Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fisele de la finanteeee - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


fisele de la finanteeee


7 replies to this topic

#1 hercule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 07 July 2008 - 11:32 AM

salut! am o curiozitate: cum ma pot lamuri si eu 100% in ceea ce priveste toate insemnarile care le gasesc pe fisele de platitor de la finante? [sunt unele prescurtari pe care nu le inteleg si nici nu le pot deduce, samd. trebuie sa mentionez ca abia am intrat in domeniu de vreo 2 luni :frusty: ]. merci



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2008 - 11:40 AM

nu mai pot atasa
Semnificatiile codurilor, simbolurilor si prescurtarilor din fisa sintetica pe platitor

Evidenta impozitelor, taxelor si contributiilor datorate bugetului general consolidat se organizeaza de catre organele fiscale de administrare ale acestora in baza O.M.F.P. nr. 1.722/2004 pentru aprobarea instructiunilor privind organizarea sistemului de administrare a creantelor fiscale, implementat in baza O.M.F.P. nr. 441 din 19 august 2005.
Sa nu incercati sa le cautati, fiindca cele doua ordine nu au fost publicate in Monitorul Oficial. Acestea sunt instrumentele interne de lucru ale administratorilor de obligatii fiscale datorate de catre firmele dvs. bugetului general consolidat.
Asa cum ati constatat si dvs. in repetate randuri, in fisa sintetica pe platitor organizata de catre organul fiscal de administrare a impozitelor, taxelor si contributiilor, regasim coduri, simboluri si prescurtari pentru diverse creante fiscale si tipuri de operatii, documente, informatii.
Aceste coduri, simboluri si prescurtari nu pot fi descifrate logic. Tocmai de aceea vi le punem la dispozitie – pentru a va intinde o mana de ajutor ori de cate ori trebuie sa reglati un astfel de document de evidenta, cand solicitati un certificat fiscal, cand sunteti in pragul unei inspectii fiscale generale sau a unei inspectii fiscale partiale, pentru solutionarea unei cereri de rambursare de TVA
■ pentru creante fiscale:
Cod Tip creanta fiscala Simbol
1 debit D
2 dobanda, majorari M
3 amenda A
4 penalitate P
5 dobanda simpla MS
6 penalitate de intarziere PI
7 titlu executoriu TE

■ pentru diverse tipuri de operatii:
Cod Tip operatie Simbol
operatiune
i01 incasare I
s01 storno incasare S_I
i02 restituire RST
s02 storno restituire S_RST
i03 rambursare RMB
s03 storno rambursare S_ RMB
i04 compensare (figureaza in dreptul impozitului de unde provine suma de compensat) C_D
s04 storno compensare S_ C_D
i05 Compensare (figureaza in dreptul
impozitului compensat) C_C
s05 storno compensare S_ C_C
i96 inlesnire la plata INSL
i97 insolvabili INVB
i98 faliment FLMT
i99 solicitare certificat CTF
SCA scadere SCA
S scutire S
DIM diminuare de impozit DIM
A anulare A
DRAMB sume de rambursat DRAMB
PRE prescriptie PRE
SS plata in plus SS

■ pentru documentele care stau la baza inregistrarii creantei fiscale in fisa sintetica pe platitor:

Cod Tip document Denumire scurta
1 Declaratie DEC.
2 Decizie de impunere DEC.IMP.
3 Procese-verbale de contraventie PCV.
4 Decizie de calcul accesorii DEC.ACC
■ pentru sursa de preluare a informatiilor:
Cod Tip document Senumire scurta
1 declaratie Dec.
2 corectie Cor.
3 rectificare rec.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 July 2008 - 11:43 AM

Madalina



#3 hercule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 07 July 2008 - 11:54 AM

:frusty: multumesc frumos :)



#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 07 July 2008 - 01:12 PM

Si eu m-am chinuit sa decriptez niste fise ale platitorului si ma intrebam unde gasesc aceste codificari. Multumim "madalinab"! Se vede ca ai informatii direct de la sursa.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2008 - 04:00 PM

Vezi postareanopris, la Jul 7 2008, 02:12 PM, a spus:

Se vede ca ai informatii direct de la sursa.
Depinde la ce sursa te-ai gandit. :frusty:
Le-am primit de pe un site unde sunt abonata pt. newsletter. Banuiesc ca le poate gasi oricine daca da o cautare pe site-ul respectiv(nu dau detalii pt a nu se considera publicitate)...cred ca merge si din google.
Madalina



#6 daniela pirvulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 139 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Craiova

Postat 08 July 2008 - 11:54 PM

Si eu iti multumesc. Tine-o tot asa! Fara sa vreau ti-am urmarit comentariile si solutiile date pe forum si mi-au placut.



#7 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2008 - 12:51 PM

Si eu tot am o problema...
Banca a virat o suma la Admin. cf. titlu executoriu. In fisa apare in dreptul coloanei "document" I / TRRO , iar suma apare pe coloana 13 "diferenta" si nu pe coloana 11 "incasari".
Ce poate sa insemne coloana asta cu diferente ?
Ma poate lamuri cineva pana vine din concediu inspectorul care se ocupa de firma noastra ?



#8 ged

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 July 2008 - 12:28 PM

Am intalnit in fisa urmatoarele codificari:
I/19
I/92
Generare accesorii (I95)
SCA/1191

stie cineva ce semnificatie au ?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL