Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum se calculeaza salariile indexate, majorate si actualizate... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cum se calculeaza salariile indexate, majorate si actualizate...


4 replies to this topic

#1 Eklart

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 June 2008 - 01:47 PM

buna ziua
am mare nevoie de ajutorul unui expert !
in urma unui litigiu de munca au fost cistigate despagubiri reprezentind salariile indexate, majorate si actualizate si toate celelate drepturi ce i s-ar fi cuvenit de la concediere si pina la reintegrare.
cum la reintegrare s-a renuntat, ramin de calculat pina la data cind s-a depus cererea catre executorul judecatoresc
cum se calculeaza drepturile salariale pe acea perioada? se aplica si rata inflatiei si dobinda de referinta a BNR?
se iau in calcul si bonurile de masa si cele cadou pe care le-ar fi primit in acea perioada?
va multumesc!



#2 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 09 July 2008 - 07:00 PM

O firma este obligata sa plateasca diferente de salariu ( ex. pt. ca nu a facut pontajele corect la momentul respectiv - acum 2-3 ani).
Nu sunt probleme in a calcula suma bruta de diferente, dar apar urmatoarele intrebari pana ajungi la suma neta:

- daca deducerile personale nu au fost acordate integral la momentul respectiv din trecut ( ex. deducere 550 lei pt. 3 copii in intretinere nu a fost
folosita integral pt. ca a fost suficienta deducerea de 300 pt a aduce la zero baza de calcul pt. impozit) poate fi acordata diferenta de deducere
personala pt. diferenta de salariu calculata?
- nu este cazul (9.5;6.5 si 1 au fost si acum 2-3 ani), dar totusi ce procentele de somaj, sanatate, pensie s-ar aplica la diferenta de salariu? cele
de acum sau cele vechi?
- trebuie facute declaratii rectificative pt itm, casa de pensii, somaj, sanatate, finante sau se prind aceste contributii si impozitul in declaratiile aferente perioadei curente?

Daca cineva a intalnit vreo situatie asemanatoare....

Multumesc!




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2008 - 05:03 PM

[/quote]buna ziua
am mare nevoie de ajutorul unui expert !
in urma unui litigiu de munca au fost cistigate despagubiri reprezentind salariile indexate, majorate si actualizate si toate celelate drepturi ce i s-ar fi cuvenit de la concediere si pina la reintegrare.
cum la reintegrare s-a renuntat, ramin de calculat pina la data cind s-a depus cererea catre executorul judecatoresc
cum se calculeaza drepturile salariale pe acea perioada? se aplica si rata inflatiei si dobinda de referinta a BNR?
se iau in calcul si bonurile de masa si cele cadou pe care le-ar fi primit in acea perioada?
va multumesc! [quote]

Bonurile de masa in mod sigur nu; acestea se acorda numai pentru perioada in care angajatul a fost efectiv la munca.
Bonurile cadou, nu vad de ce.
Eu unul as actualiza sumele la rata inflatiei; nu vad de ce i-ai plati si dobanda ca doar nu ti-a dat bani cu imprumut.

NB: Nu sunt un expert.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 08 October 2008 - 03:18 PM

Dragos



#4 Lusi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:ALBA IULIA
  • Interests:Perfectionare pregatire

Postat 13 August 2008 - 06:28 PM

Vezi postareaEklart, la Jun 26 2008, 02:47 PM, a spus:

buna ziua. am mare nevoie de ajutorul unui expert ![...]

Puteti consulta Tabloul expertilor contabili de pe site-ul CECCAR si va puteti orienta asupra unui expert contabil.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 August 2008 - 09:29 AM




#5 Brigitta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Oradea

Postat 14 August 2008 - 03:51 PM

Si eu am aceasi problema, numai ca eu trebuie sa recalculez si venitul brut (au lucrat sambata si duminica si nu i s-au platit orele suplimentare). daca ne poate ajuta cineva cu un raspuns. Help. :frusty:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL