Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
protocol/diurna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


protocol/diurna


12 replies to this topic

#1 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 02 July 2008 - 05:42 PM

Buna. Am tot cautat pe forum, dar nimic care sa se potriveasca cu ce vreau sa intreb eu. Angajatul pleaca in deplasare, i se deconteaza bilete transport, cazare si i se acorda diurna pe 2 zile. Cand vine inapoi aduce si o factura cu chitanta de la o masa data intr-una din zile unor colaboratori intalniti acolo, in deplasare. Bineinteles ca si el mananca si bea la masa aceasta. Intrebare: scrie undeva negru pe alb daca se poate acorda si diurna si sa i se deconteze si factura de protocol? Dupa parerea mea asa ceva nu gasesc ca e posibil. Solutiile propuse de mine ar fi: sa nu i se dea diurna deloc sau sa i se dea diurna in cele 2 zile si sa i se deconteze factura de protocol, dar sa fie inregistrata direct pe cheltuiala nedeductibila. Astept parerile voastre. Mersi.



#2 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 02 July 2008 - 07:11 PM

Diurna si decontarea ca si protocol,de ce daca legea permite asa ceva.




#3 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2008 - 07:59 PM

Daca acei colaboratori sunt ai firmei , ias da diurna normal , iar factura de protocol o inregistrez ca protocol unde in functie de situatie e deductibila sau nu ( In functie de profit )



#4 mari.a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:

Postat 02 July 2008 - 09:40 PM

Eu am foarte des situatii de acest gen, decontez transportul si cazarea, acord diurna pentru zilele de deplasare iar facturile cu "masa servita" le inregistrez pe protocol (sunt intalniri cu parteneri de afaceri).
Every thing happens for a reason.



#5 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 02 July 2008 - 10:00 PM

Multumesc tuturor. Aveti si o baza legala pt asta? Nu stiu daca scrie undeva negru pe alb. Ma interesa ca sa stiu si eu sa argumentez mai departe.
Astept in continuare parerile dumneavoastra.



#6 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 03 July 2008 - 07:45 AM

Codul Fiscal este baza legala,acolo scrie la cheltuieli cu deductibilitate limitata ce poti baga sau nu,la cheltuieli deductibile citesti ce alte cheltuieli mai poti baga,el este Biblia Contabilului si sunt bune si Normele de aplicare ale Codului Fiscal.



#7 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 03 July 2008 - 08:13 AM

In situatii similare -diurna si cheltuilei de protocol cei de la control mi-au cerut sa am o nota explicativa la factura de protocol, in care explicam ca la acea masa s-au negociat contracte, s-a analizat stadiul de executie a unor lucrari din contracte,etc...Asa a fost in regula, restul depindea apoi de incadrare in limita.



#8 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 03 July 2008 - 10:17 PM

Multumesc,
Bineinteles, stiu ca codul fiscal si normele sunt baza legala, dar ma refeream la o baza legala care sa faca aluzie efectiv la acasta situatie: diurna si pe deasupra si cheltuiala cu o masa servita cu colaboratorii. Vad ca depinde de interpretare de fapt si nu scrie nicaieri negru pe alb.



#9 BRIELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 09 December 2008 - 08:52 AM

Am o problema foarte mare. Firma la care lucrez a inrgistrat pe parcursul anului 2008 cheltuieli de protacol foarte mari. Intrebarea este: POT ANULA O PARTE DIN ACESTE CHELTUIELI? Poate suna aiurea, dar asa vrea patronul meu.



#10 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 09 December 2008 - 09:17 AM

Care este motivul acestei cereri din partea patronului tau? O solutie ar fi urmatoarea: in baza unei decizii a conducerii, se declara aceste cheltuieli ca nejustificate si se trec intrun cont de debitori(461), urmand a fi recuperate de la o persoana! Daca ai inregistrat imprumut firma de la asociat(455), poti compensa debitul cu suma imprumutata! Asta, daca ai sold in 455 suficient de mare, daca accepta patronul...cam multi "daca" :thumbup:



#11 BRIELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 09 December 2008 - 10:31 AM

M-am gandit si eu la solutia cu 455, dar societatea are imprumut bancar si patronul a dat o declaratie ca soldul lui 455 ramane nemodificat, adica nu cere rambursare imprumut si nici nu mai aduce aport.Pentru 461 nu stiu de la care persoana sa le recuperez pentru ca este unic asociat. Motivul:societatea trebuie fie pe profit.



#12 van

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 09 December 2008 - 09:56 PM

Vezi postareaBRIELA, la Dec 9 2008, 11:31 AM, a spus:

M-am gandit si eu la solutia cu 455, dar societatea are imprumut bancar si patronul a dat o declaratie ca soldul lui 455 ramane nemodificat, adica nu cere rambursare imprumut si nici nu mai aduce aport.Pentru 461 nu stiu de la care persoana sa le recuperez pentru ca este unic asociat. Motivul:societatea trebuie fie pe profit.

atunci lasa-i pe 461 in sold. Poti acorda 5000 euro sub forma de imprumut ( L.31 iti permite asta), ai mai mult de atat?



#13 maria p.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 21 September 2011 - 12:07 PM

Vezi postareaFlorin_76, la 02 July 2008 - 07:59 PM, a spus:

Daca acei colaboratori sunt ai firmei , ias da diurna normal , iar factura de protocol o inregistrez ca protocol unde in functie de situatie e deductibila sau nu ( In functie de profit )

Ce se intampla in cazul in care vrei sa le oferi colaboratorilor nu masa ci o noapte de cazare iar factura de la hotel se emite direct pe firma ta?
Tot protocol e ?
Tva-ul e deductibil in acest caz?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL