Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

factura

43 replies to this topic

#41 markator

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 December 2010 - 12:14 PM

Vezi postareanopris, la Dec 18 2010, 11:29 AM, a spus:

Acelasi lucru spus altfel suna astfel:
.........
4) Pentru avansuri acordate legea impune firmei care primeste avansul sa faca o factura de avans (inclusiv TVA, daca e cazul) si s-o dea clientului cel trarziu la data primirii avansului.

Serviciul platit a fost cazarea unui grup.
Serviciul a fost efectuat dar factura nu am primito (si pun pariu ca nici macar nu a fost emisa).
Prin urmare va rog sa ma indrumati catre articolul de lege care obliga furnizorul la emiterea facturii.
Practic, nu stiu cum sa il oblig. Omul nu reactioneaza. Ma tot duce cu zaharelul zicandu-mi ba ca o trimite astazi, si daca trece ziua, "maine la prima ora" (de mai bine de o luna ma tine asa, asta in situatiile rare cand raspunde la telefon).
Mai e putin si se incheie anul si eu tot n-am acea factura.

Multumesc in avans!



#42 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 21 December 2010 - 02:37 PM

Cod fiscal art.155 Facturarea, respectiv Alte documente

Cazare ?! Poate dacă renunțați să vreți și tabelul nominal al persoanelor cazate pe fiecare cameră în parte, atunci va sosi și factura ...pe toată suma achitată.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 21 December 2010 - 02:41 PM




#43 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 21 December 2010 - 05:58 PM

Un motiv in plus de a nu mai plati pe baza facturii proforma: riscul de a nu mai apare factura.
Se poate face reclamatie la Administratia fiscala daca a depasit termenul prevazut in art.155, alin.(1):
"(1) Persoana impozabila care efectueaza o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decât o livrare/prestare fara drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) și (2), trebuie sa emita o factura catre fiecare beneficiar, cel târziu pâna în cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei în care ia naștere faptul generator al taxei, cu excepția cazului în care factura a fost deja emisa.[...]"

Aceasta postare a fost editata de nopris: 21 December 2010 - 05:58 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#44 markator

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 December 2010 - 10:17 AM

Vezi postareanopris, la Dec 21 2010, 05:58 PM, a spus:

Se poate face reclamatie la Administratia fiscala daca a depasit termenul prevazut in art.155, alin.(1):

nopris mii de multumiri pentru raspuns!


Vezi postareaMares Stefan, la Dec 21 2010, 02:37 PM, a spus:

Cod fiscal art.155 Facturarea, respectiv Alte documente

Cazare ?! Poate dacă renunțați să vreți și tabelul nominal al persoanelor cazate pe fiecare cameră în parte, atunci va sosi și factura ...pe toată suma achitată.

Va referiti la cazul meu?
Daca da, nu stiu despre ce tabel vorbiti.
N-am cerut asa ceva.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL