Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
taxa pentru handicapati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

taxa pentru handicapati

2 replies to this topic

#1 Posteuca Dana Iuliana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 June 2008 - 09:50 PM

Salut. Lucrez la o institutie publica si dicatati suntem nevoitutrebuie sa platesc taxa pentru handicapati conform legii 348 din 2005 (parca). Din cauza ca nu putem angaja handicapati trebuie sa platim aceasta taxa. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Din ce cont se plateste aceasta taxa? Cont materiale sau personal?
2. De la ce articol bugetar se plateste?
3. Aceasta taxa se declara in Declaratia 102?
Multumesc



#2 ela_andra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 26 June 2008 - 02:03 PM

Vezi postareaPosteuca Dana Iuliana, la Jun 24 2008, 10:50 PM, a spus:

Salut. Lucrez la o institutie publica si dicatati suntem nevoitutrebuie sa platesc taxa pentru handicapati conform legii 348 din 2005 (parca). Din cauza ca nu putem angaja handicapati trebuie sa platim aceasta taxa. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Din ce cont se plateste aceasta taxa? Cont materiale sau personal?
2. De la ce articol bugetar se plateste?
3. Aceasta taxa se declara in Declaratia 102?
Multumesc



se plateste de la chelt materiale art.20.30.30, pt ca ai optiunea sa platesti suma datorata sau sa cumperi produse realizate de pers cu handicap, de valoarea datorata
se evidentiaza suma in dec 102 alaturi de imp pe salarii - varsaminte de la PJ pt pers cu handicap neincadrate




#3 Posteuca Dana Iuliana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 June 2008 - 05:04 PM

Vezi postareaela_andra, la Jun 26 2008, 03:03 PM, a spus:

Vezi postareaPosteuca Dana Iuliana, la Jun 24 2008, 10:50 PM, a spus:

Salut. Lucrez la o institutie publica si dicatati suntem nevoitutrebuie sa platesc taxa pentru handicapati conform legii 348 din 2005 (parca). Din cauza ca nu putem angaja handicapati trebuie sa platim aceasta taxa. Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Din ce cont se plateste aceasta taxa? Cont materiale sau personal?
2. De la ce articol bugetar se plateste?
3. Aceasta taxa se declara in Declaratia 102?
Multumesc



se plateste de la chelt materiale art.20.30.30, pt ca ai optiunea sa platesti suma datorata sau sa cumperi produse realizate de pers cu handicap, de valoarea datorata
se evidentiaza suma in dec 102 alaturi de imp pe salarii - varsaminte de la PJ pt pers cu handicap neincadrate

va multumesc frumos. insa am fost la niste cursuri organizate de ina si doamnele de la curs plateau de la contul de personal. ok. va multumesc frumos pt raspuns. coincide cu banuielile mele. :frusty:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL