Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SOLD LA 461/462 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SOLD LA 461/462


6 replies to this topic

#1 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 July 2008 - 12:48 PM

buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine sa inchid conturile 461 respectiv 462. Am preluat recent cntabilitatea firmei si nu am nici un fel de liste, nici in prog nimic,doar solduri initiale la 461,462 ambele debitoare. cum pot face sa scap de ele?

Aceasta postare a fost editata de blueeyes_hart: 03 July 2008 - 12:49 PM




#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2008 - 01:11 PM

pai cum sa te ajutam draga blueeyes :wink:
cel mai corect ar fi sa verifici in acte de unde provin sumele respective...adica vezi in ce balante apar sumele in rulaje curente, verifici registrul jurnal aferent perioadei respective si actele aferente in baza carora s-au inregistrat sumele. ceva trebuie sa fie pe undeva...

Madalina



#3 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 July 2008 - 01:32 PM

Vezi postareamadalinab, la Jul 3 2008, 02:11 PM, a spus:

pai cum sa te ajutam draga blueeyes :wink:
cel mai corect ar fi sa verifici in acte de unde provin sumele respective...adica vezi in ce balante apar sumele in rulaje curente, verifici registrul jurnal aferent perioadei respective si actele aferente in baza carora s-au inregistrat sumele. ceva trebuie sa fie pe undeva...
nope, tot ce am gasit e o listare ,in care 461 are SD 100000 si 462 SD 6000, un jurnal banca, prin care se arata 5121= 461 70000 ( restituire cf ctr) si atat.in rest nimic nimic, nimeni nu stie nimic, nu are nimic...



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 July 2008 - 03:03 PM

In primul rand te rog sa ai grija cu butoanele de raspuns...addreply in acest caz. Citezi din mesajul anterior cand este necesar(vezi regulament forum).
revenind...462 este cont de pasiv asa ca sold debitor nu este tocmai corect. Totodata nu se poate sa ai un cont in balanta dar sa nu-l regasesti in notele contabile, in registrul jurnal. Se poate totusi sa ai inregistrari fara documente justificative - am vazut astfel de cazuri.
Ideea este ca in orice situatie trebuie sa ai inregistrarile contabile in baza carora s-a intocmit balanta de verificare. Daca nu ai gasit inseamna ca nu ai toate actele firmei sau nu exista listari ale notelor, jurnale, carte mare(inteleg ca s-a tinut ctb intr-un program informatic), situatie in care se pune problema(de catre un organ de control) daca s-a tinut ctb la firma respectiva.
461 - restituire cf contract - nu exista contractul?! 461 inseamna sume de incasat(speculand, ar putea fi sume iesite din firma nejustificate cu documente).
Daca nu ai nici un fel de sursa pentru a face sapaturi, in ultima instanta, iti recomand sa faci un proces verbal cu cele constatate, administratorul ia la cunostinta - semneaza si treci sumele pe cheltuieli nedeductibile (o decizie in care se stabileste operatiunea aceasta).
Daca stiu colegii o varianta mai sigura/corecta poate vor posta aici.
Madalina



#5 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 July 2008 - 03:45 PM

Vezi postareamadalinab, la Jul 3 2008, 04:03 PM, a spus:

multumesc mult pentru raspuns, scuze pt addreply,toata ziua am cautat la acte,am gasit ctr incheiat intre cele 2 firme de prestari serv si atat, listari nu sunt, colectivul este tanar si usor dezinteresat, mai ales ca firma este micro,programul informatic la inchiderea anului a sters tot si a deschis un nou an, deci...nu am decat balanta cu solduri initiale si ceea ce am spus si mai sus, si intr-o sedinta seful a zis ca ar vrea sa inchid conturile alea, sa nu mai apara acolo, deci...



#6 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2008 - 01:18 AM

Daca seful doreste sa scape de sumele acelea , faceti un proces verbal cum a recomandat si colega madalinab si trimitetile pe cheltuiala nedeductibila ( desi e ciudat de ce nu sa facut o salvare a bazei de date la deschiderea unui nou an financiar )



#7 eszcse

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Necunoscuta
  • Interests:contabilitate, finante, audit, HR - Resurse Umane

Postat 05 July 2008 - 10:20 AM

Vezi postareablueeyes_hart, la Jul 3 2008, 01:48 PM, a spus:

buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine sa inchid conturile 461 respectiv 462. Am preluat recent cntabilitatea firmei si nu am nici un fel de liste, nici in prog nimic,doar solduri initiale la 461,462 ambele debitoare. cum pot face sa scap de ele?

Fara componenta analitica nu poti efectua clearing-ul. Va trebui sa te uiti in actele din perioadele precedente, sau daca s-a facut inventarul anual cum prevede legea, atunci acolo trebuie sa ai listele cu componenta aferenta lor.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL