Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sucursale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sucursale

2 replies to this topic

#1 msa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 30 March 2005 - 05:06 PM

Poate sa-mi spuna cineva daca: in orasul X am sediul firmei, iar in orasul Y am o sucursala a aceleiasi firme, iar toate cartile de munca sunt inregistrate la ITM din orasul Y, viramentele aferente salariilor se fac prin contul de trezorerie din orasul X sau din orasul Y?Mentionez ca la sediul firmei este un sg salariat care are cartea de munca inregistrata tot in orasul unde se afla sucursala.Eu depun in orasul X unde se afla sediul decat decontul de TVA si bilantul, iar toate celalalte declaratii( CASS,CNPAS,SOMAJ) le depun in orasul Y. E corect????



#2 Anca Condei

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 23 April 2005 - 07:42 PM

Buna ziua!
Daca in Bucuresti am sediu social al unei firme, iar intr-un alt judet am un sediu secundar, unde de fapt se desfasoara obiectul de activitate al firmei, acest sediu am vazut ca se inregistreaza si el tot in Bucuresti, motiv pentru care toate relatiile cu institutiile publice (ITM, somaj, pensii) vor fi tot in Bucuresti, mai putin la finante, intrucat sediu secundar se inregistreaza in judetul unde se afla acesta, pentru retinerea impozitului pe salarii.
Intrebarea este urmatoarea: care ar fi inconvenientele daca as incerca sa transform sediul secundar in sucursala, pentru a fi inregistrat in judetul unde se desfasoara obiectul de activitatea, astfel incat relatiile cu institutiile publice (ITM, somaj, pensii), sa fie in judetul respectiv?
Multumesc mult.
:?




#3 nicoleta pascal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 17 May 2005 - 02:39 PM

Prin acelasi lucru am trecut si eu, de aceea imi permit sa va raspund. Astfel, daca in orasul X se afla sediul firmei iar in Y este punct de lucru atunci toate declaratiile se depun in localitatea X, daca insa este o filiala se depun in localitatea Y. Personal am o firma in Iasi cu punct de lucru in Suceava si absolut totul se face la Iasi, in Suceava se tine doar contabilitatea primara, dar toti angajatii au CM la Iasi. Chiar daca toate inregistrarile sunt facute in loc.X, nu uitati sa le aduceti la cunostinta si celor din localitatea Y, eventual o puteti face scris, cu numar de inregistrare si nu mai are apoi nimeni ce sa va faca.
n.pascal






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL