Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Urgent (va rog mult). Transport intracomunitar sau international. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Urgent (va rog mult). Transport intracomunitar sau international.


45 replies to this topic

#21 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 October 2008 - 09:15 AM

In transport lucrez si eu si sunt de aceiasi parere cu Cristina.



#22 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 October 2008 - 02:20 PM

Vezi postareaDINUR, la Oct 23 2008, 10:38 AM, a spus:

Factura transport marfa din Italia- in Romania- factura pe firma din Romania - eu fac factura catre client Romania - fctura este in euro si trec la TVA scutit cu drept de deducere ?????
Avand in vedere ca prestatorul de servicii de transport, persoana impozabila stabilita in Romania, efectueaza un transport intracomunitar care incepe din alt stat UE si se termina in Romania si clientul este persoana impozabila stabilita in Romania, inregistrat in scopuri de TVA in Romania, locul prestarii este considerat a fi in Romania, iar serviciul se va factura cu TVA. Conditiile prevazute la art.126 alin.(1) sunt indeplinite cumulativ, deci operatiunea de transport este impozabila in Romania.




#23 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 October 2008 - 04:29 PM

Vezi postareairina petcu, la Oct 24 2008, 01:18 AM, a spus:

ordin 2222/2006
Bucuresti, 22 decembrie 2006.
Nr. 2.222.
ANEXA
INSTRUCTIUNI
de aplicare a scutirii de taxa pe
valoarea adaugata pentru operatiunile prevazute la art. 143 alin.
(1) lit. a) - i), art. 143 alin. (2) si art. 144^1 din Codul fiscal

Ca o mica paranteza pt Irina, OMF 2222/2006 a fost abrogat.. vezi OMEF 2421/2007.



#24 cristipop75

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 15 November 2008 - 12:18 PM

Buna
Am urmatorul caz. Firma de transport din Romania, inregistrata in scopuri de TVA, efectueaza transport de marfa pentru o firma din Spania, inregistrata in scopuri de TVA, din Spania in alta tara membru UE. Cum e cu TVA-ul? Cum se inregistreaza aceasta operatiune? Dar achizitiile de motorina facute tot in UE, aferente acestor transporturi?
Multumesc



#25 MIHAELA 9

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 November 2008 - 07:22 PM

Si eu sunt interesata de acest aspect al TVA-ULUI in comunitate cat si de regimul achizitiilor de motorina. Poate ne lumineaza cineva.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 November 2008 - 02:40 PM
citare mesaj anterior




#26 anuszka

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 19 November 2008 - 09:18 PM

Daca firma catre care facturati este inregistrata in scop de TVA in alta tara comunitara , se va factura fara TVA : "scutit cu drept de deducere". Daca facturati unei case de expeditii din Romania, atunci facturati cu TVA. Aveti grija in primul caz sa aveti comanda pentru transportul facturat, altfel la un eventual control va calculeaza TVA.
In ceea ce priveste TVA-ul aferent carburantului alimentat in comunitate, nu se deduce.Introduceti toata suma din document pe cheltuieli. Daca sumele sunt intr-adevar mari, solicitati rambursare, apeland la firme specializate in recuperare TVA .



#27 primavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:satu mare

Postat 19 November 2008 - 10:37 PM

da am inteles ca tva -ul aferent cumpararii de carburant nu se deduce,dar mi se pare o aberatie.daca firma este de transport, logic ca cheltuiala cea mai mare o are cu piesele de schimb ,carburant,salarii; si atunci de ce sa nu poata sa-si deduca tva-ul daca circula in strainatate? culmea ca inRomania e ok! va rog ajutati-ma sa pricep logica

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 November 2008 - 02:40 PM
citare mesaj anterior




#28 iri_dumitrascu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 November 2008 - 10:17 PM

sunt noua pe acest forum si am si eu o intrebare: cum inregistrez in contabilitate o factura de transport romania-ungaria, pe factura scrie '' scutit cu drept de deducere'', eu cumparatorul deduc sau nu tva?



#29 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 November 2008 - 01:52 PM

Vezi postareaanuszka, la Nov 19 2008, 09:18 PM, a spus:

Daca firma catre care facturati este inregistrata in scop de TVA in alta tara comunitara , se va factura fara TVA : "scutit cu drept de deducere". Daca facturati unei case de expeditii din Romania, atunci facturati cu TVA. Aveti grija in primul caz sa aveti comanda pentru transportul facturat, altfel la un eventual control va calculeaza TVA.
In ceea ce priveste TVA-ul aferent carburantului alimentat in comunitate, nu se deduce.Introduceti toata suma din document pe cheltuieli. Daca sumele sunt intr-adevar mari, solicitati rambursare, apeland la firme specializate in recuperare TVA .
Daca clientul este inregistrat in scopuri tva in stat membru pe factura la tva se trece mentiunea "neimozabil in Romania". Se trece "scutit cu drept de deducere" doar la importuri sau exporturi"



#30 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 25 November 2008 - 04:29 PM

Vezi postareaprimavera, la Nov 19 2008, 10:37 PM, a spus:

da am inteles ca tva -ul aferent cumpararii de carburant nu se deduce,dar mi se pare o aberatie.daca firma este de transport, logic ca cheltuiala cea mai mare o are cu piesele de schimb ,carburant,salarii; si atunci de ce sa nu poata sa-si deduca tva-ul daca circula in strainatate? culmea ca inRomania e ok! va rog ajutati-ma sa pricep logica
Dintr-un motiv foarte simplu. TVA-ul de plata sau de recuperat se calculeaza pentru operatiunile de cumparari sau vanzari care au loc pe teritoriul Romaniei (excludem de aici operatiunile de pentru care se aplica taxare inversa sau achizitii intracomunitare care nu genereaza TVA de plata). Nu poti deduce TVA de pe bonuri de benzina cumparate in alta tara pentru ca in primul rand operatiunea nu are loc pe teritoriul Romaniei, iar in al doilea rand cotele de TVA nu sunt la fel in fiecare tara.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 November 2008 - 02:41 PM

ADITA



#31 primavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:satu mare

Postat 01 December 2008 - 06:04 PM

multumesc pentru explicatii.da, mi se par verosimile..
si totusi daca vor sa incurajeze exportul ar trebui sa gaseasca o solutie de ajutor..ma refer la legiuitori

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 December 2008 - 08:11 PM
citare mesaj anterior




#32 kangoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:oradea

Postat 12 December 2008 - 09:45 AM

Vezi postareaprimavera, la Dec 1 2008, 07:04 PM, a spus:

multumesc pentru explicatii.da, mi se par verosimile..
si totusi daca vor sa incurajeze exportul ar trebui sa gaseasca o solutie de ajutor..ma refer la legiuitori

Daca se-ntocmeste contract cu vreo retea de benzinarii (sau mai multe retele, din mai multe tari UE, in functie de tarile in care se transporta mai mult) atunci, ma gandesc ca benzina/motorina se poate alimenta pe baza de card, fara numerar si firmele respective factureaza combustibilii la intervalele de timp stabilite prin contract. Conosc ca-n Romania firmele care se respecta asa procedeaza (vezi cele cu retele de distributie) si nu fac deconturi cu "N" bonuri de carburanti.
Poate mai vin si altii cu solutii.



#33 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 22 December 2008 - 05:26 PM

Firma platitoare de tva-Romania face servicii de transporturi la firme platitoare de tva in UE. Factura se emite in euro. Cum se inregistraeza in conta asta si la ce rinduri se trece in Decont tva? Se intocmeste si 390? Va roooog mult, ca arde. :thumbup: Va multumesc mult, mult, mult de ajutor.



#34 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 23 December 2008 - 12:46 AM

1) 4111=704
2) decont tva la rd 3.
3) nu se face 390
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#35 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 23 December 2008 - 09:16 AM

Vezi postareaaNgelica pop, la Dec 23 2008, 12:46 AM, a spus:

1) 4111=704
2) decont tva la rd 3.
3) nu se face 390
Multumesc :wink: si sarbatori fericite :thumbup:



#36 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 25 March 2009 - 02:52 PM

O firma din Italia transporta marfa pt firma din Romania in Romania. Firma de Romania ii comunica firmei italiene cod de tva din Bulgaria (este inregistrata in scop de tva si in Rom si in Bulgaria). Care este regimul tva in acest caz?



#37 flemil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 March 2009 - 11:13 PM

Firma din Italia factureaza firmei din Bulgaria, contravaloarea transportului (pe ruta Italia-Romania) fara TVA.



#38 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 27 March 2009 - 10:19 AM

firma e stabilita in Romania dar are cod de inregistrare si in Romania si in Bulgaria. Transportatorului ii da codul de tva din Bulgaria, iar marfa i-o aduce in Romania.



#39 steluta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:dezvoltare profesionala

Postat 27 March 2009 - 12:13 PM

Vezi postareafrancesca2009, la Mar 27 2009, 10:19 AM, a spus:

firma e stabilita in Romania dar are cod de inregistrare si in Romania si in Bulgaria. Transportatorului ii da codul de tva din Bulgaria, iar marfa i-o aduce in Romania.
In Romania nu are loc nicio operatiune impozabila in acest caz.
steluta



#40 Evergreen100

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 07 April 2009 - 11:57 AM

Buna ziua,
am rugamintea, pentru cine cunoaste, sa-mi spuna care este regimul TVA in serviciile de transport international de marfa, pentru o firma transportatoare romaneasca (cu exemplificari daca se poate: intra si non comunitar)! Multumesc anticipat !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL