Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA vs. II - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


PFA vs. II


41 replies to this topic

#21 balexg

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 28 May 2009 - 01:29 AM

Vezi postareaioanavoda, la Jul 10 2008, 08:52 PM, a spus:

Buna. As dori si eu acea ordonata(lege) care reglementeaza activitatea PFA in privinta salariatilor-daca poate angaja sau nu si ce persoane.
angi_bathory@yahoo.co.uk Multumesc anticipat.
este OUG 44/2008 (click pentru a citi)



#22 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 03 November 2009 - 08:17 PM

Salutare!

Am depus astazi dosarul pt a trece de la PFA la II. Inainte de a lua orasul la picior in cautarea unor raspunsuri, m-am gandit sa intreb si aici pe forum, poate s-a mai lovit careva de aceeasi problema. Transformarea din PFA in II e destul de simpla, in sensul ca m-am prezentat la Reg Com Dolj unde am depus cateva hartii, printre care si cele de adaugare a 2 coduri CAEN. Acestea ma vor ajuta sa-mi pot deduce combustibilul, deoarece din Mai 2009, dupa cum stiti nu se mai poate deduce decat cu anumite conditii.

Asadar, nelamuririle mele ar fi urmatoarele:

1. Dupa treaba cu ONRC-ul, dupa ce iau hartiile de-acolo, mai trebuie sa merg la Finante pt a-mi schimba certificatul de inregistrare fiscala? Dupa cum o gandesc eu, ar trebui sa merg numai daca mi se schimba CIF-ul si Nr Reg. Comertului, care apar si pe acest Certificat emis de Finante. Desi, la Finante tot CNP-ul este primul (poate singurul) criteriu de identificare.

2. Aceeasi treaba si cu Sanatatea. Si acolo din cate am observat sunt inregistrat numai cu CNP-ul.

3. Cum procedez cu RJIP-ul? Iau altul sau mentionez trecerea de la PFA la II si continui sa-l completez de unde am ramas?

4. Aceeasi intrebare si pt Registrul Unic de Control. Este inregistrat la Finante pe PFA, deocamdata necompletat.

5. Cum procedez cu pasarea inventarului de la PFA la II? E vorba doar de un laptop si cateva piese auto. D.p.m.d.v. aceasta pasare s-ar face automat odata cu hartiile de la ONRC care atesta trecerea de la PFA la II.

De stampila nu mai intreb, ca e clar ca trebuie schimbata.

Ii rog pe cei care au mai facut trecerea asta sa-mi dea cat de multe detalii pot/vor.

Multumesc.

Lao Mayer.




#23 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2009 - 12:58 AM

1.Daca nu se modifica CIF nu e necesar
2. Din cate stiu ar trebui sa va identificati cu CIF ( dar uneori programele sunt scrise cu picioare de programatori angajati pe interes )
3.Nu stiu sigur , asa ca ma abtin.
4.Se ia altu pe II.
5. Da
Corect, stampila o schimbati.



#24 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 19 November 2009 - 02:19 PM

Ei bine, in sfarsit am trecut la I.I. Azi am fost si la Finante, trebuie schimbat numai Certificatul de Inregitrare Fiscala (cel mic si verde), pentru ca pe el aparea PFA. In 10 zile il am pe cel pe I.I. Restul documentelor raman neschimbate, singura conditie este sa atasez o copie xerox a deciziei emise de ONRC cum ca am transformat PFA in I.I.



#25 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 19 November 2009 - 06:28 PM

Si mai trebuie sa angajati o persoana cu contract individual de munca...............
Registrele raman aceleasi, doar stampila o modificati.



#26 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 19 November 2009 - 06:32 PM

Daca se poate un citat din lege sau articolul direct, ca eu nu am gasit treaba cu angajatul.

Aceasta postare a fost editata de Zzuper: 19 November 2009 - 06:32 PM




#27 geoidsf22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate

Postat 19 January 2010 - 12:32 PM

Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii.Doresc sa predau lectii de dans, si as vrea sa infiintez fie o intreprindere individuala fie un PFA.Ma intereseaza foarte mult contabilitatea acestei activitati.Sunt obligat sa emit bon fiscal, sau pot emite tichete cu valoare fixa? Cursantii vor plati lunar o suma ce reprezinta abonament.Ce alta forma de inregistrare in afara de PFA sau Intreprindere Individuala imi puteti recomanda, in conditiile in care eu o sa prestez aceasta activitate in locatia unei persoane juridice.



#28 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2010 - 10:58 PM

daca vreti sa aveti si angajati ( secunzi, alti instructori . etc ( sincer nu cunosc domeniul daia am dat niste chestii care pot fi aiurea ) faceti II , daca nu vreti sa faceti angajari de nici un fel faceti PFA.)



#29 ndrrl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 24 August 2010 - 06:33 AM

Buna ziua! Impreuna cu sotul meu vrem sa ne deschidem o ferma de animale. Trebuie sa ne inregistram ca si persoane juridice si avem de ales intre pfa / intreprindere individuala / srl. Dintre toate cele trei optiuni eu m-am gandit ca intreprindere individuala ar fi cea mai buna solutie, dar nu sunt foarte sigura. As vrea sa stiu daca am ales corect...
O alta problema ar fi contabilitatea la o intreprindere individuala , in domeniul acesta. Sunt inregistrari aparte sau ceva specific? As dori sa am un model de inregistrari sau ceva ca sa ma pot descebalui!
Va multumesc



#30 gika_d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:

Postat 26 August 2010 - 06:51 PM

vreau sa stiu si eu avantaje/dezavantaje ii vs pfa



#31 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 27 August 2010 - 04:29 PM

Singura diferenta este ca II poate face angajari, pe cand PFA nu. Atat.



#32 maricica62

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:bacau

Postat 05 September 2010 - 03:32 PM

ii poate avea mai multe coduri caen , iar pfa unul singur



#33 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 05 September 2010 - 04:56 PM

Ambele pot avea mai multe coduri CAEN.

Aceasta postare a fost editata de G David: 05 September 2010 - 04:57 PM




#34 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 06 September 2010 - 07:53 AM

Deosebiri intre PFA si Intreprindere Individuala

PFA

-Nu poate face alte angajari pentru activitatea pentru care a fost autorizat sa functioneze (un notar nu poate angaja alt notar ) dar poate face angajari pentru a-si desfasura activitatea ( secretara , operatoare calculator , contabila etc. )
-Are un singur obiect de activitate – cel pentru care a fost autorizat

II

-Poate avea mai multe obiecte de activitate
-Poate face angajari si pentru activitatea pentru care a primit autorizatie de functionare
-II se poate constitui si din asocierea a doua sau mai multe persone , una din ele primind decizia de =administrator =



#35 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 06 September 2010 - 09:18 AM

PFA/II pot sa aiba mai multe coduri CAEN. Eu pe PFA am avut 4 coduri caen inainte de schimbarea autorizatiei (coduri caen vechi), cand am fost sa-mi schimb autorizatia am renuntat la vreo 20 de coduri CAEN (cele 4 vechi aveau echivalent ~20 coduri caen noi)
PFA-ul nu poate sa aiba angajati, II-ul poate. Asta ar fi singura diferenta de unde pot decurge probleme / beneficii (birocratie in plus legata de angajati)

Notarii nu sunt PFA-uri, desfasoara o profesie liberala. La fel si medicii, avocatii, arhitectii si ce ghilde or mai fi...



#36 geomedica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 September 2010 - 09:29 AM

Vezi postareaPopu, la Sep 6 2010, 10:18 AM, a spus:

PFA/II pot sa aiba mai multe coduri CAEN. Eu pe PFA am avut 4 coduri caen inainte de schimbarea autorizatiei (coduri caen vechi), cand am fost sa-mi schimb autorizatia am renuntat la vreo 20 de coduri CAEN (cele 4 vechi aveau echivalent ~20 coduri caen noi)
PFA-ul nu poate sa aiba angajati, II-ul poate. Asta ar fi singura diferenta de unde pot decurge probleme / beneficii (birocratie in plus legata de angajati)

Notarii nu sunt PFA-uri, desfasoara o profesie liberala. La fel si medicii, avocatii, arhitectii si ce ghilde or mai fi...



MEDICII SUNT PFA !!! desfasuram profesii liberale, corect, dar ca forma juridica suntem PFA. De 10 ani!
PFA poate sa aiba angajati, medicii au angajate asistente, contabili, etc.



#37 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 06 September 2010 - 09:55 AM

Vezi postareageomedica, la Sep 6 2010, 10:29 AM, a spus:

Vezi postareaPopu, la Sep 6 2010, 10:18 AM, a spus:

PFA/II pot sa aiba mai multe coduri CAEN. Eu pe PFA am avut 4 coduri caen inainte de schimbarea autorizatiei (coduri caen vechi), cand am fost sa-mi schimb autorizatia am renuntat la vreo 20 de coduri CAEN (cele 4 vechi aveau echivalent ~20 coduri caen noi)
PFA-ul nu poate sa aiba angajati, II-ul poate. Asta ar fi singura diferenta de unde pot decurge probleme / beneficii (birocratie in plus legata de angajati)

Notarii nu sunt PFA-uri, desfasoara o profesie liberala. La fel si medicii, avocatii, arhitectii si ce ghilde or mai fi...



MEDICII SUNT PFA !!! desfasuram profesii liberale, corect, dar ca forma juridica suntem PFA. De 10 ani!
PFA poate sa aiba angajati, medicii au angajate asistente, contabili, etc.
Eu cred ca exista o diferenta totusi intre un CMI si un PFA. CMI-ul este un PFA extins, cu drept de angajare (dupa mine).

http://www.medfam.ro/forlex/modules.php?na...cle&sid=143

Citeaza

Cabinetul medical infiintat in baza art.1 alin.3 din OG 124/1998 nu este persoana fizica autorizata, deoarece acestea din urma se infiinteaza in temeiul altui act normativ, respectiv Legea 300/2004 (sau ce lege a fi acum pentru PFA-uri).
Totusi, are un regim de functionare asemanator persoanelor fizice autorizate.




#38 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 06 September 2010 - 10:05 AM

COD FISCAL CAP. 2
Venituri din activităţi independente ( PFA )


ART. 46

Definirea veniturilor din activităţi independente

(1) Veniturile din activităţi independente cuprind veniturile comerciale, veniturile din profesii libere şi veniturile din drepturi de proprietate intelectuală, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere, inclusiv din activităţi adiacente.

(2) Sunt considerate venituri comerciale veniturile din fapte de comerţ ale contribuabililor, din prestări de servicii, altele decât cele prevăzute la alin. (3), precum şi din practicarea unei meserii.

(3) Constituie venituri din profesii libere veniturile obţinute din exercitarea profesiilor medicale, de avocat, notar, auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil, contabil autorizat, consultant de plasament în valori mobiliare, arhitect sau a altor profesii reglementate, desfăşurate în mod independent, în condiţiile legii.

(4) Veniturile din valorificarea sub orice formă a drepturilor de proprietate intelectuală provin din brevete de invenţie, desene şi modele, mostre, mărci de fabrică şi de comerţ, procedee tehnice, know-how, din drepturi de autor şi drepturi conexe dreptului de autor şi altele asemenea.

( Notari, avocati, experti contabili , medici etc,etc )



#39 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 06 September 2010 - 10:32 AM

Vezi postareagasil, la Sep 6 2010, 11:05 AM, a spus:

COD FISCAL CAP. 2
Venituri din activităţi independente ( PFA )

ART. 46

Cred ca arata putin diferit codul fiscal
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Cod_F...m#_Toc244063466

CAP. 2
Venituri din activităţi independente
Fara nici un (PFA) in coada.

Eu inteleg ca activitatile independente reprezinta o reuniune a activitatilor desfasurate de PFA-uri, DDA-uri, profesiile liberale si nicidecum activitatile independente sunt egale cu activitatea PFA-urilor.
Astia cu DDA-uri o tineau sus si tare ca OUG 58/2010 este ordonanta drepturilor de autor, tu acum am impresia ca esti intr-o eroare de acelasi tip, mergi pe ideea ca toti cei ce desfasoara activitati independente sunt PFA-uri ...

Aceasta postare a fost editata de Popu: 06 September 2010 - 10:33 AM




#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2010 - 10:24 AM

http://www.consultingreview.ro/video/sc-ve...-versus-ii.html






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL