Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA vs. II - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


PFA vs. II


41 replies to this topic

#41 Violetalb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 January 2012 - 12:31 PM

Rog sugestii/solutii pentru cazul concret :

Sunt economista, am intrat in somaj de doua luni si vreau sa tin contabilitate. Daca ma declar PFA si depasesc ca venituri 500 RON pierd ajutorul de somaj.(conform legislatiei). Cu "datele de intrare" : pastrare somaj, sotul meu nu este contabil, dari minime catre "altii"( nu am de unde sa stiu cum va merge activitatea) ce imi recomandati ?

Multumesc



#42 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 29 January 2012 - 01:04 PM

1. Conform L 76/2002 art.5 pct IV:
IV. somer - persoana care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este in cautarea unui loc de munca de la varsta de minimum 16 ani si pana la indeplinirea conditiilor de pensionare;
b) starea de sanatate si capacitatile fizice si psihice o fac apta pentru prestarea unei munci;
c) nu are loc de munca, nu realizeaza venituri sau realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decat indemnizatia de somaj ce i s-ar cuveni potrivit prezentei legi;
d) este disponibila sa inceapa lucrul in perioada imediat urmatoare daca s-ar gasi un loc de munca;
e) este inregistrata la Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca sau la alt furnizor de servicii de ocupare, care functioneaza in conditiile prevazute de lege;
2.Despre PFA, pentru prestari servicii contabilitate...e un pic cam incurcata (modificari introduse de oug.37/2011):
- art. 10 alin.2 si alin.3 din L82 specifica "studii superioare economice";
- daca nu suntem membrii CECCAR, putem conduce contabilitatea doar pentru societati ce au CA <35 000 eur;
- daca nu avem studii superioare, nu putem semna SFR-uri, nu putem conduce ...contabilitatea, tot ce putem face ca si PFA (fara studii superioare) este sa intocmim documente primare.
- chiar si in cazul incheierii de conventii civile, sa luam in considerare riscul ca activitatea noastra sa nu fie incadrata la ..dependenta.
(simple pareri)







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL