Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
promotie 3 luni gratuit la leasing facturi de stornare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


promotie 3 luni gratuit la leasing facturi de stornare


9 replies to this topic

#1 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 March 2008 - 01:45 PM

Buna ziua!
Am si eu o problema...este vorba de un contract de leasing financiar pt o masina in care utilizatorul beneficiaza de primele 3 rate de leasing gratis.
Am primit prima factura de rata (cu dif de curs, dobanda etc) pe plus si inca o factura pe care scrie "promotie 3 luni gratuite cu aceeasi suma dar pe minus.....
Va rog mult sa-mi spuneti si mie cum ar trebui sa inregistrez a doua factura....astfel incat 404 sa ramana pe 0...
Merci mult.

nu vrea nimeni sa-si dea cu parerea???

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 February 2009 - 08:11 PM




#2 aura72

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 28 March 2008 - 09:31 PM

trebuie sa inreg ambele facturi, prima o inreg ca sa scazi datoria aferenta ctr d eleasing financiar
% = 404
167
666
665 cu plus sau minus in functie de evolutia cs
4426 ( tva aferent ratei, si dif de curs , nu si dobanzii)


apoi parerea mea e ca inreg si factura de promotie: factura e pe minus ca promotie, trebuie sa o inreg pe alte venituri , de fapt vei avea stornare de chelt nicidecum sa te legi de vreo stornare a inreg primei facturi pt ca altfel soldul ct 167 nu mai este corect.

promotia se refera la plata

as face
% = 404 suma cu minus
6588
4426

in final 404 ramane pe zero.




#3 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 March 2008 - 09:59 PM

Merci mult Aura...cam asa am facut si eu ..dar am folosit 667 in loc de 6588...dar aceasta cheltuiala pe minus este oricum deductibila nu???



#4 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 March 2008 - 10:23 PM

Daca e cheltuiala cu minus, atunci creste profitul, deci se impoziteaza.

Nu mai conteaza ca e deductibila sau nu.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 28 March 2008 - 10:24 PM




#5 mioara1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 March 2008 - 10:29 PM

sunt sigura ca ai inteles ce am vrut sa spun...
-daca e venit...e impozabil...sau nu
-daca e cheltuiala...e deductibila sau nu...
asa e bine??
oricum , cred ca fiind vorba de un contract comercial, cheltuiala/venitul cu promotia respectiva este deductibila, respectiv impozabil.
Merci mult



#6 aura72

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 29 March 2008 - 04:37 PM

nu e ok cu ct 667 pt ca acest cont se refera la sconturi acordate de tine clientilor , adica merge in relatie cu 4111, in acest caz tu ai primit un scont , si e mai corect asa ( m-am uitat intr-o carte cf omf 1752)
401 = %
767
4427

orice reducere , chiar si daca aveai o penalizare comerciala , e deductibila pt ca e comerciala...



#7 nikkol

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 June 2008 - 11:40 PM

Am o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv.
In luna feb. 2008, am luat 2 masini in leasing cu promotie primele 3 rate gratuit. In martie s-a eliberat prima factura, ptr prima rata, apio la sfarsitul lunii martie am primit factura in rosu ptr.toate cele 3 rate. Apoi am primit si fact pt aprilie si mai. La sfirstul celor 3 luni cand am totalizat cele 3 fact am constatat ca valoarea lor este mai mare decat valoarea facturii in rosu. I-am contactat pe cei de la firma de leasing solicitand o factura in rosu pt. diferenta, dar in loc de fact. am primit un telefon spunind ca acea diferenta este de plata deoarece sunt diferente de curs valutar pt ca facturile au fost intocmite cu date diferite si implicit cu cursuri euro-ron diferite, iar ei nu puteau sa tina cont de cursurile valutare la care au fost facute facturile. Acum am niste intrebari fara raspunsuri, poate ma ajuta cineva.
1. o fact. de stornare nu se face identica cu cea pe care o storneaza???
2. nu era corect sa intocmeasca factura de stornare lunar?
3.nu era mai corect ca suma celor 3 fact in negru sa fie egala cu fact in rosu., si sa intocmeasca facturile astfel incat sa aibe aceleasi cursuri valutare?
4. daca stornez o factura trebuie sa aibe aceasi valoare indiferent cand si la ce curs valutar a fost intocmita cea initiala, si fac referire la nr si data facturii pe care o stornez.


va multumesc si astept opiniile celor care sunt in tema cu acest subiect sau care au intalnit acelasi lucru din partea RCI sau alte firme de leasing



#8 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 25 June 2008 - 09:23 AM

Parerea mea este ca aveti dreptate. Pentru primele 3 luni nu datorati nici un euro, iar zero euro inseamna zero lei indiferent de curs. Facturile pe primele 3 luni se putea sa nu le mai faca deloc, dar daca tot le-a facut trebuiau stornate identic (cu sume identice in lei dar negative, fara sa mai mentioneze valuta si cursul). Aici ori e vorba de lipsa de logica la ei ori au facut intentionat, daca acea diferenta este semnificativa. Puteti sa nu le platiti acea diferenta si cred ca veti castiga in caz de proces. Daca suma este foarte mica e mai bine sa nu va complicati si sa platiti. Daca suma e importanta recomand sa nu o platiti si sa faceti o adresa oficiala catre ei in care sa specificati ca pentru primele 3 luni nu datorati nimic, nici in lei, nici in valuta si nu veti plati nici o factura referitoare la acea perioada. In acea adresa sa ii rugati sa faca si corectia necesara de anulare a sumei ramase facturata printr-o factura de stornare in lei.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#9 nikkol

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 25 June 2008 - 12:23 PM

multumesc pentru raspuns.
stiu ca am dreptate, numai ca la facturare cred ca este vreo domnisorica care habar nu are ce e aia o factura , dar mai ales una de stornare. Diferenta nu e semnificativa , 100 lei -pt ambele contracte, dar daca e vb de corectritudine in conta si 0.01bani conteaza. daca ar fi tinut seama de cursurile valutare soldul acestor fact. ar fi fost zero, pt ca in romania platim in lei si nu in euro. dar si asa incarca facturile cu fel de fel de comisioane,tva la dobanda si asigurarae si diferente de curs.ideea e ca ei iti factureaza si 0.01 bani, daca e sa-i primeasca.
o domnisoara de la aceasta firma m-a sunat si a spus ca nu puteau sa factureze si sa tina seama de curs "ca stiu eu ce ar fi insemnat asta?", binenteles ca stiu, ca am lucrat cativa ani la si la facturare tot cu aceleasi cursuri valutare care erau mult mai fluctuante decat acum.



#10 danutzu_80

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 02 July 2008 - 09:57 PM

sper sa nu mai scriu prostii iar ...
eu am o problema asemanatoare...
leasing financiar incepand cu luna aprilie 2008, in luna mai primesc masina si platesc diferente de pret, iar in luna iunie vine factura aferenta primei rate, insotita de o factura in rosu pentru 3 rate de capital+dobanda+tva; nu prea stiu cum se inregistreaza o astfel de factura; am citit toata ziua pe forum despre reduceri, rabaturi, sconturi ... , dar despre leasing nimeni; ma poateajuta cineva ..... multumesc

Vezi postareaaura72, la Mar 29 2008, 04:37 PM, a spus:

nu e ok cu ct 667 pt ca acest cont se refera la sconturi acordate de tine clientilor , adica merge in relatie cu 4111, in acest caz tu ai primit un scont , si e mai corect asa ( m-am uitat intr-o carte cf omf 1752)
401 = %
767
4427

orice reducere , chiar si daca aveai o penalizare comerciala , e deductibila pt ca e comerciala...

pai si cu 167 nu se intampla nimic, el nu ar trebui sa se micsoreze.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 February 2009 - 08:14 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL