaratia 390). Deci nu ai de ce sa completezi declaratia 390, Doar daca cumperi marfa sau stocuri pe firma ta (ex. anvelope, piese de schimb)

Transportul este o prestare.
Sper ca te-am ajutat.

Aceasta postare a fost editata de irina petcu: 23 October 2008 - 11:03 AM

irina



#17 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 23 October 2008 - 03:15 PM

Pentru Irina Petrescu: Daca facturezi catre o firma din UE (cod valabil de TVA), nu este SDD, ci "Neimpozabil in Romania". SDD se foloseste pentru transport extracomunitar.

Aceasta postare a fost editata de Cristina Grigoras: 23 October 2008 - 03:16 PM

Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#18 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 23 October 2008 - 06:31 PM

Draga Cristina,
Eu chiar lucrez la o firma de transport care face transporturi intracomunitare si este "scutit cu drept de deducere".
Deci am studiat legea, pentru ca ma intereseaza si chiar lucrez in domeniu. In 2006 au aparut reglementari legale speciale pentru transportul intracomunitar si international de marfuri.

Aceasta postare a fost editata de irina petcu: 23 October 2008 - 06:33 PM

irina



#19 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 23 October 2008 - 10:36 PM

Draga Irina,
Intamplarea face ca eu sunt asociat intr-o firma de transport, fapt pentru care am aprofundat legislatia in domeniu.
In conformitate cu prevederile art.126 alin.(1) din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare:

"Din punct de vedere al taxei sunt operatiuni impozabile in Romania cele care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) operatiunile care, in sensul art. 128 - 130, constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, in sfera taxei, efectuate cu plata;
b) locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor este considerat a fi in Romania, in conformitate cu prevederile art. 132 si 133;
c) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor este realizata de o persoana impozabila, astfel cum este definita la art. 127 alin. (1), actionand ca atare;
d) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor sa rezulte din una dintre activitatile economice prevazute la art. 127 alin. (2)."

Potrivit pct.2 alin.(1) de la Titlul VI din Normele metodologice de aplicare a Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotararea Guvernului nr.44/2004, cu modificarile si completarile ulterioare:

In sensul art. 126 alin. (1) din Codul fiscal, operatiunea nu este impozabila in Romania daca cel putin una din conditiile prevazute la lit. a) - d) nu este indeplinita.”

In sensul clarificarii prevederilor de mai sus, ANAF a editat in 2008 o serie de pliante informative. Il atasez pe cel referitor la transport, unde gasesti la punctul 2.4 exact situatia in discutie.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Cristina Grigoras: 23 October 2008 - 10:39 PM

Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#20 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 24 October 2008 - 01:18 AM

ordin 2222/2006
Bucuresti, 22 decembrie 2006.
Nr. 2.222.
ANEXA
INSTRUCTIUNI
de aplicare a scutirii de taxa pe
valoarea adaugata pentru operatiunile prevazute la art. 143 alin.
(1) lit. a) - i), art. 143 alin. (2) si art. 144^1 din Codul fiscal
ART. 1
(1) Prin prezentele instructiuni se reglementeaza modul de justificare a scutirii de taxa pe valoarea adaugata
cu drept de deducere
prevazute la art. 143 alin. (1) lit. a) - i), art. 143 alin. (2) si art. 144^1 din Codul fiscal.
(2) In sensul prezentelor instructiuni:
a) prin contract se intelege si comanda urmata de executarea acesteia;
b) transportatorul este orice persoana impozabila care realizeaza servicii de transport cu mijloace de
transport proprii sau inchiriate;
c) casa de expeditie este orice persoana impozabila care actioneaza in nume propriu, contractand servicii de
transport cu un transportator, pe care apoi le refactureaza beneficiarului transportului. Serviciile casei de
expeditie sunt servicii de transport;
[...]
(3) Scutirea de taxa prevazuta la art. 143 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal pentru transportul bunurilor plasate in
regimurile prevazute la art. 144 alin. (1) din Codul fiscal se acorda si in cazul in care transportul indeplineste
conditiile unui transport intracomunitar, astfel cum este definit la art. 133 alin. (2) lit. c) din Codul fiscal.

Cod Fiscal - norma metodologica de aplicare, actualizata la 1.01.2008

Norme metodologice:

15. (1) Locul de plecare al transportului intracomunitar de bunuri este locul de unde incepe transportul bunurilor, fara a se tine cont de distanta parcursa pana la locul in care se afla bunurile. Locul de sosire este locul in care se incheie transportul bunurilor.

(2) Transportul prevazut la art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 2 din Codul fiscal, al carui loc de plecare si loc de sosire sunt situate in Romania, direct legat de un transport intracomunitar de bunuri al carui loc de plecare sau loc de sosire sunt situate in Romania, reprezinta un transport asimilat transportului intracomunitar de bunuri;

(3) Este considerat un transport intracomunitar de bunuri in sensul art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 2 din Codul fiscal, transportul ce urmeaza unui transport prevazut la art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 1 din Codul fiscal, al carui loc de sosire este situat in Romania, daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:

a) contractul sau orice alt document aferent acestui transport trebuie sa existe in momentul incheierii transportului prevazut la art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 1 din Codul fiscal;

b) persoana care efectueaza transportul prevazut la art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 2 din Codul fiscal, trebuie sa actioneze in contul persoanei care comanda sau realizeaza transportul prevazut la art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 1 din Codul fiscal;

c) bunurile vor ramane in aceeasi stare in care au fost introduse in Romania pana la incheierea transportului.

(4) Este considerat un transport intracomunitar de bunuri in sensul art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 2 din Codul fiscal, transportul ce precede unui transport prevazut la art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 1 din Codul fiscal, al carui loc de sosire este situat in afara Romaniei in alt stat membru, daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:

a) contractul sau orice alt document aferent transportului prevazut la art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 1 din Codul fiscal, trebuie sa existe in momentul incheierii transportului prevazut la art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 2 din Codul fiscal;

b) persoana care efectueaza transportul prevazut la art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 2 din Codul fiscal, trebuie sa actioneze in contul persoanei care comanda sau realizeaza transportul prevazut la art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 1 din Codul fiscal;

c) bunurile vor parasi Romania in aceeasi stare in care erau la inceperea transportului prevazut la art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 2 din Codul fiscal.

(5) Este considerat un transport intracomunitar de bunuri in sensul art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 2 din Codul fiscal, transportul situat intre doua transporturi prevazute la art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 1 din Codul fiscal, daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:

a) contractul sau orice alt document aferent transportului prevazut la art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 1 din Codul fiscal, trebuie sa existe in momentul incheierii transportului prevazut la art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 2 din Codul fiscal;

b) persoana care efectueaza transportul prevazut la art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 2 din Codul fiscal, trebuie sa actioneze in contul persoanei care comanda sau realizeaza transportul prevazut la art. 133 alin. (2) lit. c) pct. 1 din Codul fiscal;

c) bunurile vor ramane in aceeasi stare in care au fost introduse in Romania.
irina






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL