Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cont pentru plata dobanzi si penalitati la buget - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cont pentru plata dobanzi si penalitati la buget


10 replies to this topic

#1 anaid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 09 July 2007 - 12:48 PM

Buna ziua,


Am cerut fisa firmei la administratie si am de platit niste dobanzi si penalitati la diverse dari catre stat. Cum se face plata acestora incepand cu 2007 avand in vedere ca nu mai am nr de evidenta al platii? In lista codurilor IBAN de la trezorerie am gasit majorari aferente TVA dar pentru asigurari sociale de exemplu unde trebuie platit? Si pentru altele din pacate...

Va multumesc,
Diana



#2 ade21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:Pitesti

Postat 09 July 2007 - 01:10 PM

Aceeasi dilema am avut si eu si am intrebat un expert contabil care mi-a spus ca din 2007 exista cont iban doar pt dob. la TVA, celelalte dobanzi la CAS, CASS s.a.m.d. se vireaza in acelasi cont iban cu obligatia. Asadar daca aveti de plata dobanzi la CAS suma se vireaza in acelasi cont iban adica in contul iban corespunzator CAS.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 07:18 PM




#3 anaid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 10 July 2007 - 08:20 AM

Multumesc mult pentru raspuns. O zi buna.

Diana



#4 mariusserban

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 12 November 2007 - 08:07 AM

Spuneti - mi si mie, in ce cont iban se platesc dobanzile si penalitatile de intarziere pentru contributiile salariale ? Trebuie sa le platesc la sectorul 1.
Multumesc anticipat :)



#5 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 12 November 2007 - 01:24 PM

In acelasi cont in care virezi si contributiile.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#6 angy_iordache

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 January 2008 - 09:33 PM

Mai este valabil de cand cu acel cont unic?
Am inteles ca dobanzile aferente TVA-ului le platesc in contul specific dar dobanzile pentru salarii le platesc in conturile \obligatiilor respective sau in contul unic? Va rog ajutati-ma, am de facut op-uri pentru astfel de plati si nu stiu unde sa virez banii......
si inca ceva... am voie sa cumulez plata pentru mai multe luni fiind vorba de aceeasi contributie?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 07:18 PM




#7 stanciu ana simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 09 April 2008 - 08:02 AM

Buna ziua, puteti sa-mi spuneti si mie care ar fi codul IBAN pentru plata dobanzii calculate a impozitului pe dividende persoane juridice, trezorerie sector 4?



#8 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2008 - 10:38 AM

Nu exista cont separat pt majorari decat la TVA. Deci le platesti in contul Bugetului de stat, pt la Trez sect 4 RO82TREZ70420470101XXXXX.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 07:07 PM




#9 ramonici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 22 June 2008 - 05:06 PM

Am de platit dobanzi si penalit imp profit 2005 si 2007, cas 2007 si nu stiu in ce conturi trebuiesc platite. Va rog e urgent



#10 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 June 2008 - 10:31 AM

in aceleasi conturi in care virezi si imp profit sau cas numai ca scrii pe op dobanzi, penalitati
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#11 ramonici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 24 June 2008 - 06:21 PM

Multumesc mult Mariana






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL